Piękny taras przed domem to marzenie wielu osób. Gwarantuje on wiele korzyści dla jego użytkowników, stając się niejako przedłużeniem mieszkalnych wnętrz, a także korzystnie wpływa na estetykę całego budynku. Aby taras służył jak najdłużej, należy jednak zadbać o jego prawidłowe wykonanie. Dlatego też w tym artykule omawiamy, jak przygotować się do samodzielnej budowy tarasu, na jakie materiały i technologie postawić oraz jak finalnie go wykonać.

Od czego zacząć budowę tarasu?

Wykonanie tarasu rozpocząć należy od wybrania dla niego miejsca przed domem. Wiedząc już, gdzie zostanie wybudowany taras oraz jaka będzie jego wielkość, należy również zadecydować o tym, w jakiej technologii zostanie on wykonany. Do wyboru mamy trzy najpopularniejsze opcje.

Taras wentylowany

Pierwszą z opcji jest wykonanie tarasu wentylowanego. Technologia ta bardzo dobrze sprawdza się zarówno na utwardzonych gruntach, jak i wylewkach betonowych. Zaliczana jest do najprostszych oraz najtrwalszych metod. Wykonanie za jej pomocą powierzchni tarasowych wymaga użycia jedynie prostych narzędzi (piła, ukośnica, zgrzewarka lub opalarka i  wałek), gdyż płyty ułożone są w niej na specjalnych wspornikach. Sama powierzchnia tarasu wentylowanego jest lekka, trwała, stosunkowo tania i szybka w wykonaniu, a do tego estetyczna i odporna na działanie typowych dla naszego klimatu warunków atmosferycznych.

Taras z posadzką ceramiczną

Popularnym rozwiązaniem są także tarasy z posadzką ceramiczną. Rozwiązanie to wymaga jednak sporej wprawy, a także właściwych narzędzi i urządzeń. W związku z tym jest czasochłonne. W przypadku dużych tarasów z posadzką ceramiczną niezbędne jest również wykonanie na nim dodatkowych dylatacji. Do jego wykończenia używane są natomiast najczęściej klasyczne płytki ceramiczne lub gresowe, które układane są na elastycznych zaprawach klejowych.

Taras z posadzką żywiczną

Ostatnią z opcji jest wykonanie tarasu z posadzką żywiczną, która jest wysoceodporna na działanie wilgoci, ognia oraz promieniowania słonecznego, jednak może ulegać pęknięciom lub wgnieceniom podczas jej użytkowania. Ponadto rozwiązanie to jest niezwykle czasochłonne, gdyż wymaga nałożenia na podłoże aż 5 warstw powłoki z zachowaniem odstępów czasowych. Do tego samo podłoże powinno być wcześniej również odpowiednio przygotowane pod tego typu prace, co dla amatorów może być dużym wyzwaniem.

Biorąc więc pod uwagę wszystkie zalety i wady wymienionych możliwości tego, jak można wykonać taras, najlepszą z nich jest wybór posadzki wentylowanej. Nie wymaga ona bowiem fachowej wiedzy, a do tego wykończenie za jej pomocą powierzchni tarasu zajmuje zaledwie 8 godzin.

Dobór materiałów do budowy tarasu wentylowanego

Budowa tarasu wentylowanego wymaga zaopatrzenia się we właściwe materiały, które zagwarantują jego trwałość, estetyczny wygląd oraz poprawne wykonanie.

Profile tarasowe

Pierwszym z materiałów są profile okapowe. Zapewniają one prawidłowe wykończenie tarasu, jednocześnie gwarantując pewne oparcie dla płytek wzdłuż jego krawędzi. Odpowiedzialne są one również za właściwe odprowadzenie wody, zapobiegając tym samym zamakaniu konstrukcji tarasu, a także powstawaniu zastoisk wodnych. W przypadku tarasów wentylowanych najlepszym rozwiązaniem będą systemowe profile okapowe W30 marki Renoplast przystosowane do tego typu konstrukcji.

Wsporniki regulowane lub podstawki 

Wykonanie tarasu wentylowanego wymaga również zastosowania specjalistycznych podkładek, które będą stanowiły podparcie dla układanych na nich płyt ceramicznych lub kamiennych. W tym przypadku polecamy regulowane wsporniki tarasowe od producenta Renoplast. Dzięki swojej budowie i regulacji poziomu wysokości gwarantują one uzyskanie stabilnej i wytrzymałej posadzki. Dodatkowo mogą być one również dzielone na kilka części, dzięki temu dają możliwość efektywnego wykorzystania materiałów.

Materiały hydroizolacyjne

Budowa tarasy nie może obyć się także bez materiałów hydroizolacyjnych. Jednym z lepszych w tym przypadku jest membrana PVC lub EPDM pełniąca funkcję ochrony przeciwwodnej i wspomagająca swobodne odpływanie wody do strefy okapowej z powierzchni tarasów.

Elementy gwarantujące prawidłowe wykonanie tarasu

Aby samodzielna budowa tarasu przebiegła sprawnie i bezproblemowo, najlepiej postawić na wysokiej jakości materiały na przykład wspomnianej już marki Renoplast, które nie tylko zagwarantują trwałość konstrukcji, ale także łatwość jej wykonania. Dodatkowo istotna jest także staranność i dokładność na każdym z etapów budowy tarasu. Dlatego też poniżej tłumaczymy jego budowę krok po kroku.

Budowa tarasu wentylowanego krok po kroku

Pierwszym krokiem podczas wykonywania tarasu wentylowanego jest przygotowanie podłoża. Powinno ono być równe, pozbawione zanieczyszczeń oraz pęknięć. Wykonując podkład, należy pamiętać także o zachowaniu 1, 5% spadku w stronę okapu oraz 3 mm obniżeniach o szerokości 8 centymetrów przeznaczonych pod montaż profili okapowych.

Kolejnym krokiem jest montaż profili okapowych, który rozpoczynamy od zamocowania narożników, a następnie profili płaskich z zachowaniem 2 mm przerwy dylatacyjnej między ich poszczególnymi elementami, chroniącej powierzchnię tarasu przed naprężeniami termicznymi.

Trzecim etapem budowy tarasu jest ułożenie na nim membrany PVC. Powinna być ona doprowadzona do poziomu otworów odnawiających w profilach okapowych, a na ścianach przylegających do tarasu wywinięta na wysokości minimum 15 centymetrów. Do mocowania membrany należy użyć specjalnego kleju do membran, rozprowadzonego równomiernie na całej powierzchni podkładu cementowego.

Ostatnim etapem wykonania tarasu wentylowanego jest układanie płyt na podkładkach tarasowych SMART lub wsporników RENOPAD, jeżeli konieczne jest wyższe podniesienie posadzki). Czynność tą należy rozpocząć od wybranej krawędzi tarasu, układając najpierw podkładki, które powinny podpierać płytę w narożnikach oraz w połowie długości każdej z ich krawędzi. Podczas układania płyt na podkładach warto także na bieżąco kontrolować ich poziom, a w razie konieczności korygować go za pomocą krążków poziomujących przystosowanych do podkładek SMART o grubości 0,5, 1, 2 oraz 3 milimetry do wyboru.

Tak wykonany taras wentylowany jest już gotowy do użytkowania. Ze względu na brak sztywnych połączeń klejowych nie wymaga on bowiem czekania na związanie się ze sobą materiałów. Dodatkowo jest on także odporny na wszelkiego rodzaju naprężenia termiczne i konstrukcyjne, przez co przez długi czas będzie zachwycał swoją funkcjonalnością i nienagannym wyglądem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj