Dlaczego posiadanie własnego agregatu prądotwórczego to dobry pomysł? Idealnie nadaje się jako awaryjne zasilanie domu, pozwala na zagospodarowanie potrzeb na energię elektryczną na budowie lub sprawdza się przy pracach w miejscu, gdzie nie masz dostępu do prądu z sieci publicznej. Kluczowy dla prawidłowej pracy sprzętu jest jednak dobór agregatu prądotwórczego. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Na rynku dostępnych jest wiele generatorów, które charakteryzują się zróżnicowanymi parametrami pracy. Dobór agregatu prądotwórczego do Twojego zapotrzebowania nie jest jednak bardzo trudny. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka elementów.

Parametry podstawowe – co jest kluczowe?

Przede wszystkim moc. Musisz określić z jakich sprzętów chcesz skorzystać przy wsparciu agregatu. Jeżeli np. masz zamiar zasilać szlifierkę kątową o mocy 1500W, to Twój generator powinien mieć powyżej 3kW mocy maksymalnej (moc maksymalna to taka, z którą urządzenie może pracować przez chwilę. Przez dłuższy czas sprzęt działa z mocą znamionową). Dlaczego? Ponieważ sprzęty elektryczne generują większą moc podczas rozruchu i agregat musi temu sprostać.

Kolejna kwestia to silnik. Na rynku znajdziesz urządzenia zasilane benzyną, olejem napędowym i gazem. Te pierwsze są tańsze, natomiast koszt eksploatacji silnika diesla czy z gazem jest dużo niższy. W przypadku częstego korzystania z agregatu, lepiej wybrać dwa ostatnie warianty.

Istotne jest także napięcie jakie może generować agregat. W przypadku podłączania sprzętów takich jak np. duża betoniarka czy piła mechaniczna, lepiej mieć generator trójfazowy (400V). Do standardowego użytku zdecydowanie wystarczy jednofazowy sprzęt (230V).

Dodatkowe elementy, które na pewno pomogą w pracy agregatu

Dobrze, jeżeli agregat posiada dodatkowe opcje. Istotna jest automatyczna stabilizacja napięcia AVR (dzięki temu podłączone urządzenia elektryczne i elektroniczne będą w pełni zabezpieczone), skuteczne wygłuszenie czy rozruch urządzenia z kluczyka. W przypadku, gdy chcesz korzystać z ciężkiego sprzętu w wielu miejscach, warto postawić na wariant z kółkami i rączką do transportu.

Dostosowując się do powyższych porad, dobór agregatu prądotwórczego do prac budowlanych i warsztatowych, zasilania imprez plenerowych czy jako awaryjny generator energii elektrycznej w domu nie powinien być dla Ciebie żadnym wyzwaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj