Oświetlenie w miejscu pracy ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortu pracy, ale też bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających w danym wnętrzu. Oprócz standardowych opraw głównych i zadaniowych, należy zadbać o wykonanie spełniającego wymagania BHP oświetlenia awaryjnego. Czym jest oświetlenie awaryjne? Gdzie i jak je zamontować, by spełniało ono restrykcyjne normy? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym tekście.
Spis treści
Czym jest oświetlenie awaryjne?
Jako oświetlenie awaryjne rozumie się produkty oświetleniowe, zasilane z odrębnego źródła niż podstawowe oświetlenie eksploatacyjne w budynku. Ma ono bowiem działać nawet wtedy, gdy zabraknie prądu w głównej instalacji. Dzięki wykorzystaniu specjalnych produktów oświetleniowych, da się dokończyć wcześniej realizowane zadania lub bezpiecznie ewakuować się z budynku.
Oświetlenie awaryjne stosuje się w biurach i innych miejscach pracy, a także w lokalach użyteczności publicznej albo w przestrzeniach, w których organizuje się imprezy rozrywkowe (w teatrach, kinach, salach koncertowych). Przepisy nakazują wykonanie takiego oświetlenia w budynkach oraz w tymczasowych zabudowaniach, w tym również w namiotach.
Dobrze wykonane oświetlenie awaryjne zapewnia bezpieczeństwo, ułatwia przemieszczanie się w sytuacjach kryzysowych oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się groźnej paniki.
Przepisy prawa – jakie musi być oświetlenie awaryjne?
Bezpieczeństwo w miejscu pracy to wartość nadrzędna. Dlatego kwestie oświetlenia awaryjnego opisują precyzyjnie przepisy polskiego prawa. Zasady oświetlenia przestrzeni reguluje choćby rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002.
Oprócz tego należy też kierować się przepisami, określonymi przez polskie normy PN-EN 1838:2013 (zastosowanie oświetlenia), PN-EN 60598-2-22:2015 (oprawy oświetleniowe) i PN-EN 50172:2005 (systemy awaryjnego oświetlenia).
Rodzaje oświetlenia awaryjnego
Do oświetlenia awaryjnego zalicza się dwa rodzaje produktów:
- oświetlenie zapasowe,
- oświetlenie ewakuacyjne.
Oświetlenie zapasowe włącza się, gdy zabraknie zasilania w głównym oświetleniu w budynku. Pozwala ono na dokończenie wcześniej realizowanych zadań, na przykład w miejscach, gdzie przerwanie prac mogłoby się wiązać z zagrożeniem dla ludzi lub środowiska oraz ze sporymi stratami finansowymi. Lampy powinny się włączyć od razu, jeśli dojdzie do problemów z główną instalacją. W ciągu 5 sekund oświetlenie zapasowe ma osiągnąć 50% natężenia, a po minucie musi już działać z pełną mocą.
Oświetlenie ewakuacyjne umieszcza się w ciągach komunikacyjnych, by ułatwić wyjście z budynku. Ma się pojawiać na korytarzach, przy skrzyżowaniach, drzwiach, klatkach schodowych, windach i schodach (zwykłych i ruchomych). Ma jasno i precyzyjnie wskazywać drogę ewakuacyjną z danej przestrzeni.
Natężenie oświetlenia awaryjnego w różnych przestrzeniach
Natężenie oświetlenia awaryjnego w różnych częściach budynku powinno być dopasowane do konkretnych potrzeb. Oczywiście jasność światła jest mniejsza niż standardowych produktów, powinny one jednak zapewnić bezpieczne warunki do wykonania konkretnych czynności lub bezproblemowej ewakuacji.
W miejscach wysokiego ryzyka, w których należy dokończyć realizację pracy przed ewakuacją, niezbędne jest oświetlenie zapasowe, działające z natężeniem nie mniejszym niż 10% normalnego światła eksploatacyjnego (powyżej 14 lx).
W strefach biurowych, by ograniczyć ryzyko wystąpienia paniki w razie zaniku zasilania, stosuje się oświetlenie awaryjne, gwarantujące bezpieczne opuszczenie wnętrza. Nie powinno być ono słabsze niż 0,5 lx przy poziomie podłogi.
Same drogi ewakuacyjne należy oświetlić w widocznym miejscu, a produkty do tego używane mają emitować światło na średnim poziomie nie niższym niż 1 lx na poziomie podłoża.
Jakie źródła światła i lampy stosuje się do oświetlenia awaryjnego?
Do oświetlenia awaryjnego wykorzystuje się najczęściej źródła światła LED. Są to źródła szeroko stosowane w rozmaitych lampach, które oferuje sklep https://azzardo.com.pl/. Diody nie zużywają dużo energii elektrycznej, wyróżniają się dużą żywotnością i bezawaryjnością, przez co idealnie sprawdzają się w roli dodatkowego oświetlenia, które ma zapewnić bezpieczną ewakuację z budynku.
By mieć pewność, że wszystkie produkty nadają się na oświetlenie awaryjne, warto zdecydować się na oprawy z certyfikatem polskiego Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej.
Duże zróżnicowanie produktów, wykorzystujących diody LED w wielu kolorach, umożliwia stworzenie sprawnego systemu o odpowiednich parametrach technicznych. Dzięki temu tworzy się system, spełniający restrykcyjne przepisy.
Nowoczesne oświetlenie awaryjne – bezpieczeństwo w miejscu pracy
Nawet pomimo zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa, w każdym biurze może dojść do nieprzewidzianych sytuacji kryzysowych. Wówczas oświetlenie awaryjne poprawia komfort i bezpieczeństwo osób przebywających we wnętrzu.
Warto zatem zadbać o to, by było perfekcyjnie zaplanowane oraz wykorzystywało oprawy spełniające najwyższe standardy, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.