Przed Tobą aranżacja kawalerki lub jednego z pomieszczeń domu / mieszkania o niewielkim metrażu? Chcesz urządzić małą przestrzeń mieszkalną tak, aby była jednocześnie funkcjonalna i modna? Poznaj 3 najczęściej popełniane błędy podczas aranżacji małych wnętrz.

Błąd nr 1: nieumiejętny dobór kolorów ścian

Mały pokój dzienny ze ścianami w kolorze czarnym? To prawie zawsze kiepski pomysł… Niestety, ale w przypadku małych pomieszczeń ciemne barwy raczej się nie sprawdzą, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że je pomniejszą i przytłoczą. To jednak nadal częsty błąd popełniany przez osoby, które samodzielnie urządzają swoje wnętrza, kierując się wyłącznie własnymi upodobaniami.

Jeśli chcesz zaakcentować walory małego pokoju, skupić się na jego mocnych stronach, to postaw na kolory jasne i neutralne. Z nimi „rozszerzysz” wizualnie wnętrze oraz jej rozświetlisz.

Błąd nr 2: za mała ilość punktów świetlnych

Uważasz, że lampa sufitowa zamyka temat oświetlenia w przypadku małego wnętrza? Jeśli tylko tak jest, to czas zaktualizować wiedzę, a następnie zainwestować w przynajmniej dwa dodatkowe elementy świetlne rozmieszczone w odpowiednich miejscach. Może to być lampa podłogowa oraz stołowa lub nocna, choć oczywiście nie jest to regułą. Równie dobrze zamiast lampy podłogowej możesz wybrać oświetlenie boczne / ścienne. Jest to ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli ściana na której zostaną zamontowane kinkiety czy lampy, wykończona jest materiałem o oryginalnej fakturze, jak np. cegła dekoracyjna lub samo oświetlenie ma nietuzinkową formę i chcesz go uczynić elementem dekoracji wnętrza.

Błąd nr 3: brak konsekwencji stylistycznej

Wybór konkretnego stylu aranżacyjnego do małego – i każdego innego – wnętrza wiąże się z konsekwencją. Dotyczy to zarówno przestrzeni zamkniętych, jak i otwartych czy łączonych (np. kuchnia otwarta na salon czy jadalnia w salonie). Niby proste i logiczne, a jednak w pewnym momencie gdzieś nam to umyka, zapominamy o tym lub dajemy sobie przyzwolenie na drobne odstępstwa od przyjętej reguły. To bardzo ważne, aby jakikolwiek nowy element wyposażenia czy wystroju wnętrza nawiązywał do stylu przewodniego. Wtedy i tylko wtedy możliwe jest zachowanie w pomieszczeniu harmonii i spójności stylistycznej. W przeciwnym wypadku narażasz je na przeładowanie i aranżacyjny chaos. A to już niestety nie jest niczym „fajnym”, zwłaszcza w małym pomieszczeniu. To wyraźny błąd aranżacyjny, który informuje, że wnętrze jest źle urządzone. Co ciekawe, na tym cierpi nie tylko nasze wnętrze, ale i my sami. W końcu w źle urządzonym wnętrzu trudno o dobry nastrój…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj