Wentylacja jest niezwykle ważnym systemem – niezależnie od rodzaju budynku, jaki ma obsługiwać. Niebagatelną rolę odgrywa w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym – tutaj też najczęściej sprawia problemy. Wielkość i skomplikowanie systemu, ilość jego użytkowników i szereg przeszkód architektonicznych sprawiają, że wentylacja w bloku szybko może stawać się mało wydajna. Jak rozwiązywać problemy z wentylacją w bloku?

Wentylacja w bloku – rodzaj wentylacji a pojawiające się problemy

Rodzaj zainstalowanej w bloku wentylacji ma niebagatelne problemy tak dla częstotliwości występowanie problemów z wymianą powietrza, jak i sposoby ich rozwiązywania. W przypadku bowiem wentylacji grawitacyjnej – najpopularniejszym i najtańszym systemem, jaki oferuje hurtownia wentylacyjna  – problemy z wentylacją w dużej mierze zależne są od zachowania i sposobu użytkowania wentylacji przez samych lokatorów mieszkań, w przypadku natomiast wentylacji mechanicznej, problemy z przepływami powietrza w większości warunkowane są mechanicznymi niedrożnościami lub uszkodzeniami systemu.

Problemy z wentylacja w mieszkaniu – jak je rozpoznać?

Kiedy mamy do czynienia z niesprawną wentylacją? Jak wygląda nieprawidłowa wentylacja w bloku? Powinny zaniepokoić nas następujące sygnały:

  • osłabienie, bóle głowy, brak energii, częstsze zachorowania na choroby dróg oddechowych u nas lub członków naszej rodziny,
  • zwiększona wilgotność w mieszkaniu – osadzanie się pary wodnej, pojawianie się skroplin, wilgotnych plam na ścianach, sufitach,
  • nadmierne przesuszenie powietrza,
  • długotrwałe utrzymywanie się zapachów w mieszkaniu lub przedostawanie się aromatów między pomieszczeniami lub między mieszkaniami/piętrami.

Niewydolna wentylacja w mieszkaniu – co robić?

Każdą nieprawidłowość związaną z systemem wentylacji w budynku wielorodzinnym należy niezwłocznie zgłosić jego zarządcy. To on bowiem odpowiedzialny jest za utrzymanie sprawności wentylacji – jej przeglądy, utrzymanie drożności systemu. Warto sprawdzić, czy w mieszkaniu nic nie przeszkadza w prawidłowym obiegu powietrza – w szczególności, jeśli w domu za cyrkulację powietrza odpowiada wentylacja grawitacyjna, której działanie opiera się na występowaniu naturalnych nieszczelności – nawiewnikach, podcięciach wentylacyjnych w drzwiach.

Jak rozwiązać problemy z wentylacją w bloku?

Problemy z wentylacja w bloku mogą mieć dwie przyczyny. Pierwszą z nich jest wadliwość samego systemu – powstanie w nim niedrożności, uszkodzenie elementów. Drugą jest nieprawidłowa eksploatacja wentylacji – zamykanie nawiewników, nadmierne uszczelnianie mieszkania w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Jak rozwiązać problemy z wentylacją w bloku? Jeśli przyczyny leżą po stronie samego systemu – wówczas konieczna będzie interwencja specjalisty, który przeprowadzi przegląd instalacji i jego rewizję, wyczyści kanały wentylacyjne, sprawdzi przepływy, wymieni uszkodzone lub wyeksploatowane elementy instalacji. Jeśli problemem jest nieprawidłowa eksploatacja- koniecznym będzie uświadomienie wszystkim mieszkańcom budynku roli i zasad działania wentylacji oraz tego, jak należy z niej prawidłowo korzystać.

Problemy z wentylacją w bloku – jak przeciwdziałać problemom?

W prewencji najważniejsza jest stała kontrola. Dlatego też ważnym jest, by dbać o regularne konserwowanie i czyszczenie systemu. Systematyczne oczyszczanie części zewnętrznych przez lokatorów, okresowe czyszczenie kanałów wentylacyjnych, ich dezynfekcja i odgrzybianie sprawią, że będziemy oddychali zawsze czystym powietrzem. Dozór natomiast specjalisty ochroni nas przed większymi niedrożnościami czy awariami.

Wentylacja ma niebagatelne znaczenie dla każdej nieruchomości i jej użytkowników. W szczególności dla mieszkańców bloku – jest ona bowiem odpowiedzialna za bezpieczeństwo i zdrowi bardzo dużej liczby mieszkańców. Dlatego też wszystkie nieprawidłowości w jej działaniu muszą być szybko rozwiązane – nie jedynie zamaskowane chwilowymi działaniami naprawczymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj