Nieszczelność, przepuszczanie zimna oraz kłopoty z zamykaniem to najczęstsze skutki niewłaściwie wyregulowanych drzwi balkonowych, choć problem ten jest naturalny i pojawia się średnio w ciągu roku od zamontowania stolarki. Na szczęście wykonanie czynności regulacyjnych nie jest trudne i można przeprowadzić je samodzielnie, zaoszczędzając tym samym nawet kilkaset złotych na fachowych usługach. O czym w tej sytuacji trzeba jednak pamiętać?
Spis treści
Przygotowanie do samodzielnej regulacji drzwi balkonowych
Zanim przystąpimy do takiej czynności, trzeba zidentyfikować problem, czyli sprawdzić, w jaki sposób zamykają się drzwi balkonowe, czy nie obcierają o ościeżnicę w górnej oraz dolnej części, a także czy szczelina po zamknięciu nie jest zbyt duża. Dopiero po stwierdzeniu nieprawidłowości, można przystąpić do regulacji drzwi balkonowych, z zachowaniem odpowiednich zasad.
Kolejnym etapem jest zgromadzenie wszystkich przydatnych narzędzi, dzięki którym będzie można dokonać korekty. Drzwi balkonowe reguluje się za pomocą specjalnych kluczy oraz pamiętając o tym, które okucia odpowiadają za regulowanie jakiej części okien. Rozmiar czy rodzaj kluczy zależą od rodzaju, serii czy materiału, z jakiego wykonane są nasze okna. Szczegółowe informacje na temat narzędzi potrzebnych do przeprowadzenia regulacji znaleźć można w karcie gwarancyjnej produktów Klucze, które w tym przypadku są najczęściej niezbędne to:
- imbus 2,5 mm (do regulowania położenia klamki),
- imbus 4 mm (do korygowania ustawień zawiasu dolnego i górnego),
- Torx T10 (do poprawy docisku skrzydła okna do ramy),
- V.SCH.ACP-S (do zmiany pozycji zaczepu).
Zasady dotyczące prawidłowej regulacji skrzydeł balkonowych
Czynność należy rozpocząć od zdjęcia osłonki na dolnym zawiasie drzwi balkonowych. Pod osłonką znajduje się śruba do regulacji, którą za pomocą odpowiedniego klucza (zazwyczaj imbus 4), trzeba w delikatny sposób dokręcić. Będzie to skutkowało podniesieniem skrzydła (ruchem w prawo do góry) lub jego obniżeniem (ruchem w lewo na dół). Na bieżąco trzeba też sprawdzać, czy skrzydło swobodnie się zamyka albo niezbędne są dalsze korekty.
Natomiast aby uregulować skrzydło po przekątnej, konieczne jest dokonanie korekty na górnym zawiasie. Dzięki temu można przesunąć skrzydło w poziomie w stosunku do ościeżnicy, a także poprawić docisk przy zamkniętym oknie.
Sezonowa regulacja drzwi balkonowych
Zaleca się także sezonowe regulowanie zarówno drzwi balkonowych, jak i okien pod względem siły docisku. Zasada jest prosta: latem docisk powinien być mniejszy, aby zagwarantować odpowiednią mikrowentylację wnętrz. Natomiast w okresie jesiennym należy docisk zwiększyć, aby drzwi balkonowe oraz pozostała stolarka była szczelna i tym samym uchronić się przed wzrostem rachunków za ogrzewanie.
Jak wykonać taką korektę? Wystarczy zmienić położenie okuć, czyli albo przekręcić rolki mimośrodkowe na zimę (rolki te mają charakterystyczny, walcowaty kształt), albo nieco je odsunąć na sezon letni. Także i tutaj trzeba na bieżąco sprawdzać, czy korekta została wykonana w sposób prawidłowy oraz to, czy drzwi balkonowe zamykają się w sposób prawidłowy.
Podsumowanie
Jak widać, regulacja drzwi balkonowych nie jest trudna, o ile ma się przy sobie odpowiednie narzędzia do tego celu, a także wiedzę, w jaki sposób poszczególne zawiasy wpływają na pozycję skrzydła. Wtedy czynność ta jest łatwa i można wykonywać ją regularnie i w pełni samodzielnie.