Domowe instalacje elektryczne składają się z różnych elementów. Większość z nich pozostaje niewidoczna i trudno dostępna dla przeciętnego użytkownika. Nie dotyczy to jednak komponentów umożliwiających zapalanie i gaszenie światła w pomieszczeniach, które z reguły umieszcza się na ścianach. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób montuje się włącznik elektryczny. Jeśli Ty także należysz do ich grona, musisz koniecznie dowiedzieć się więcej na ten temat.

Włączniki elektryczne – czym są i jak wygląda ich klasyfikacja?

Mianem włączników elektrycznych albo łączników instalacyjnych z reguły określa się specjalne akcesoria przeznaczone do włączania i wyłączania prądów roboczych w instalacjach niskiego napięcia. Tego typu produkty z reguły wybiera się pod kątem ich funkcjonalności oraz bezpieczeństwa użytkowania. Nie bez znaczenia są oczywiście także względy estetyczne. Właściwie dobrany włącznik światła musi bowiem komponować się z wystrojem pomieszczenia.

Najwyższej klasy łączniki instalacyjne dzielą się na różne rodzaje. Do najpopularniejszych z nich należą modele:

  • jednobiegunowe – wyposażone w jeden przycisk; służą do włączania i wyłączania oświetlenia w jednym miejscu;
  • dwubiegunowe – zawierające jeden przycisk; wykorzystuje się je do sterowania dwoma obwodami oświetlenia równocześnie;
  • świecznikowe (podwójne) – złożone z co najmniej dwóch przycisków; za ich pomocą uruchamia się i wyłącza kilka punktów świetlnych zlokalizowanych w jednym miejscu (np. w żyrandolu).

Wszystkie wyżej wymienione nowoczesne włączniki światła znajdują powszechne zastosowanie zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w obiektach użyteczności publicznej.

Montaż włączników elektrycznych – zasady bezpieczeństwa

Włącznik przyciskowy 230 V i inne tego typu produkty na ogół są łatwe w montażu. Ich instalacją można z powodzeniem zająć się samodzielnie. Nie trzeba przy tym dysponować żadnymi specjalnymi umiejętnościami ani zezwoleniami. Należy jednak pamiętać o konieczności zachowania pewnych środków ostrożności. Jednym z najistotniejszych jest wymóg odcięcia zasilenia docierającego do instalacji jeszcze przed przystąpieniem do czynności montażowych. Można to zrobić poprzez wyłączenie stosownych bezpieczników zlokalizowanych w skrzynce bezpiecznikowej.

Ponadto, zanim włącznik elektryczny zostanie przymocowany do ściany, warto najpierw sprawdzić za pomocą próbnika, czy obwód faktycznie został wyłączony. Istotne jest też dokładne przestudiowanie instrukcji montażu dołączonej do łączników instalacyjnych sprzedawanych w takich sklepach jak BERGE.

Montaż włącznika światła krok po kroku

Przed przystąpieniem do zamontowania włącznika światła najpierw należy zgromadzić wszystkie niezbędne przy tego rodzaju działaniach narzędzia. Dotyczy to w szczególności kombinerek oraz śrubokrętu płaskiego i krzyżakowego. Pierwszy z wymienionych przewodów sprawdza się przy przycinaniu i zabezpieczaniu przewodów elektrycznych. Śrubokręty natomiast są niezbędne do przykręcania i odkręcania śrub włącznika oraz zacisków przewodów. Dobrze jest też oznaczyć przewody elektryczne taśmą izolacyjną w różnych kolorach. Dzięki temu ich późniejsza identyfikacja będzie łatwiejsza.

W dalszej kolejności należy wyłączyć zasilanie oraz upewnić się, że faktycznie zostało ono odcięte. Później można przystąpić do demontażu starego włącznika elektrycznego. W tym celu najpierw należy usunąć jego osłonę, a następnie odkręcić sam łącznik instalacyjny. Konieczne jest też zaznaczenie przewodów różnokolorowymi taśmami.

Montując nowoczesne włączniki światła, należy zadbać o właściwe podłączenie kabli zasilających, neutralnych oraz uziemiających. Po zrealizowaniu tego zadania warto sprawdzić poprawność dokonanego podłączenia. Jeśli wszystko jest w porządku, można zacząć montować nowy włącznik. Akcesorium to przytwierdza się na ścianie za pomocą śrub.

Ostatnim krokiem jest włączenie zasilania w skrzynce rozdzielczej. Potem trzeba upewnić się, czy wszystko działa poprawnie. Jeśli tak, oznacza to, że włącznik elektryczny został prawidłowo zamontowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj