Czym jest HEMS? To zyskujące coraz większą popularność rozwiązanie jest niczym innym jak systemem zarządzania energią domową (od angielskiego: Home Energy Management System). Ma za zadanie kontrolowanie tego, w jaki sposób energia w gospodarstwie domowym jest wykorzystywana i optymalizowanie jej dystrybucji. Po co? To proste: dla oszczędności.

W dobie kryzysu energetycznego, gdy wisi nad nami widmo coraz większych wydatków na ogrzanie domu i zaopatrzenie go w energię, rozwiązania takie jak HEMS to prawdziwe remedium. Technologie zarządzania energią nie są niczym nowym na świecie – w Polsce zyskują jednak dopiero popularność. Z tego powodu warto przyjrzeć im się nieco lepiej.

HEMS. Co to takiego?

System zarządzania energią w domu (HEMS) to jedno z rozwiązań, w które warto wyposażyć swój inteligentny dom. To jedna z ważniejszych części składowych BMS (z ang. Building Management System), czyli automatyki budynkowej – odpowiada bowiem za to, co realnie przekłada się na nasze oszczędności: monitorowanie i zarządzanie przepływem energii w domu. To dzięki takim rozwiązaniom pojęcie domów energooszczędnych to nie tylko slogan, ale coś, co możemy realnie osiągnąć. I to bez godzin spędzonych na analizowaniu, w jaki sposób najefektywniej wykorzystać energię, aby zmniejszyć rachunki za prąd. HEMS zrobi to za nas, i to naprawdę skutecznie.

Jak działa HEMS, czyli system zarządzania energią?

Dziś niemal każdy dom, a zwłaszcza ten inteligentny, korzysta z dobrodziejstw paneli fotowoltaicznych. Instalacja wykorzystująca energię słoneczną do pokrycia zapotrzebowania na energię gospodarstw domowych to jedna z popularniejszych dróg do oszczędności. Nadmiar wyprodukowanej energii może być akumulowany w bateriach, a następnie wykorzystywany m.in. do ogrzewania wody czy domu. Tę energię można jednak wykorzystać lepiej – wystarczy zastosować w automatyce domowej (BMS) rozwiązanie takie jak HEMS.

Ten system działa w oparciu o sztuczną inteligencję (AI). Szacuje nie tylko, jaką ilość energii jesteśmy w stanie wyprodukować i jakie jest zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego, ale też wykorzystuje prognozy pogody i schematy zużycia energii do tego, aby zoptymalizować przepływ energii w domu i wykorzystywać ją maksymalnie efektywnie. W czym? We wszystkim, bo HEMS to nie tylko inteligentne ogrzewanie, ale też kontrola zużycia światła czy poboru prądu z gniazdek.

Sposoby wykorzystania HEMS

Cały sekret HEMS polega na tym, że pozwala na połączenie wszystkich urządzeń zasilanych prądem w domu z tymi, które go produkują (instalacja fotowoltaiczna) lub magazynują (magazyny energii) tak, aby stworzyły razem sprawnie funkcjonujący, autonomiczny organizm. Inteligentny system, który będzie uczył się naszych potrzeb i przyzwyczajeń, a następnie wykorzystywał tę wiedzę do ekonomicznego zarządzania energią. Zdecyduje za nas, jak najefektywniej wykorzystać wyprodukowaną energię, aby uniknąć jej strat i rozdystrybuować ją w przemyślany sposób do urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym, oświetlenie, podgrzewania wody czy ogrzewania. A wszystko to dla naszej wygody i dla oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj