Obecnie w sektorze budowlanym nowoczesne maszyny to podstawa wyposażenia

Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych maszyn usprawniający pracę człowieka. Przykładem mogą być zagęszczarki, które należą do podstawowego wyposażenia firm budowlanych. Profesjonalne zagęszczarki sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających pracach. Ich odpowiednie zastosowanie pozwoli na uzyskanie idealnej nawierzchni, co znacząco przyspiesza i poprawia efekt prac budowlanych. Zatem co warto wiedzieć o zagęszczarkach i czym się kierować przy ich wyborze? Sprawdźmy!

Czym są zagęszczarki gruntu?

Zagęszczarka to maszyna budowlana służąca do zagęszczania podłoża, czyli jego utwardzenia za pomocą procesu wibrowania. Poprzez wibracje oraz swoją masę usuwa nadmiar wody i powietrza z podłoża, dzięki czemu uzyskuje ono bardziej zwartą postać. I Zadaniem zagęszczarek jest przygotowanie podłoża do wykonywania na nim dalszych prac.

Budowa zagęszczarki

W sklepach można znaleźć różne rodzaje zagęszczarek. Napędzane są silnikiem spalinowym lub elektrycznym, który wprowadza w wibrację metalową płytę. Pozostałymi elementami tych maszyn są:

 • rama główna,
 • mechanizm wibrujący,
 • przekładnie,
 • amortyzatory,
 • wyłącznik.

Jak dbać o zagęszczarkę?

Urządzenie takie jak zagęszczarka gruntu jest łatwe i bezpieczne w obsłudze, jeśli jest odpowiednio serwisowane. Warto zatem stosować się do zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi.

Bardzo ważną sprawą jest wizualna kontrola zagęszczarki. Przed czyszczeniem lub naprawą zagęszczarki należy upewnić się, że jest ona wyłączona, czyli przełącznik silnika znajduje się w pozycji OFF. Można również odłączyć przewód świec zapłonowych, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu maszyny. Wizualna kontrola polega na sprawdzeniu, czy nie ma widocznych wycieków oleju, a także, czy wszystkie przewody i śrubki są dokręcone.

Warto zadbać, aby urządzenie było serwisowane przez wykwalifikowany personel, który używa oryginalnych części zamiennych. Autoryzowany serwis zagęszczarek to też jedyna opcja, jeśli chce się zachować gwarancję producenta.

Zadbana i konserwowana maszyna będzie nie tylko bezpieczna w użytkowaniu, ale również sprawna i funkcjonalna przez długie lata.

Rodzaje zagęszczarek gruntu

W sklepach dostępne są różne rodzaje zagęszczarek gruntu. Różnią się między sobą przeznaczeniem i budową. Ze względu na rodzaj podłoża, na którym ma pracować zagęszczarka, możemy wyróżnić następujące typy:

 1. Zagęszczarki ręczne

Prowadzone są ręcznie i należą do grupy najlżejszych i najmniejszych spośród wszystkich maszyn tego typu. Mogą być jednokierunkowe lub dwukierunkowe (rewersyjne). Modele jednokierunkowe wykonują pracę tylko i wyłącznie w jednym kierunku – na wprost, natomiast zagęszczarki rewersyjne umożliwiają pracę w obu kierunkach – w przód i tył. Wykorzystywane są do ubijania piasku, żwiru lub powierzchni pod kostkę brukową.

 1. Zagęszczarki samoprzesuwne

Są zdecydowanie cięższe od zagęszczarek ręcznych. Działają samoczynnie, a ich obsługa polega na nadaniu odpowiedniego kierunku pracy przez operatora.

 1. Zagęszczarki podczepiane

Podczepiane są do koparki lub ciągnika. Ze względu na duży rozmiar płyty wibracyjnej stosowane są na większych powierzchniach. To rodzaj zagęszczarek profesjonalnych stosowanych na wielkich i trudnych podłożach takich jak wykopy lub skarpy oraz przy cięższych pracach ziemnych jak np. naprawa nawierzchni.

 1. Zagęszczarki kroczące

Jest to sprzęt profesjonalny przeznaczony do pracy w bardzo trudnym terenie, czyli wszędzie tam, gdzie inne maszyny tego typu nie byłyby w stanie pracować. Świetnie sprawdzają się na nierównościach i terenie pochyłym.

Kto może być operatorem zagęszczarki?

W przypadku najprostszych i lekkich zagęszczarek stosowanych dla własnego użytku powinna to być osoba dorosła, która zna podstawowe zasady bezpiecznej pracy oraz sposób działania tych maszyn.

Jeżeli jednak mówimy o profesjonalnym zastosowaniu zagęszczarek, operator powinien być nie tylko właściwie przeszkolony z obsługi danego modelu urządzenia, ale również mieć niezbędne uprawnienia w zakresie pracy i obsługi zagęszczarek i ubijaków wibracyjnych różnych rodzajów i typów.

Nieumiejętne operowanie zagęszczarką osób niemających odpowiednich uprawnień może nieść poważne konsekwencje zarówno dla samego urządzenia, jak i użytkownika.

Ponadto operator powinien być wyposażony w podstawową odzież BHP, czyli obuwie robocze, rękawiczki robocze, kask oraz nauszniki ochronne.

Zastosowanie zagęszczarek

Zagęszczarki gruntu przeznaczone są do ubicia i wzmocnienia terenu, czy przygotowania go do dalszych prac na jego powierzchni. Są bardzo często wykorzystywane:

 • na placach budowy,
 • podczas budowy dróg,
 • do przygotowania terenu pod kostkę brukarską czy asfalt,
 • przy pracach krajobrazowych,
 • do utrwalania rowów melioracyjnych,

Czym kierować się kupując zagęszczarkę?

Oto kilka podstawowych wskazówek przydatnych przy kupowaniu zagęszczarki:

 • Masa – im cięższy sprzęt, tym lepsze i dokładniejsze ubijanie.
 • Rodzaj zasilania – mamy do wyboru zagęszczarki spalinowe lub elektryczne.
 • Moc silnika – najlepsza powyżej 4,5 kW.
 • Częstotliwość wibracji – im wyższa, tym szybsze tempo pracy.
 • Wydajność ubijania – czyli tempo pracy.
 • Głębokość zagęszczania – określa w centymetrach grubość ubicia warstwy po jednym przejeździe.
 • Rodzaj i miejsce pracy – do prac lekkich czy do profesjonalnego użytkowania.

Podsumowanie

Zagęszczarki gruntowe polecane są do prostych, jak i tych bardziej wymagających robót ziemnych. Dzięki tym urządzeniom można szybko i skutecznie ubić prawie każdy rodzaj gruntu, dlatego coraz więcej firm decyduje się na jego zakup.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj