Światło to gra, gra, w której można stworzyć indywidualną atmosferę i klimat. Gra, w której każde pomieszczenie staje się indywidualną przestrzenią. Od nas samych zależy jak wykorzystamy jego możliwości.
Centralnym punktem każdego mieszkania jest kuchnia. Właśnie to miejsce od zawsze łączyło wszystkich domowników, dlatego powinna być oświetlona w sposób szczególny.
Każda kuchnia jest inna. Duża, mała średnia, ciemna, jasna, wysoka, niska. Od tego trzeba zacząć – jaka jest nasza kuchnia?
Ciemne kuchnie to wyzwanie, zwłaszcza w mieszkaniach w bloku. Najczęściej oświetlenie montowane jest u góry i zazwyczaj nie wystarcza. Stając tyłem do takiego żyrandola czy wiszącej lampy zasłaniamy sobie światło. Efekt – jest za ciemno, nawet przy mocnych żarówkach. Rozwiązaniem jest zamontowanie dodatkowego światła w postaci małych halogenów pod wiszącymi szafkami, które będą oświetlać blaty. W ten sposób zapewnimy sobie większy komfort pracy. Sprytnym rozwiązaniem jest umieszczenie niewielkiej lampki, która będzie wykorzystywana późną porą kiedy np. chcemy zaparzyć herbatę, a nie chcemy zapalać wszystkich świateł w kuchni. Takie rozwiązanie to oszczędność i prostota.
Stosowanym trikiem, który zagościł na dobre w naszym domach jest również oświetlanie szafek wewnątrz małymi halogenowymi lampkami, co ułatwia codzienne korzystanie z kuchni. Wiele osób zadaje sobie w tym momencie pytanie jakiego producenta lamp powinni wybrać. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Istnieje wielu znanych, renomowanych firm, jednak z całą pewnością warto sprawdzić ofertę lamp Artemide, które charakteryzują się nietypowymi, nowoczesnymi wzorami. Szczególnie bogata jest ich oferta lamp pokojowych.
Kolejnym, ważnym miejscem w domu jest łazienka. Tajemnicą wygodnej łazienki jest lustro – przy czym trzeba dodać: dobrze oświetlone lustro. Światło powinno być białe, zamontowane po prawej i lewej stronie lustra. Świetnym rozwiązaniem będą oprawy ze szkła mlecznego. Aby urozmaicić wnętrze łazienki, można zastosować oświetlenie w podwieszanym suficie, w szafkach czy we wnękach. Nie zapominajmy też o górnym oświetlaniu np. w postaci halogenów wmontowanych w sufit, czy dużej lampy w kształcie misy. Takie rozwiązanie ułatwi nam codzienne sprzątanie łazienki.
Przedpokój to miejsce zazwyczaj bez okna. Tutaj zostawiamy płaszcze, obuwie, parasolki. Aby wchodząc do domu nie potykać się o sprzęty jakie zazwyczaj mamy w przedpokojach, powinniśmy pomyśleć o dobrym i przyjaznym oświetleniu, a co najważniejsze reprezentatywnym. To przedpokój robi tzw. pierwsze wrażenie. Podwieszany sufit, w którym wycięte są owalne czy kwadratowe otwory i zamontowane matowe lub mleczne szkło, stworzy efekt „ciepłego” wystroju. Dodatkowo oświetli całe pomieszczenie. Uzupełnieniem górnego światła mogą być niewielkie plafony, które zamontowane będą nieco powyżej podłogi. To bardzo wygodne rozwiązanie kiedy wstajemy w nocy do łazienki czy też wchodzimy do domu późną porą i nie chcemy obudzić domowników.