Domek ze skarpą jest marzeniem wielu osób, a pobudowanie się na działce o nietypowym kształcie – koniecznością, jaka pojawia się po stronie osób, które zazwyczaj po prostu odziedziczyły taki, a nie inny fragment ziemi. Dziś podpowiadamy, czy wybudowanie domu na takim gruncie jest w ogóle możliwe i opłacalne.

Niestandardowa działka – tak czy nie?

Mianem niestandardowej działki określa się taką nieruchomość gruntową, której kształt lub rozmiar różnią się od typowych, czyli tych, dla których przygotowywane są gotowe projekty domów. Co za tym idzie, umieszczenie budynku na takim terenie wymaga nie tylko zakupu dedykowanego projektu, ale niekiedy również odrobiny wyobraźni.

Nie oznacza to jednak, że osadzenie budynku na niestandardowej działce jest niemożliwe. Wymaga co prawda zastosowania dużej ilości niektórych materiałów (np. takich jak cement w celu wyrównania powierzchni pod budowę domu), jednak w wielu przypadkach efekt jest wart dodatkowych kosztów i nakładu pracy.

Zalety nietypowej działki

Działki o nietypowym rozmiarze, kształcie lub ukształtowaniu mają wiele zalet w porównaniu z tymi bardziej standardowymi. Wśród największych plusów takiej działki można wymienić takie kwestie jak:

– niższa cena – w większości przypadków działki o niestandardowym kształcie są traktowane jako niepełnowartościowe, a co za tym idzie – są tańsze w porównaniu ze standardowymi opcjami. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić już na etapie zakupu gruntu pod budowę;

– wiele ciekawych możliwości – skarpa na działce lub niestandardowy kształt to nie tylko utrudnienie podczas budowy, ale również wiele możliwości. Przykładowo, spora skarpa pozwoli na wybudowanie tarasu widokowego lub garażu zapewni bardzo ciekawy efekt wizualny;

– naturalne zabezpieczenie przed powodzią – opadający w jednym kierunku teren sprawia, że woda bez problemu spływa w dół, nie pozostając na działce i nie powodując podmywania fundamentów.

Wyżej opisane zalety zakupu niestandardowej działki budowlanej to oczywiście tylko i wyłącznie niektóre spośród plusów, jakimi mogą wyróżniać się nietypowe działki.

Wady działek o niestandardowym kształcie

Choć działki ze skarpą czy o niestandardowym kształcie mają wiele zalet, trudno zapomnieć również o wadach takiego rozwiązania. Wśród nich można wskazać:

– trudne warunki atmosferyczne – to dotyczy w szczególności działek na skarpach, gdzie wiatr może być wyjątkowo dokuczliwy i wiązać się z koniecznością dodatkowego ocieplenia domu;

– konieczność zakupu projektu domu – gotowe projekty domów w większości przypadków po prostu nie sprawdzą się na niestandardowych działkach;

– trudniejszy proces budowy – proces budowy może być utrudniony nie tylko w związku z nietypowym kształtem, ale również utrudnionym dostępem do wielu fragmentów działki.

Jak widać, budowa domu na działce ze skarpą bądź o niestandardowym kształcie jak najbardziej jest możliwa. Choć w niektórych aspektach osadzenie domu na takiej nieruchomości może być trudniejsze, to jednocześnie efekty bardzo często są warte wysiłku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj