Pielęgnacja roślin bywa zadaniem trudnym i skomplikowanym. Nie każdy ma bowiem tak zwaną rękę do kwiatów. Z pomocą przychodzą wtedy nowoczesne cuda techniki, takie jak inteligentne doniczki. Produkty tego typu mają różne funkcje i w sposób bardziej lub mniej zautomatyzowany pomagają człowiekowi zadbać o domową roślinność. Na jakiej zasadzie działa inteligentna doniczka i w czym zastąpi kwiatom żywego właściciela?

Jak działa inteligentna doniczka?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów inteligentnych doniczek. Większość z nich przypomina z zewnątrz tradycyjny produkt, urozmaicony niekiedy wbudowanym ekranem LCD. Każdy model musi jednak łączyć się z bardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniem – na przykład telefonem. Przesyłanie danych pomiędzy doniczką a smartfonem odbywa się zazwyczaj poprzez Bluetooth. W jaki sposób doniczka pozyskuje niezbędne informacje? Za pomocą czujników, mierzących w zależności od modelu między innymi:

  • temperaturę powietrza,
  • poziom nasłonecznienia,
  • wilgotność gleby,
  • poziom nawożenia.
Zobacz również:  Dlaczego warto stosować tynk mozaikowy?

Odczyt danych ma zwykle miejsce co kilka godzin. Informacje przesyłane są na telefon lub tablet i poddawane analizie. Dopiero wtedy użytkownik otrzymuje komunikat odnośnie stanu swojej roślinki. Całą procedurę poprzedza wybór gatunku kwiatu. Na tej podstawie aplikacja może określić, czy odczytane parametry są w normie, powyżej czy poniżej dopuszczalnej wysokości.

W czym pomaga inteligentna doniczka?

Działanie inteligentnej doniczki może polegać wyłącznie na informowaniu. W oparciu o wprowadzony gatunek rośliny, odczyt danych i ich analizę produkt sprawdzi, czy kwiatek nie ma zbyt sucho lub zbyt mokro, czy został ustawiony w odpowiednim miejscu i czy nie ma żadnych innych naglących potrzeb. Komunikaty w aplikacji lub na wyświetlaczu doniczki często oznaczone są kolorem. Czerwień i pomarańcz sugerują, że użytkownik powinien jak najszybciej zadbać o swoją roślinkę. Istnieją jednak również takie modele doniczek, które wyręczają właściciela przede wszystkim w obowiązku podlewania. Posiadają wtedy duży zbiornik na wodę, którą dystrybuują do gleby automatycznie lub w zależności od wybranego programu. Doniczki i kompatybilne z nimi aplikacje mogą w większym lub mniejszym stopniu angażować użytkownika w opiekę nad rośliną. Niektóre z nich udostępniają wiedzę na temat danego gatunku oraz sposobu jego pielęgnacji i pozwalają na sterowanie manualne, czyli podlewanie poprzez kliknięcie.

Zobacz również:  Jak prawidłowo dobrać wysokość materaca do łóżka?

Inteligentna doniczka to świetne rozwiązanie dla osób, które nie radzą sobie z samodzielnym pielęgnowaniem roślin. Sprawdzą się także w domach tych, którzy często podróżują. Czasami ich obsługa może bowiem odbywać się również na odległość.

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko teraz musi być smart i inteligentne. A gdzie tradycja i spokój. Doniczka smart jest chyba ostatnią rzeczą na jaką wydam pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here