Czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne? To pytanie, które zadaje sobie coraz więcej właścicieli domów i przedsiębiorstw, inwestujących w energię odnawialną. W artykule omawiamy największe korzyści, które zapewnia polisa. Sprawdź je już teraz!
Spis treści
Czy panele fotowoltaiczne można ubezpieczyć?
Panele fotowoltaiczne, podobnie jak i inne mienia – można ubezpieczyć. Tego typu polisa stanowi zabezpieczenie na wypadek sytuacji, w której panele zostaną uszkodzone. Dzięki temu ich właściciel może odzyskać całą lub część kwoty inwestycji.
Koszt ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych jest uzależniony od kilku czynników, w tym:
- wartości paneli fotowoltaicznych oraz całego systemu fotowoltaicznego, a w niektórych przypadkach także od wartości całej nieruchomości,
- zakresu ubezpieczenia,
- limitu odpowiedzialności.
Roczna składka ubezpieczenia wynosi około 250-500 zł. W internecie dostępne są kalkulatory, które pozwolą Ci obliczyć składki, biorąc pod uwagę zarówno oferty towarzystw, jak i indywidualne cechy Twojego systemu fotowoltaicznego.
Co może obejmować ubezpieczenie?
W zależności od wybranego pakietu ubezpieczenia oraz towarzystwa, polisa może obejmować szkody:
- powstałe wskutek kradzieży instalacji lub jej części, wandalizmu lub dewastacji,
- powstałe wskutek akcji ratowniczej i usuwania pozostałości po szkodzie,
- powstałe wskutek uderzenia pioruna, gradu, naporu śniegu,
- powstałe wskutek huraganu, powodzi, pożaru, upadku obiektów lub lawiny.
Dodatkowo towarzystwo ubezpieczeniowe może również pokryć koszty związane z koniecznością demontażu paneli. Limit odpowiedzialności wynosi średnio około 30 tysięcy złotych. Może się jednak różnić w zależności od rodzaju zdarzenia.
Szkody, które najczęściej są wyłączone z ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych to np.:
- umyślne uszkodzenie lub uszkodzenie wskutek rażącego niedbalstwa,
- szkody powstałe przed datą ubezpieczenia paneli,
- szkody dokonane przez firmę fotowoltaiczną na etapie montażu,
- szkody powstałe wskutek używania petard czy materiałów wybuchowych,
- szkody powstałe wskutek działań wojennych, rozruchów, zamieszek, strajków czy aktów terroru.
Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych nie obejmuje wszystkich możliwych zdarzeń, a więc skorzystanie z usług profesjonalnej firmy fotowoltaicznej, takiej jak Esoleo.pl – wciąż będzie bardzo ważne w kontekście żywotności i prawidłowego działania całego systemu. W przypadku większości polis, błędy ze strony instalatora nie podlegają ubezpieczeniu.
Jak wygląda proces uzyskania odszkodowania?
Procedura uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych najczęściej wygląda tak samo, jak w przypadku innych ubezpieczeń. Szkodę należy zgłosić towarzystwu w ciągu około 7 lub 14 dni. Należy załączyć posiadane dowody potwierdzające szkodę, np. w formie zdjęć i opisów sporządzonych przez firmę fotowoltaiczną. Pieniądze najczęściej zostają zwrócone w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia szkody.
W niektórych przypadkach mogą zajść okoliczności wymagające okazania dodatkowych dokumentów. Wówczas proces wypłaty odszkodowania może się nieco wydłużyć.
Dokładny proces uzyskania odszkodowania będzie się różnić w zależności od firmy ubezpieczeniowej, a także od zakresu ubezpieczenia. Warto zapoznać się z przebiegiem tego procesu jeszcze przed zakupem polisy.
Czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?
Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych zapewnia ochronę finansową w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą prowadzić do kosztownych napraw lub wymiany. To podstawowa i najważniejsza zaleta tego rozwiązania, która zdecydowanie zachęca do zakupienia polisy.
Dodatkowo ubezpieczenie pozwala na szybkie naprawy lub wymianę uszkodzonych paneli, minimalizując przerwy w produkcji energii. Możesz szybciej zacząć znowu korzystać z energii wyprodukowanej przez słońce.
Panele fotowoltaiczne to duży i wymagający zakup, a więc zdecydowanie warto zastanowić się nad ich ubezpieczeniem. Polisa pozwoli Ci mieć spokojną głowę i nie martwić się niespodziewanymi zdarzeniami.