Ogrzewanie domu to jedna z najważniejszych pozycji w domowym budżecie, zwłaszcza w okresie zimowym. Coraz więcej osób rozważa zastosowanie pomp ciepła jako alternatywy dla standardowych systemów grzewczych. Ile miesięcznie kosztuje jednak ogrzewanie pompą ciepła i jakie są czynniki wpływające na te koszty?
Spis treści
Koszty inwestycyjne a koszty eksploatacyjne w przypadku pomp ciepła
Warto pamiętać o tym, że pompy ciepła charakteryzują się relatywnie wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Zakup i instalacja urządzenia mogą wynosić od 30 000 do nawet 60 000 złotych, w zależności od specyfiki pompy i budynku. Istotne jest jednak zdanie sobie sprawy z tego, że w kontekście pomp ciepła kluczowe są bardzo niskie koszty eksploatacyjne. Podstawowym kosztem eksploatacyjnym pomp ciepła jest energia elektryczna.
Pompy ciepła Olsztyn zużywają energię elektryczną do pracy, lecz są znacznie bardziej efektywne niż tradycyjne elektryczne systemy grzewcze. Typowa pompa ciepła ma współczynnik wydajności, czyli COP, na poziomie 3-4, co oznacza, że dostarcza kilka razy więcej ciepła, niż zużywa energii elektrycznej. Przy cenie energii elektrycznej wynoszącej w 2024 roku około 1,15 zł/kWh, da się bez trudu oszacować miesięczne koszty ogrzewania.
Koszt ogrzewania pompą ciepła – na jakie ceny trzeba się nastawić?
Koszt ogrzewania pompą ciepła zależy w dużej mierze od powierzchni domu i jego zapotrzebowania na ciepło. Średnie zapotrzebowanie energetyczne dla dobrze izolowanego domu wynosi około 50-70 kWh/m² w skali roku. Dla domu o powierzchni 150 m² oznacza to roczne zużycie energii na poziomie 7500-10500 kWh. Przy współczynniku COP wynoszącym 4, rzeczywiste zużycie energii elektrycznej wynosi około 1875-2625 kWh rocznie, co daje miesięczny koszt od około 150 złotych.
Na koszty ogrzewania wpływa także rodzaj zastosowanej pompy ciepła. Pompy gruntowe, które czerpią ciepło z ziemi, są znacznie bardziej efektywne, lecz trochę droższe w instalacji. Pompy powietrzne są z kolei tańsze, ale ich efektywność może spadać przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. W praktyce oznacza to, że koszty miesięczne różnią się w zależności od rodzaju pompy i warunków klimatycznych.
Co warto wiedzieć na temat korzystania z pomp ciepła?
Przed zakupem pompy warto zwrócić uwagę na dostępne wsparcie finansowe i ulgi podatkowe, które powinny znacząco obniżyć koszty inwestycyjne związane z instalacją tego urządzenia. Popularny jest, chociażby program „Czyste Powietrze”, który oferuje dotacje na zakup i montaż ekologicznych źródeł ciepła, co powinno mocno przyspieszyć zwrot z inwestycji. Oprócz kosztów finansowych bardzo istotnym aspektem jest także korzyść ekologiczna wynikająca z używania pomp ciepła. Wykorzystując odnawialne źródła energii pompy ciepła przyczyniają się do wyraźnej redukcji emisji CO2 i ochrony środowiska. Choć wiele osób obawia się kosztów związanych z eksploatacją pompy, to w praktyce są one zazwyczaj bardzo niskie. Pamiętaj, że wpływa na nie głównie:
- wielkość budynku;
- zastosowana w nim izolacja;
- rodzaj pompy ciepła.