Jeszcze kilkadziesiąt/kilkanaście lat temu szkło na wymiar trzeba było zamawiać bezpośrednio u szklarza, który w swojej pracowni przygotowywał taflę odpowiednich rozmiarów, a później często zajmował się też jej montażem w ramach usług szklarskich. Obecnie szkło na wymiar, również takie, jak szkło bezpieczne i szkło kuloodporne, można zamówić nawet przez Internet! W jakich przypadkach może się przydać usługa tego rodzaju?
Spis treści
Wymiana uszkodzonych elementów na nowe szkło na wymiar
Nie zawsze uszkodzone, szklane elementy trzeba naprawiać w całości. Ciężko byłoby sobie wyobrazić sytuację, w której, w wyniku stłuczenia jednej szyby w zabudowie ogrodu zimowego, burzy się całą konstrukcję i stawia ją od nowa. Właśnie w takich sytuacjach wykorzystuje się szkło na wymiar – którym można zastąpić uszkodzony fragment większej zabudowy.
Szkło na wymiar, na przykład kuloodporne, wykorzystywane jest także w przypadku konieczności naprawy wszelkiego rodzaju konstrukcji antywłamaniowych i bezpiecznych. Należą do nich, chociażby, okienka kasowe i podawcze czy też większe konstrukcje takie, jak boksy kasowe w bankach czy kantorach walutowych. O ile sam szkielet takiej zabudowy nie został uszkodzony, szkło na wymiar nada się do szybkiej i sprawnej wymiany pękniętych czy stłuczonych fragmentów, przywracając danej konstrukcji pierwotną funkcjonalność.
Szkło na wymiar zamawiane jest także w przypadku konieczności wymiany szyby okiennej. Oczywiście, w takiej sytuacji konieczne raczej będzie skorzystanie z usług szklarza, który zadba o prawidłowy montaż, jednak sama kwestia zamówienia odpowiednio wymierzonego i przyciętego szkła o określonych wymiarach nie stanowi już większego problemu.
Szkło na wymiar – do nietypowych i indywidualnie projektowanych konstrukcji
Szkło na wymiar może okazać się przydatne także w przypadku indywidualnych projektów zabudowy. W tej sytuacji możesz zlecić wykonanie tafli o pasujących do potrzeb wymiarach, wybierając często także spośród różnych rodzajów samego szkła (kuloodporne, antywłamaniowe). Do takich konstrukcji można zaliczyć, chociażby, przeszklone boksy biurowe, które pozwalają w efektywny sposób podzielić dostępną przestrzeń na konkretne obszary czy stanowiska.
W nowoczesnych wnętrzach, czy to biurowych, czy też prywatnych, szkło coraz częściej staje się istotnym elementem aranżacyjnym. Szklane panele montowane w kuchni czy też drzwi biurowe wykonane w całości ze szklanej tafli to zaledwie pojedyncze przykłady wykorzystania tego materiału w wykończeniu wnętrz.
Szkło na wymiar może być ponadto wykorzystywane w takiej zabudowie jak różnego rodzaju gabloty. Wiele instytucji, w tym szkoły, urzędy czy muzea wykorzystują szklane konstrukcje do zabezpieczenia cennych eksponatów, czy też estetycznego zaprezentowania trofeów sportowych lub podobnych elementów. Nierzadko również osoby prywatne decydują się na wykorzystanie zabudowy podobnego rodzaju we własnych domach. W takich gablotach ze szkła na wymiar przechowywane są wówczas pamiątki, różnego rodzaju zbiory i kolekcje.
Szkło na wymiar – cena
Cena szkła na wymiar uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę brany jest oczywiście rozmiar tafli – im będzie większy (lub też bardziej nietypowy kształt przyjmie), tym koszt zamówienia będzie rósł.
Tutaj znaczenie będzie miał też rodzaj samego szkła. Taki wariant jak, na przykład, szkło kuloodporne na wymiar, będzie stanowić droższą inwestycję, aniżeli standardowy typ szkła o znacznie niższych parametrach technicznych.
Decydując się na zamówienie szkła na wymiar, warto wybierać firmy mające odpowiednie doświadczenie i mogące poszczycić się stosownymi certyfikatami jakości. W takiej sytuacji, jako klient, możesz mieć pewność, że otrzymasz prawidłowo wykonane szkło na wymiar, które dostosujesz już do indywidualnych potrzeb.