Samodzielne odczytywanie stanu licznika gazu nie jest skomplikowaną czynnością. Nieco więcej wysiłku należy włożyć w przeliczenie zużycia na realne koszty. Niemniej, warto dokonywać tej czynności na własną rękę. Dlaczego? Dziś postaramy się wyjaśnić tę kwestię.

Jak sprawdzić stan licznika gazu samodzielnie?

Liczniki gazu, które są własnością dystrybutora paliwa gazowego, zazwyczaj mają podobną konstrukcję. To dość masywne skrzynki, zamykane na kłódkę lub kluczyk. Na przedniej ściance urządzenia powinna znajdować się niewielka szybka, dzięki której możliwe jest odczytanie aktualnego stanu licznika bez konieczności otwierania skrzynki. Licznik miewa konstrukcję mechaniczną lub cyfrową. W obu przypadkach umożliwia to czytelne sprawdzenie zużycie gazu. Wartość jest podana w metrach sześciennych, co może być jednak nieco kłopotliwe. Trzy ostatnie cyfry to tysięczne części metra sześciennego, które nie mają znaczenia w aktualnym rozliczeniu.

Dlaczego warto kontrolować zużycie gazu?

Kłopot w tym, że sprzedawcy gazu dokonują rozliczenia nie na podstawie zużytych metrów sześciennych, a kilowatogodzin. Aby obliczyć koszt zużytego gazu należy znać współczynnik konwersji, który jest zależny od wydajności energetycznej paliwa. Jego wartość, którą można znaleźć na przykład na dowolnej wcześniejszej fakturze, wystarczy pomnożyć przez liczbę zużytych metrów sześciennych. Jeśli chcesz określić, jakiej wysokości rachunku musisz się spodziewać, do otrzymanego wyniku trzeba jeszcze dodać wysokość opłaty abonamentowej, stałą opłatę dystrybucyjną oraz zmienną opłatę dystrybucyjną pomnożoną przez liczbę wykorzystanych kilowatogodzin.

W jaki sposób policzyć opłatę za gaz?

Samodzielny odczyt licznika ma jedną ważną zaletę – z biznesowego i ekonomicznego punktu widzenia. Na jego podstawie firma lub gospodarstwo domowe może oszacować koszty, które niebawem poniesie w postaci opłaty za gaz. Przy dużym zużyciu warto poznać je z wyprzedzeniem. Samodzielne obliczenia nierzadko prowadzą odbiorców do refleksji na temat zoptymalizowania opłat za gaz.

Jak oszczędzić na opłatach za gaz?

Jednym ze sposobów na niższe rachunki może okazać się zmiana sprzedawcy gazu. To prosta procedura, zwłaszcza że licznik należy do dystrybutora, a nie sprzedawcy, w związku z czym w razie zmiany sprzedawcy nie ma konieczności wymieniania całego licznika. Zmiana jest bezpłatna, a wszelkie formalności w imieniu klienta załatwia nowy sprzedawca, o czym więcej można przeczytać na stronie https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-domu/. Taki wybór eliminuje ryzyko, że w przypadku błędu wystąpi czasowa przerwa w dostawach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here