Małe mieszkanie ma wiele zalet, ale nie jest też wolne od pewnych wad. Jedną z nich mogą być mniejsze możliwości aranżacyjne, co wynika z ograniczonego metrażu. Nie oznacza to jednak tego, że nie można stworzyć wymarzonego wystroju, przytulnego i funkcjonalnego wnętrza. Trzeba w to jednak włożyć więcej wysiłku, wszystko dokładnie przeanalizować. Pierwszym krokiem będzie określenie swoich potrzeb, oczekiwań, preferencji, możliwości przestrzennych i finansowych. Mając już takie wstępne informacje, dużo łatwiej będzie urządzić domowe zacisze, aby być w pełni zadowolonym.

Czym wyróżniają się nowocześnie urządzone mieszkania?

Coraz bardziej odchodzimy od klasycznych rozwiązań i decydujemy się na te nowoczesne. Znaczenie ma ergonomia, funkcjonalność, oszczędność formy. Wnętrza mają być dobrze doświetlone naturalnym światłem, przestronne i efektowne. Sięga się po kolory nie tylko jasne, ale też ciemne – te drugie wykorzystuje się w formie dodatku. Istotna będzie różnorodność barw i faktur. Prym wiodą naturalne materiały takie jak drewno, skóra, szkło, beton oraz metal. Łącząc je ze sobą, można uzyskać unikalne efekty wizualne. Kontrasty są jak najbardziej mile widziane, ale muszą być oczywiście dobrze przemyślanie, a nie przypadkowe. Styl nowoczesny ceni sobie błysk, dlatego zamiast mebli z frontami matowymi warto wybrać te z połyskiem.

Zobacz także jak urządzić kawalerkę na http://www.aleja-pokoju.pl/jak-urzadzic-kawalerke-30-m2/

W przypadku stylu nowoczesnego należy postawić na minimalizm, prostotę, wystrzegać się nadmiaru ozdób. Wszelkiego zdobienia i zbędne dodatki są niemile widziane. Dużo lepiej sprawdzają się graficzne, nieszablonowe formy, abstrakcja. Jako że nowoczesne wnętrza lubią przestrzeń, należy uważać na to, aby ich nie zagracać. Nawet jeśli nie dysponujemy dużym metrażem i mamy problemy z ustawnością, zawsze można wyburzyć ściany. Chodzi o to, aby otworzyć przestrzeń, a do rozdzielenia pomieszczeń wystarczy zastosować przejścia w postaci różnych materiałów na podłodze czy oświetlenia. W zależności od tego, w jaki chcemy uzyskać efekt końcowy, należy sięgnąć po inne rozwiązania aranżacyjne. Zastosowanie ciepłych materiałów i kolorów nada wnętrzom przytulności. Nowoczesny styl może być też bardziej surowy, w wersji hi-tech.

Jak urządzić małe mieszkanie?

Urządzając kuchnię o niewielkim metrażu, warto zdecydować się na układ otwarty, czyli kuchnię połączoną z salonem. Pomieszczenie stanie się bardziej przestronne, będzie większa swoboda poruszania się. Zaleca się ustawiać wszystkie meble po jednej stronie lub w układzie L. Z kolei szafki i sztufady zaleca się stosować na wysokości całej ściany. Sposobem na zaoszczędzenie miejsca będzie zabudowanie sprzętów AGD. Najlepiej wybrać meble z frontami na wysoki połysk, gładkimi, pozbawionymi zbędnego zdobnictwa. Mogą być nawet zabudowane do samego sufitu. Wybierając te białe, można liczyć na optyczne powiększenie wnętrza i rozjaśnienie go. Wszystkie akcesoria zaleca się schować w szafkach i szufladach, aby zachować porządek i sterylność.

Wystrój sypialni powinien być minimalistyczny, z wygodnym łóżkiem, wyposażonym w szuflady/pojemniki na pościel. Dobrym wyborem będzie szafa przesuwana, najlepiej na wymiar, narożna, sięgająca do samego sufitu. Jeśli metraż na to też nie pozwala, to można zdecydować na otwarte wieszaki. W nowoczesnej sypialni nie powinno być nadmiaru mebli ani ozdób. Sprawdzą się te funkcjonalne i bez ornamentów. Mile widziane będzie łóżko z zagłówkiem o kształcie prostym lub geometrycznym. Warto też pomyśleć nad panelami 3D.

Jeśli chodzi o niewielką łazienkę, to trzeba tutaj dobrze przemyśleć aranżację, mając na uwadze każdy szczegół. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa niż wanna i zabudowana umywalka zamiast opcja wolnostojącej. Miejsce zaoszczędzić można też, wybierając pralkę ładowaną od góry, w wersji slim. W przypadku mebli najlepiej byłoby zdecydować się na takie na wymiar, aby wykorzystać do maksimum każdy centymetr. Alternatywą będzie kupienie gotowego zestawu dedykowanego do małych łazienek, ale zawsze trzeba najpierw dokładnie wymierzyć pomieszczenie. Aranżacja nowoczesnej łazienki powinna być minimalistyczna i prosta. Warto wykończyć ją gładkimi i błyszczącymi płytkami, aby powiększyć optycznie przestrzeń. Odbijać światło będą także lustra. Najlepsza jest jasna kolorystyka, można połączyć biel z betonem lub akcentami czarnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here