Reduktory gazu płynnego są nieodzownymi elementami każdej instalacji zbiornikowej LPG – w szczególności domowej. Te niewielkie urządzenia odpowiadają za sprawną pracę instalacji, mając również bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jej użytkowania. Prawidłowy dobór reduktora, jego konserwacja i okresowa wymiana, to warunek wyeliminowania ryzyka wypadków. Do czego dokładnie służą reduktory LPG? Jakie są ich rodzaje i na co zwrócić uwagę przy wyborze reduktora do swojej instalacji? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy.
Spis treści
Reduktory LPG pierwszego i drugiego stopnia
Podstawowym zadaniem reduktora gazu płynnego jest, jak sama nazwa wskazuje, redukcja ciśnienia gazu do takiej wartości, jakiej wymaga konkretny odbiornik. Pisząc prościej: bez reduktora nie bylibyśmy w stanie zasilić żadnego urządzenia przystosowanego do LPG, na przykład kuchenki gazowej czy kotła grzewczego.
Reduktory gazu LPG dzielimy na dwie podstawowe grupy, czyli:
- Reduktory pierwszego stopnia– montowane bezpośrednio na zaworze zbiornika gazowego, odpowiadają za pierwszą redukcję ciśnienia gazu z wartości wyjściowej do poziomu w przedziale od 0,5 do 2 bar.
- Reduktory drugiego stopnia– odpowiadają za dalszą redukcję średniego ciśnienia do niskiego poziomu, który jest bezpieczny dla większości urządzeń przystosowanych do zasilania gazem płynnym, by wymienić tylko kuchenki gazowe, piecyki, przepływowe podgrzewacze wody, kotły grzewcze, nagrzewnice itd.
Warto również przywołać reduktory gazu z manometrem, które są chętnie wybierane z uwagi na możliwość łatwego kontrolowania aktualnego ciśnienia gazu w instalacji.
Reduktor to kluczowy element instalacji
Wybierając reduktor gazu LPG zawsze należy pamiętać, że choć niewielki, to jest elementem mającym bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie całej instalacji. Pisząc obrazowo: nic nam po pełnej butli gazu płynnego, jeśli posiadamy niesprawny czy niedopasowany do niej reduktor.
Pewne jest, że na tym elemencie nie należy oszczędzać. Wybieramy wyłącznie reduktory markowe, sprawdzonych producentów, pochodzące z wiarygodnego źródła, które posiadają stosowne certyfikaty jakości.
Dobre reduktory gazu LPG charakteryzują się wieloletnią trwałością, bezawaryjnością, pełną kompatybilnością z butlą pod kątem rozmiaru, szczelnością i precyzją wykonania. Wszystko to decyduje o bezpieczeństwie użytkowania instalacji. Niestety, w Polsce każdego roku dochodzi do licznych wypadków związanych z wykorzystywaniem gazu płynnego do dogrzewania pomieszczeń czy zasilania kuchenki, z których wiele jest spowodowanych właśnie wadliwością reduktora.
Reduktor gazu LPG trzeba okresowo wymieniać!
Nawet najlepiej wykonany reduktor gazu płynnego z czasem będzie wymagać wymiany. Jest to spowodowane degradacją uszczelnień pod wpływem kontaktu z gazem, często zanieczyszczonym.
Jeśli więc nie wiesz, kiedy został zamontowany Twój obecny reduktor LPG, to dla świętego spokoju i bezpieczeństwa warto go wymienić na nowy. Szacuje się, że markowe reduktory powinny zapewniać szczelność i bezpieczeństwo pracy przez okres około 10 lat. Po tym czasie zaleca się wymianę.
Montaż reduktora gazu LPG nie jest trudny, nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi – wszystko, co trzeba zrobić, to nałożyć reduktor na króciec w butli i dokręcić śrubunek, a następnie sprawdzić szczelność przy pomocy np. mydlin czy pianki do golenia.
Gdzie można kupić solidny i niezawodny reduktor gazu LPG?
Dobra informacja jest taka, że bez problemu kupisz taki reduktor w Internecie, z dostawą do domu. Sprawdź na przykład ofertę sklepu internetowego SORBEX, w którym znajdziesz markowe reduktory pierwszego i drugiego stopnia, również z manometrem, w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasujesz odpowiedni reduktor do butli gazowej.
Z pełną ofertą SORBEX zapoznasz się na stronie internetowej sorbex.pl.