Działanie kolektorów słonecznych, polega na konwersji energii słonecznej w ciepło grzewcze. Ze względu na specyfikę klimatu, w Polsce kolektory słoneczne pełnią funkcję układu wspomagającego, jednak szereg zalet instalacji, sprawia że to rozwiązanie cieszy się niemalejącą popularnością.

Oferowane funkcje

Kolektory słoneczne, pozwalają w znacznym stopniu zredukować koszty na rzecz ogrzewania. Sprawdzają się wszędzie, gdzie jest zapotrzebowanie na energię cieplną. Jest to inwestycja na lata, która po instalacji, nie wymaga od użytkownika, niczego prócz corocznych przeglądów. Kolektory słoneczne, najczęściej wykorzystuje się do wspomagania układu centralnego ogrzewania, podgrzewania wody lub chłodzenia budynku.

Zobacz również:  Dlaczego warto stosować tynk mozaikowy?

Zalety paneli fototermicznych

Użytkowanie paneli, jest inwestycją, oszczędnością, komfortem i rozwiązaniem w pełni ekologicznym. Decydując się na to rozwiązanie, warto mieć świadomość, na temat najważniejszych zalet, które oferują kolektory słoneczne.

Oszczędności

Użytkowanie kolektorów słonecznych, których działanie, opiera się na konwersji darmowej energii słonecznej, sprawia że nie musimy przejmować się rosnącymi cenami węgla, gazu czy energii elektrycznej, wręcz przeciwnie. Ceny surowców rosną w szybkim tempie, wobec czego każdego roku, wzrasta opłacalność kolektorów słonecznych. W sprzyjających miesiącach, instalacja spełnia zapotrzebowanie w znacznym stopniu, przy odpowiednich warunkach, zapotrzebowanie na energie cieplną, może zostać zaspokojone w 100%.

Ekologia

Instalacja korzysta z surowca odnawialnego, jakim jest energia słoneczna. Użytkowanie kolektorów, jest rozwiązaniem ekologicznym, gdyż nie emitują one szkodliwych gazów, negatywnie wpływających na atmosferę.

Zobacz również:  Sposoby wiązania sznurówek

Brak kosztów eksploatacyjnych i komfort użytkowania

Koszt urządzenia i montaż, to jednorazowa inwestycja. Użytkownik kolektorów, prócz zalecanych przeglądów, nie jest narażony na dodatkowe wydatki. Panele, są rozwiązaniem bardzo komfortowym, nie generują hałasu ani spalin, a dodatkowo jest to urządzenie bezobsługowe.

Szybki montaż i brak formalności prawnych

Kolektory słoneczne, mogą zostać zainstalowane na dachu lub ścianie budynku, ale także na gruncie. Montaż paneli przebiega szybko i nie wymaga ingerencji w budynek lub otoczenie. Instalacja tego rozwiązania, nie wymaga od użytkownika formalności, w postaci pozwolenia na budowę.

Inwestycja

W związku z rosnącą świadomością na temat ekologii i potencjalnych oszczędności wynikających z źródeł energii odnawialnej, panele fototermiczne są rozwiązaniem popularnym i pożądanym. Montaż kolektorów słonecznych, jest inwestycją, która zwiększa wartość nieruchomości.

źródło: https://www.excelo.pl/

1 KOMENTARZ

  1. Prąd własnej produkcji smakuje lepiej 🙂 Tzn z większą przyjemnością korzysta się ze sprzętu, jeśli wiemy, że zużywają one nasz własny prąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here