Choć wybór dachu kojarzy nam się przede wszystkim z wyborem jego pokrycia, to nie jest to jedyny jego element, nad którym należy się zastanowić. Duże znaczenie ma bowiem także konstrukcja dachu. Więźba dachowa może być wykonana w sposób tradycyjny lub składać się z wiązarów dachowych. Czym są wiązary, jakie mają zastosowanie oraz jakie są ich zalety? Dowiesz się poniżej.

Czym są wiązary?

Wiązary dachowe to elementy konstrukcyjne więźby dachowej. Wykonuje się je z drewna litego o najwyższej jakości i odpowiednich parametrach. Następnie łączy się je ze sobą, wykorzystując w tym celu specjalne płytki wielokolcowe. Kolejnym krokiem jest montaż tak wytworzonych elementów na budynku, dzięki czemu uzyskuje się konstrukcję dachową. Co istotne, konstrukcję dachową można wykonać z wiązarów nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także przemysłowych czy rolniczych, takich jak hale i magazyny, przy czym w dwóch ostatnich przypadkach często wykorzystuje się także wiązary ze stali.

Warto także zauważyć, że wiązary dachowe przenoszą obciążenie z dachu na jego główne podpory (słupy lub ściany). Dzięki temu wyeliminowana zostaje konieczność budowy ścian nośnych czy słupów podporowych.

Wiązary dachowe jako elementy prefabrykowane

Należy zauważyć, że wiązary dachowe stanowią elementy prefabrykowane. Oznacza to, że są produkowane w fabryce producenta, a następnie transportowane na budowę jako gotowe elementy. Tego typu technologia powoduje zatem, że dach można wykonać szybko i sprawnie, gdyż więźba nie musi być składana z belek dopiero na placu budowy. Znacznie upraszcza to całość prac związanych z budową domu. Co więcej, montaż wiązarów dachowych jest znacznie prostszy, wymaga mniej pracy, co w konsekwencji powoduje, że jest on zwyczajnie tańszy. Nie bez znaczenia jest także, że budowę dachu z użyciem wiązarów można przeprowadzić również zimą, co będzie miało z pewnością znaczenie dla tych osób, którym zależy na szybkim ukończeniu prac. Dodatkowo montaż nie wymaga prac na wysokości, bowiem wiązary umieszcza się na budynku za pomocą dźwigu, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko wypadku.

W tym miejscu należy wskazać, że wiązary dachowe wykonywane są na indywidualne zamówienie. Są one bowiem dostosowane do danego projektu, zatem można wykonać element o dowolnym kształcie i wielkości. Aby zamówić wiązary, należy skontaktować się z ich producentem. Oferują oni najczęściej nie tylko wykonanie elementów konstrukcyjnych, ale także ich montaż. Wybierając konkretnego wykonawcę, warto postawić na sprawdzoną firmę (taką, która wykonywała już tego typu zlecenia i cieszy się dobrą opinią). Idealnie byłoby, gdyby wybrany przez nas wykonawca posiadał w swojej flocie dźwig wykorzystywany do montażu wiązarów. W przeciwnym razie konieczność zapewnienia odpowiedniego sprzętu spocznie na nas, jako inwestorach.

Wiązary dachowe – zalety

Wiązary dachowe zdobyły dużą popularność w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie nie bez przyczyny. Mają one bowiem wiele zalet. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim:

  • duże możliwości konstrukcyjne (zastosowanie wiązarów pozwala wykonać takie projekty budowlane, których realizacja nie byłaby możliwa przy zastosowaniu tradycyjnej więźby);
  • lekkość (wiązary nie powodują dodatkowego obciążenia dla domu);
  • uniwersalność (można je wykorzystać do wszystkich rodzajów dachów);
  • łatwy, szybki montaż, a w konsekwencji oszczędność czasu i pieniędzy (specjaliści montujący dach spędzają na placu budowy znacznie mniej czasu, dzięki czemu koszt robocizny jest niższy);
  • możliwość budowy dachów o większej rozpiętości;
  • wsparcie ekologii (projekty konstrukcji, w których wykorzystane będą wiązary dachowe przygotowuje się komputerowo, co powoduje, że ilość drewna niezbędnego do wykonania prac jest precyzyjnie obliczona, a w konsekwencji powstaje znacznie mniej odpadów.

Jak widać, zalet jest wiele. Przeciwnicy wiązarów wskazują natomiast, że problematyczna może być konieczność ponoszenia dodatkowych opłat w związku z wynajmem dźwigu do montażu. Jeżeli jednak znajdziemy wykonawcę, który posiada dźwig, to i ten problem zostanie wyeliminowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj