Bambus to efektowna roślina, która potrafi wprowadzić do przydomowego ogrodu orientalny akcent. Co ciekawe, to właśnie egzotyczny charakter sprawia, że wiele osób obawia się uprawiać ją w warunkach krajowych. Jednak w sprzedaży dostępne są już gatunki bambusów mrozoodpornych, które bez trudu przetrwają polską zimę. Możesz zatem bezstresowo uwzględnić drzewko w planie swojego ogrodu, tym bardziej że jego uprawa i pielęgnacja wcale nie są skomplikowane, a walory estetyczne – wyjątkowe.
Jak wygląda bambus ogrodowy?
Bambus jest atrakcyjną rośliną, należącą do rodziny traw. Najbardziej dekoracyjne są jej liście o charakterystycznych, wydłużonych kształtach, osadzone na sztywnych częściach pędów. Możesz wybrać odmianę, która najlepiej wkomponuje się w specyfikę Twojego ogrodu – najczęściej spotyka się bambusy zielone, ale bez trudu znajdziesz też warianty żółto-zielone albo zielone z elementami białego, czerni czy czerwieni. Wszystkie prezentują się równie okazale i przyciągają wzrok. Bambus w ogrodzie w fazie rozwoju buduje system niewysokich, ale dość gęstych drzewek, które w całości pokrywa gęste ulistnienie. Z biegiem lat ich pień zaczyna się wyróżniać i przestają rosnąć na nim liście, które zostają zarezerwowane dla górnych partii rośliny. Pielęgnacja bambusa wymaga okresowej przycinki, ponieważ roślinę charakteryzuje szybkie tempo wzrostu – w rezultacie może uzyskać ona nawet kilka metrów wysokości. Ciekawostkę stanowi fakt, że drzewko ma zastosowanie kulinarne, zwłaszcza w orientalnych potrawach, gdzie wykorzystuje się przede wszystkim jego pędy i kiełki – są bardzo smaczne i zdrowe.
Jakie są gatunki i odmiany bambusa?
Istnieje całkiem sporo gatunków i odmian bambusa, wśród których wydziela się kilka podstawowych kategorii:
– bambusy okrywowe (osiągają maks. 30 cm wys.),
– bambusy kępowe (uzyskują ok. 2-3 m wys.),
– bambusy drzewiaste (rosną do 6 m wys.).
Uprawa odmian drzewiastych zwykle wymaga zastosowania tzw. bariery korzeniowej (może być wykonana np. z folii HDPE). Specjalne zabezpieczenie pozwala roślinie rozwijać się tylko w tym miejscu, które jej wskażesz, dzięki temu nie rozrośnie się na inne części ogrodu.
Bambus i jego role w ogrodzie
Piękne i bogate ulistnienie bambusa w Polsce pozwala wykorzystywać odmiany wyższe w charakterze ozdobnych żywopłotów lub ekranów widokowych. Bardzo często roślina pełni dekoratywne funkcje w ogrodach zaprojektowanych w stylu japońskim. Możesz ją flancować pojedynczo, np. nad oczkiem wodnym albo w grupach po kilka drzewek. Niektórzy potrafią kształtować rośliny na wzór bonsai, inni preferują bambusy do ogrodu sadzone w stylowych skrzyniach lub masywnych, inkrustowanych donicach. Te ostatnie jednak trzeba zabierać na zimę do pomieszczenia, które ochroni je przed mrozem. Chłodne pory, które przebiegają łagodniej, pozwalają drzewkom zachować zieleń i zrzucić część ulistnienia dopiero wiosną. Dlatego bambusy mogą z powodzeniem zdobić Twój ogród nawet wówczas, gdy inne jego elementy przybiorą barwy brązu, szarości i pokryje je śnieg.
Bambus – uprawa i zabiegi pielęgnacyjne
Planując miejsce dla bambusa w Twoim ogrodzie, zadbaj, by konkretna odmiana została odpowiednio ulokowana. Gatunki z grupy Fargesie (o tzw. nieekspansywnych korzeniach) na ogół przedkładają stanowiska w półcieniu lub nawet całkiem zacienione, natomiast kategoria Phyllostachysy (o agresywnym ukorzenieniu) zdecydowanie preferuje tereny o dużym stopniu nasłonecznienia, choć w niewielkich cieniach też powinna się przyjąć.
Zawsze wybieraj strefy osłonięte od wiatru, który nie służy bambusom w Polsce, szczególnie podczas pory zimowej. Zatroszcz się również, by egzotyczne drzewko rosło na żyznej glebie, możesz także ściółkować ziemię wokół roślin i nie grabić w ich bliskim otoczeniu liści, które stanowią źródło bogatych składników odżywczych. Bambusom nie sprzyja nadmierne przesuszenie warstwy korzeniowej, dlatego nie zapominaj o ich regularnym podlewaniu.
Jeśli zdecydujesz się zasadzić bambus w przydomowym ogrodzie, możesz być pewien, że roślina stanie się szybko jedną z głównych jego atrakcji i przyda mu nietuzinkowego, dalekowschodniego charakteru. Nie będzie też sprawiał Ci kłopotów podczas pielęgnacji i uprawy, ponieważ jest naprawdę mało wymagający. Odwdzięczy się za to piękną, żywą barwą nawet w czasie łagodnych mrozów.