Niezawodne maszyny w przemyśle stanowią podstawę prawidłowego i wydajnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym układom, dopasowanym komponentom oraz zabezpieczeniom można być pewnym, że procesy produkcyjne i inne będą przebiegały we właściwy sposób. Oczywiście należy brać pod uwagę bardzo różnorodne aspekty, w tym wspomnianą już ochronę przed skutkami nagłych zdarzeń, takich jak przeciążenie, awaria czy przerwa w dostępie do energii elektrycznej. Kompleksowe przygotowanie do działania pozwala cieszyć się efektywną i niezawodną pracą urządzeń.
Spis treści
Bez silnika ani rusz. Zabezpiecz go właściwie
System napędowy to klucz do prawidłowego funkcjonowania automatyki przemysłowej. Silnik odpowiada za właściwe działanie różnorodnych układów, dlatego bezwzględnie należy odpowiednio go chronić przed uszkodzeniem lub zniszczeniem. Dzięki temu cały system będzie pracował bez przestojów, skutecznie i precyzyjnie. Idealnie dopasowane zabezpieczenie silnikowe umożliwia uniknięcie problemów wynikających między innymi z przeciążenia lub przegrzania. W tym przypadku doskonale sprawdza się wyłącznik termiczny silnikowy. W razie zagrożenia gwarantuje on skuteczną ochronę napędu poprzez zatrzymanie pracy. Biorąc pod uwagę wysoki stopień intensywności funkcjonowania automatyki w przemyśle, niebezpieczeństwo przegrzania bądź przeciążenia jest bardzo realne. Należy zatem korzystać z dostępnych opcji pozwalających na uniknięcie awarii.
W razie zagrożenia liczy się szybkość działania
Wspomniana wysoka intensywność działania układów automatyki przemysłowej oczywiście ma swoje uzasadnienie. Wiadomo, że na przykład w produkcji liczy się czas. Z tego powodu funkcjonujące w różnych branżach urządzenia muszą być nie tylko precyzyjne, ale też szybkie. Oczywiście grozi to przeciążeniem, jednak zagrożeń jest nieco więcej. W skomplikowanych systemach należy kontrolować różnorodne parametry, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek odchyleń od norm czy zaprogramowanych wielkości należy odciąć zasilanie i dokonać analizy bądź naprawy. Przydatny jest tutaj wyłącznik silnikowy, który odpowiada właśnie za unieruchomienie maszyny w takich sytuacjach. Dzięki temu wyszkoleni fachowcy mają możliwość sprawdzenia urządzenia oraz dokonania odpowiednich korekt.
Odcięcie zasilania czasami jest konieczne
Oczywiście silnik stanowi serce wielu układów, jednak nie można zapominać, że na osiągnięcie celu pracuje cała instalacja. System złożony z wielu elementów musi pracować płynnie, aby proces technologiczny przebiegał sprawnie. Tak jak w wielu innych przypadkach czasami może dochodzić do awarii, zdarzają się usterki lub zmieniają parametry, na przykład płynącego prądu. Może to prowadzić do uszkodzenia części instalacji lub całego układu. Nie trzeba chyba tłumaczyć, co to może oznaczać dla przedsiębiorstwa. Opóźnienie w produkcji, straty finansowe wynikające z konieczności naprawy lub wymiany komponentów, a czasami nawet utrata kontrahentów – takie bywają skutki awarii. Z tego powodu należy im przeciwdziałać, stosując na przykład rozłącznik izolacyjny. Ten element zabezpieczający ma za zadanie odcięcie obwodu w razie nieprawidłowości. Zasilanie zostaje wstrzymane, a mechanicy mają czas na sprawdzenie instalacji i ewentualną naprawę.
Prawidłowe łączenia na początek
Zanim poszczególne elementy przemysłowego systemu automatyki zaczną pracę, konieczne jest właściwe zaplanowanie instalacji. Niezwykle istotną rolę odgrywa m.in. prawidłowe łączenie obwodów. Za to zadanie odpowiadają styczniki. Występują przede wszystkim w warunkach wysokoprądowych, a zatem sprawdzają się doskonale właśnie w przemyśle, a konkretnie w układach zasilanych silnikami. Ich właściwe dopasowanie stanowi gwarancję niezawodnego działania maszyn.