Efektywna praca w domu wymaga spełnienia kilku warunków. Potrzebujemy nie tylko spokoju i ciszy, lecz także odpowiedniego miejsca pracy – wygodnego, komfortowo wyposażonego i… dobrze oświetlonego. Pracując i ucząc się, spędzamy w nim po kilka godzin dziennie, zadbajmy więc o odpowiednie, zdrowe dla oczu światło.

Jaką lampkę wybrać?
Najpopularniejszym sposobem oświetlania miejsca pracy jest lampka biurkowa. Bogaty wybór tego typu oświetlenia pozwoli dopasować je do każdego wnętrza. Małe, poręczne, mobilne lampki nie zajmują dużo miejsca na blacie. Regulacja kąta padania światła i wysokości pozwoli na doświetlenie odpowiednich punktów na biurku – książki, zeszytu czy arkusza papieru. Klasyczne plastikowe lampki będą wystarczającym źródłem światła w prywatnej pracowni i w pokoju dziecka. Ciekawym pomysłem jest zainstalowanie metalowej lampy na giętym ramieniu, co nie tylko zwiększa możliwości jej regulacji, ale także nadaje wnętrzu artystycznego stylu. Jeśli jednak planujemy zakup oświetlenia do gabinetu lub oficjalnego biura, warto zastanowić się nad nieco droższymi, bardziej wyszukanymi lampkami. Oprócz funkcji praktycznej spełniać będą one rolę dekoracyjną. Powinny zatem pasować do wystroju całego wnętrza, a także, w przypadku gabinetów firmowych, do profilu i założeń instytucji. Nowoczesne przedsiębiorstwa z pewnością pochwalą się lampą w modernistycznym kształcie, firmy z tradycjami postawią na klasyczne, zdobione abażury.

Zobacz również:  Pracownia w mieszkaniu

Gdzie i jak ustawić źródło światła?
Ważnym czynnikiem, wpływającym na jakość pracy, jest odpowiednie ustawienie lampki. Wpływa ono zarówno na zdrowie oczu, jak i na nasze samopoczucie. Światło nie może razić nas w oczy ani męczyć. Lampka powinna być ustawiona tak, abyśmy podczas pracy nie zasłaniali sobie światła drugą ręką czy głową, pochylając się nad zadaniem do wykonania. Jeśli zatem jesteśmy praworęczni, lampkę ustawmy w lewym narożniku biurka. Kolejnym ważnym elementem jest wybór odpowiedniej żarówki. Emitowane przez nią światło powinno być zbliżone do słonecznego. Polecane są lampy LED i lampki halogenowe. Światło o chłodnej barwie sprzyja koncentracji, nie męczy, nie rozprasza. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej będzie ustawić biurko w pobliżu okna. Zapewnimy sobie tym samym naturalne źródło światła, które dopiero po zmierzchu zastąpić będzie trzeba oświetleniem domowym.

Zobacz również:  Małe biuro – duże wyzwanie…

Alternatywne sposoby
Jeśli na naszym biurku wiecznie brakuje przestrzeni, a lampka zajmuje cenne miejsce i wiecznie chwieje się pod naporem książek, warto pomyśleć o innym sposobie oświetlenia miejsca pracy. Rozwiązaniem problemu może być lampa stojąca, z regulacją stelażu. Można umieścić ją tuż obok biurka, odpowiednio po prawej lub lewej stronie, w zależności od tego, którą ręką piszemy. Istotne jest, aby zwrócić uwagę także na możliwość ustawienia kąta padania światła, gdyż niektóre lampy stojące doświetlają jedynie najbliższe otoczenie, bezpośrednio pod kloszem. Inną alternatywą są małe kinkiety, które umieścić można na ścianie lub skosie sufitu, tuż nad biurkiem. Powinny one znajdować się symetrycznie po dwóch stronach stołu.

Oświetlenie miejsca pracy to ważny element, który pozwoli nam spędzić długie godziny w skupieniu, uniknąć zmęczenia oczu i kiepskiego samopoczucia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here