W przyrodzie pierwszy rodzaj storczyków, które znalazły dom na drzewach nazywany jest epifitami. Ich korzenie chwytają i „przytulają” korę drzewa i wspierają się poprzez ten związek. Storczyk wykorzystuje drzewo jako kotwicę i otrzymuje substancje odżywcze zarówno z wilgoci zawartej w powietrzu, jak i z materii organicznej, która znajduje się na drzewie, a także z tego, co może przepłukać drzewo aż do orchidei. Reszta diety orchidei pochodzi z rozkładu ściółki liściowej i odchodów zwierzęcych lub ptasich.

Storczyk w naturze na drzewie

Dzieje się to zazwyczaj w środowisku dżungli. Dżungla jest wilgotna, a storczyki rozwijają się w tym środowisku, ponieważ wchłaniają wodę z naturalnej wilgotności. Ze względu na naturalne opady deszczu na tych terenach storczyk przyzwyczajony jest do odczuwania obfitości wody i okresów suchości. Korzenie orchidei, liście i pseudobulwy pozwalają na magazynowanie wody na nadchodzący okres suchości. W miarę upływu czasu starsze pseudobulwy obumierają po tym jak ożywią nowsze pseudobulwy. Dzięki takiemu cyklowi wzrostu storczyki żyjące w tym środowisku mogłyby żyć wiecznie, biorąc pod uwagę, że drzewo będące gospodarzem jest żywe.

Storczyk w naturze na konarach drzew na ziemi

Drugi rodzaj orchidei uprawianej w naturze nazywany jest ziemną i rośnie na drzewach, ale na drzewach, które upadły, jak np. konary drzew na dnie lasu. Mogą one również rosnąć w ziemi, piasku i bagnach. Storczyki te są trudniejsze w uprawie dla hodowców i nie wydają się być tak popularne jak wyżej wymienione.

Storczyk w naturze na klifie

Trzeci rodzaj orchidei uprawianych w naturze nazywany jest litofitami i znajduje się gdzieś pomiędzy zachowaniem epifitów, a roślinami ziemnymi, ponieważ rosną one na bokach klifów, często na skałach mszystych. Podobnie jak epifity ściskające drzewa, litofity ściskają małe szczeliny. Te orchidee otrzymują swoją dietę podobnie jak epifity wykorzystując wysoką wilgotność i deszcz na swoich obszarach. Ich korzenie pobierają substancje odżywcze ze skał, do których się przytulają oraz z każdej materii spływającej w dół przez urwisko.

Kwitnienie storczyków w naturze

Naturalnie storczyki zakwitają według harmonogramu, który jest rzadko spotykany w dzisiejszym świecie. W naszym świecie storczyki są „zmuszane” do zakwitu przez szkółkę. Szkółki mają „idealne” środowisko wzrostu, w którym panuje wilgotność, światło i temperatura. Środowisko to pozwala szkółkom na produkcję kwitnących storczyków przez cały rok. Na przykład, jeśli storczyk kupuje się latem i jest on w pełnym rozkwicie, najprawdopodobniej został on zmuszony do zakwitu przez szkółkę. Nie ma w tym nic złego, ale jak już będziesz miał własne storczyki, w naturalnym cyklu, to zakwitną one według harmonogramu przyrody, który może być wczesną zimą i wiosną. W lecie jest to zazwyczaj okres, w którym orchidea rozwijają korzenie i liście. Storczyki potrzebują nowych liści i nowych korzeni, aby mogły zgromadzić energię na nadchodzący okres kwitnienia.

Wszystkie te fakty wyjaśniają dlaczego jest to bardzo dziwne, że storczyki rosną w Twoim domu, w doniczce i są stawiane na palach. Nie znaczy to, że nie można ich uprawiać w domu (storczyki są bardzo wytrzymałe i łatwe w uprawie) ale trzeba stworzyć im środowisko „dżungli”. Oznacza to, że trzeba je przesadzać ciasno, ale nie dusić (muszą oddychać), trzeba dać im wilgoć i zapewnić dobrą mgiełkę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj