Każdy właściciel posiadłości wolnostojącej stara się dbać o swój ogród możliwie w jak najlepszym stopniu. Koszenie trawnika, precyzyjne podcinanie krzewów bądź też dostrajanie ozdobami – to czynności wykonywane regularnie w sezonie letnim. Zawsze staramy się doprowadzić ogród do stanu, w którym będzie on za dnia wyglądał estetycznie i zadbanie. Czy to samo możemy powiedzieć o jego prezentowaniu się nocą? Niekoniecznie.

Do tego potrzeba dobrze zorganizowanego oświetlenia, które nie tylko podkreśli najważniejsze elementy samej przestrzeni, ale również zapewni bezpieczeństwo podczas późnych powrotów do domu. Jakie źródła światła doskonale sprawdzą się w kwestii dekorowania ogrodu? Na to pytanie postaramy się dokładnie odpowiedzieć poniżej.

Gdzie powinniśmy umieścić oświetlenie ogrodowe?

Oświetlenie wokół domu można podzielić zasadniczo na dwie grupy: zewnętrzne i ogrodowe. Pomimo jednoznaczności w nazewnictwie, te dwa typy wcale nie oznaczają tego samego. Grupa zewnętrznych źródeł światła ma raczej na celu nadanie jasności w miejscach takich jak chodnik, obszar nad wejściem do domu bądź też niekiedy całkowitą przestrzeń dookoła budowli.

Samo oświetlenie ogrodowe służy bardziej jak sama nazwa mówi – ogrodowi. To głównie elementy dekoracyjne, będące w stanie precyzyjnie podkreślić estetykę najważniejszych miejsc na danej przestrzeni bądź też niektórych elementów wyposażenia. Na podstawie powyższego podziału powstał szereg urządzeń oświetleniowych, które można wybrać w zależności od stylu danej powierzchni bądź charakterystyki samego domu.

Jakie oświetlenie zewnętrzne wyróżniamy?

W celu oświetlenia samego budynku, raczej używa się kinkietów. To inaczej mówiąc oświetlenie elewacyjne, umieszczane na ścianach domu. Może posiadać różnorodne kształty i występować we wszelakich formach. Warto używać ich również do nadania jasności przy głównym wejściu do budynku, choć standardowo do takiego celu przeznaczone są plafony.

Niezwykle istotne oświetlenie ogrodowe to również słupki bądź lampy. Ustawia się je zazwyczaj wzdłuż poszczególnych ścieżek wyłożonych kostką i prowadzących do istotnych elementów na ogrodzie bądź do wejścia.

Oświetlenie dekoracji występuje już najczęściej pod postacią niskich opraw bądź kul, które umieszczamy nieopodal roślin, nakierowując tym samym światło bezpośrednio na nie. Takie urządzenia posiadają zazwyczaj wystający uchwyt, którego celem jest wbicie całego elementu do ziemi. Niekiedy do stworzenia estetycznego wyglądu ogrodu używa się jeszcze naświetlaczy.

Girlandy – czym są i dlaczego warto ich używać?

Posiadając duży taras bądź altanę, w których od czasu do czasu organizowane są grille czy spotkania, warto zainwestować w girlandy. Są to źródła światła przeznaczone do tego typu miejsc, a przy tym tworzące niesamowity klimat na danej przestrzeni. Z wyglądu urządzenia te przypominają żarówki, będące ze sobą trwale połączonymi przewodami. Jeden przewód odpowiada w tym przypadku za uruchomienie całości, co nie wymaga ogromnej ilości gniazdek, a może zagwarantować duży strumień światła oraz pełną estetykę w ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj