Odpływy liniowe coraz śmielej wypierają tradycyjne kabiny prysznicowe z brodzikiem. Jest to praktyczne rozwiązanie, chętnie stosowane w nowoczesnych łazienkach. Czym charakteryzuje się odpływ liniowy, dlaczego warto zdecydować się na jego zamontowanie i na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy.

Czym jest odpływ liniowy i jakie ma zalety?

Odpływy liniowe to rodzaj odwodnienia wykorzystywany głównie w prysznicach typu walk-in. Spotkać je możemy również pod nazwą rynienki prysznicowej lub listwy odpływowej. Jest to typ odpływu mający postać wąskiego kanału wbudowanego w podłogę lub ścianę. Jest on pokryty kratką lub listwą, dzięki czemu właściwie w ogóle nie rzuca się w oczy.

Rozwiązanie to posiada wiele zalet. Dzięki swojemu podłużnemu kształtowi charakteryzuje się on większą przepustowością niż odpływ punktowy. Brak stopni oraz podwyższeń w prysznicu typu walk-in zwiększa również komfort mycia się. Pod natryskiem jest zdecydowanie więcej przestrzeni oraz miejsca, w którym można poustawiać potrzebne akcesoria.

Na co zwrócić uwagę wybierając odpływ liniowy?

Odpływy liniowe sprzedawane są w zestawach. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na każdy z elementów oraz ich właściwości. Pierwszym aspektem jest wysokość syfonu. Syfony dostępne są w dwóch wersjach – standardowej (10-15 cm) oraz niskiej (6-7 cm). Na drugi rodzaj należy się zdecydować w sytuacji zakładania odpływu w bloku mieszkalnym lub pomieszczeniu o niskiej warstwie podłogowej.

Kolejnym parametrem, który warto uwzględnić, jest przepustowość. Miara ta informuje nas o tym, ile wody spływa do kanalizacji w ciągu minuty. Jest ona zależna od rodzaju zastosowanego w odpływie syfonu oraz powinna być dostosowana do wydajności posiadanego natrysku. Słabsze syfony mają przepustowość około 24 l/min a lepsze modele osiągają wydajność nawet 90 l/min.

Duże znaczenie ma również rozmiar odpływu, czyli, innymi słowy, długość rynienki. Musi być ona dostosowana do rozmiarów kabiny prysznicowej. W jaki sposób określić idealną długość do naszego prysznica? Według ekspertów długość rynienki powinna być około 10 cm krótsza od szerokości kabiny. Jest to sposób, który sprawdza się w większości przypadków.

Wybierając odpływ liniowy, trzeba mieć na względzie również design. Producenci oferują maskownice w różnych wzorach i kolorach, co pozwala nam dobrać ją do charakteru łazienki. Wśród propozycji można wyróżnić odpływy tiled-in oraz kratkę. Pierwszy rodzaj pozwala na wklejenie płytki łazienkowej na górę rusztu. W drugim przypadku jest to kratka w różnych wzorach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj