W ostatnim czasie jest bardzo duży boom na przydomowe kurniki, które wbrew pozorom cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko na terenach wiejskich. Niniejszy artykuł jest doskonałą propozycją właśnie dla tych osób, które zamierzają samodzielnie zbudować kurnik, ale niestety nie mają zielonego pojęcia jak za to się zabrać.

Przepisy – co trzeba wiedzieć?

Jeżeli interesuje nas porządny kurnik planowanie należy rozpocząć od dokładnego zapoznania się z aktualnymi przepisami. Osoby, które chcą postawić nowy kurnik w ogródku powinny zapoznać się przede wszystkim ze stosownymi przepisami ustalonymi w planie zagospodarowania. Co prawda nie istnieją żadne specyficzne zasady dotyczące budowy kurnika, ale należy pamiętać o tym, że drób musi być hodowany w pomieszczeniach gospodarczych, które spełniają określone normy. Wspomnieć należy również o tym, że nasz kurnik nie może oczywiście przeszkadzać sąsiadom. Pozwolenie na budowę wymagane jest tylko wtedy, gdy nasza konstrukcja będzie wyższa niż 4 metry. Kurniki przydomowe nie muszą również zachowywać odpowiedniej odległości od naszego budynku mieszkalnego.

Materiał ma znaczenie

Nasz kurnik spełniać będzie swoje podstawowe zadania użytkowe przez wiele lat tylko wtedy, gdy wykonany będzie z wysokiej jakości materiałów w dbałości nawet o najmniejsze detale. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się kurniki drewniane, które idealnie komponują się z klasyczną architekturą ogrodową. Ciekawą propozycją są również kurniki z płyty OSB. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić nieco gotówki. Olbrzymim atutem płyt OSB jest również to, że dzięki nim montaż jest bardzo łatwy i szybki. Jeżeli decydujemy się na płyty OSB to warto zadbać o fundamenty, a dokładniej mówiąc o odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. Rozplanować należy również okna i drzwi w taki sposób, aby zapewnić kurnikowi odpowiednią wentylację. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują kurniki z palet. Przy tego typu materiale należy upewnić się wcześniej, czy palet nie został pokryty impregnatem szkodliwym dla zwierząt.

Budowa kurnika od A do Z

Kury wbrew powszechniej opinii potrzebują higienicznych warunków, dlatego też najlepiej postawić na gładkie powierzchnie. W dużej mierze to właśnie dzięki nim zaoszczędzimy sporo cennego czasu na pracach porządkowych. Warto postawić również na porządną warstwę izolacyjną, która może być wykonana na przykład ze styropianu. Ciekawą alternatywą dla styropianu jest również 10 cm warstwa wełny mineralnej. Wspomniana wcześniej wentylacja pozwoli nam raz na zawsze zapomnieć o szkodliwym stężeniu gazów. Jeżeli chodzi o sam dach, to powinien być on zabezpieczony przed wilgocią i opadami atmosferycznymi. Najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście niezawodna papa termozgrzewalna. Jeżeli chodzi o podłoże, to najlepiej sprawdzi się wylewka betonowa. W dużej mierze to właśnie dzięki niej można ochronić kury przed drapieżnikami.

Niezbędne wyposażenie kurnika

W każdym kurniku powinno znaleźć się specjalne miejsce na wodę i jedzenie. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto postawić na karmiki o budowie cylindrycznej, które uzupełniają się automatycznie wraz ze stopniowym ubywaniem karmy. Pojemność karmików należy oczywiście dopasować do ilości przechowywanych kur. Kolejnym niezbędnym elementem są gniazda i grzędy. Jeżeli chodzi o gniazda, to bez problemu możemy wykonać je samodzielnie z wysokiej jakości drewna albo sklejki. Gniazda dla kur mają wymiary 30×30 cm i 40 cm głębokości. Specjaliści zalecają, aby grzędy miały przestrzeń ok. 20 cm dla jednej kury. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w kurniku zadbać należy również o odpowiednie oświetlenie. Kury rozwijać będą się prawidłowo tylko wtedy, gdy 14-16 godzin dziennie spędzać będą w świetle. W chłodniejsze dni kury nie mogą wychodzić na zewnątrz, dlatego też tym bardziej należy zadbać o niezawodne źródło światła. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są klasyczne żarówki o natężeniu 3W na m2.

Zabezpieczenie kurnika

Na samym końcu należy wspomnieć o drapieżnikach, a dokładniej mówiąc o tym, jak się przed nimi zabezpieczyć. Dla kur największym zagrożeniem są lisy. Aby zabezpieczyć się przed tego typu drapieżnikami warto wykonać solidne ogrodzenie, które wkopane będzie w ziemię. Wiele sklepów oferuje również żywołapki i specjalne pułapki na gryzonie. Ciekawą propozycją są również odstraszacze ultradźwiękowe. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie zrobić przydomowy kurnik mogą oczywiście skorzystać z gotowych rozwiązań albo zlecić budowę odpowiednim fachowcom.

Więcej na temat planowania budowy kurnika można znaleźć na stronie https://fastkrakow.pl/budowa-kurnika-od-podstaw/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj