Każda osoba, której bliski jest temat budowy domu, prędzej lub później będzie musiała zainteresować się masami bitumicznymi. Jest to produkt wszechstronnego zastosowania, wykorzystywany w budownictwie drogowym i mieszkaniowym. Materiały bitumiczne z dodatkiem różnego rodzaju wypełniaczy, najczęściej są stosowane jako hydroizolacja na fundamentach. Wykonana z ich pomocą powłoka, nie przepuszcza wilgoci i chroni ściany fundamentowe przez zawilgoceniem. Zależnie od rodzaju, masa bitumiczna może być wykorzystywana do prac naprawczych przy obróbkach blacharskich kominów, a także jeden z materiałów wykończeniowych przy budowie dróg. To właśnie na masach bitumicznych osadza się elementy odblaskowe na jezdni, wyznaczające krawędzie drogi.

Masa bitumiczna — na zimno czy na ciepło?

Masy i lepiszcza bitumiczne można podzielić na dwie grupy. Do stosowania na zimno i na ciepło, czyli przeznaczone do podgrzewania. Te pierwsze, czyli masa na zimno, to najczęściej produkt sprzedawany w opakowaniach jednostkowych, kartuszach, przeznaczonych do aplikowania z pistoletów do wyciskania. Zastosujemy je przy uszczelnianiu obróbek blacharskich oraz innych trudno dostępnych, ale newralgicznych miejsc. Pełną plastyczność uzyskują one pod wpływem działania promieni słonecznych, które powodują roztopienie się masy, korzystnie wpływają na jej płynność i zdolność do wypełniania szczelin. Zastosowanie mas do podgrzewania to najczęściej pokrycia dachowe, takie jak papa. Klei się je właśnie na warstwie lepiku lub innego lepiszcza, które nakłada się w formie płynnej na dach, a następnie przykleja do niego asfalt. Podgrzewanie asfaltu może następować np. w beczce umieszczonej nad ogniskiem lub bezpośrednio na dachu, przy pomocy palnika. Jeżeli chodzi o wygodę użycia, to bezwzględnie na prowadzeniu są masy do stosowania na zimno, idealnie nadające się do uzupełniania ubytków w istniejących hydroizolacjach. Jeżeli jednak mamy do zabezpieczenia większą powierzchnię lub zajmujemy się renowacją i wymianą pokrycia dachowego, to masy wymagające podgrzania powinny lepiej zdać egzamin.

Jak sprzedawane są materiały bitumiczne?

Zależnie od rodzaju, lepiszcze może być sprzedawane w plastikowych opakowaniach — wiaderkach o różnej pojemności. Spotkać również można masy bitumiczne  w workach. Są to zwykle masy do podgrzewania, przeznaczone do naprawy istniejących warstw lub kiedy wymieniamy zniszczony gont dachowy na nowy. Po zastygnięciu i uzyskaniu pełnej wytrzymałości, masy zyskują również odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz promieni UV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj