Praca z drewnem to nie tylko sposób na przyjemne hobby, ale także niezwykle cenne zajęcie pozwalające uzyskać satysfakcjonujące zarobki. Konstruowanie oraz rzeźbienie w drewnie wymaga posiadania odpowiedniej dozy precyzji i staranności, a także właściwych narzędzi do pracy. To między innymi doskonale znane nam wiertarki, oraz niezbędne do pracy z nimi wiertła. Te dzielą się bowiem na wiele różnych rodzajów, z którymi warto zapoznać się, planując prace z drewnem. Dzięki temu unikniemy rzeczowych błędów podczas wyboru, oraz dopasujemy najodpowiedniejsze wiertło do drewna zgodnie z jego zastosowaniem.
Spis treści
Wiertła do drewna – ich rodzaje oraz zastosowanie
Wiertła do drewna to elementy, które w ogólnym ujęciu możemy podzielić na kilka głównych rodzajów. Będą to odpowiednio- wiertła płaskie, spiralne oraz kręte. Sprawdzą się one w odmiennym zastosowaniu, w zależności od otworów, w których chcemy wiercić, oraz wybranego drewna. Warto więc odpowiednio zapoznać się z ich specyfikacją, by wybrać odpowiedni rodzaj zgodnie z oczekiwaniami.
Wiertła kręte
Wiertła kręte należą do kategorii najczęściej wykorzystywanych wierteł do drewna. Służą do precyzyjnego i dokładnego nawiercania otworów o średnicy od 3 do 30 mm. Z kolei ich głębokość może sięgać aż do 15 cm. Produkowane są z zastosowaniem wysokiej jakości stali narzędziowej, która gwarantuje niezwykłą dokładność oraz staranność wykonywanych prac. Dodatkowo wybierając je, możliwe jest dostosowanie odpowiedniego kąta natarcia zgodnie z wybraną fakturą drewna. Wiertła tego rodzaju umożliwiają utworzenie kąta ostrego o wartości 30°. Posiadają one także główne ostrze centrujące. Dzięki temu wywiercanie w dowolnej strukturze drewna jest zdecydowanie prostsze i bardziej precyzyjne, zapewniając możliwość osiowego prowadzenia narzędzia. Odpowiednie rowki wiertła krętego odpowiadają za odprowadzanie opracowywanego materiału bezpośrednio na zewnątrz, co dodatkowo wpływa na funkcjonalność ich zastosowania.
Wiertła płaskie
Wiertła płaskie nazywane zamiennie łopatkowymi i piórkowymi, służą do wywiercania otworów w drewnie o zdecydowanie większych średnicach, niż w standardowych przypadkach. Cechuje je stosunkowo prosta budowa, w formie płytki o ostrym wierzchołku, który umożliwia pozycjonowanie podczas prac. Wiertła te charakteryzują się także niską ceną, dzięki czemu są one często wybierane do prostych prac oraz wywiercania otworów o stosunkowo dużych średnicach. Na ich korzyść działa szeroki zakres wywiercanych otworów, osiągający wartość aż do 45 mm. Niemniej jednak są one zdecydowanie mniej precyzyjne, niż wiertła kręte.
Wiertła spiralne
Wiertła spiralne, czyli tak zwane świdry, pozwalają na nawiercenie otworów o niezwykle widocznej precyzji, a także dużych średnicach i głębokościach. Dzięki temu są one swoistym kompromisem pomiędzy wiertłami płaskimi i krętymi. Najczęściej wykorzystywane do drążenia w belkach, oraz tworzenia otworów walcowych w drewnie. Mają kształt spirali o jednym rowku wiórowym, który odpowiada za usuwanie wiórów z tworzonych odwiertów. Dodatkowo mają one gwintowany stożek centrujący. Wykorzystanie tego rodzaju wierteł wymaga użycia nieco siły. Ich średnice mogą wynosić nawet 40 mm, a ich długość 500 mm.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Wiertła to niezwykle przydatne narzędzia, niezbędne podczas wykonywania otworów z zastosowaniem wiertarki lub innej obrabiarki. Są one nieocenione podczas tworzenia nawierceń, pogłębiania otworów, skrawania czy drążenia w drewnie, oraz materiałach drewnopodobnych. Wybierając odpowiedni rodzaj wierteł, możliwe jest uzyskanie odpowiednich rezultatów podczas pracy.