Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Chociaż kosztorys budowy domu z reguły nie jest niezbędny, to najczęściej warto go sporządzić. Pozwoli nam to na ocenę naszych możliwości finansowych oraz na bieżącą kontrolę wydatków w trakcie budowy. Kosztorys ślepy szczegółowo pokazuje inwestorowi, materiały oraz czynności, które mają zostać wykonane podczas prac budowlanych. Często nazywany jest zamiennie kosztorysem nakładczym lub przedmiarem. Projekty ze ślepym kosztorysem znacznie ułatwiają przejście przez cały proces budowy domu.

Kiedy ślepy kosztorys jest wymagany? Jakie są inne rodzaje kosztorysów?

Kosztorys ślepy w przypadku inwestycji prywatnych nie jest wymagany, konieczność jego wykonania występuje wyłącznie w przypadku przetargów publicznych. Przeglądając projekty domów, warto jednak brać pod uwagę takie, które zawierają ślepy kosztorys. Dzięki niemu łatwiej będzie kontrolować postęp prac oraz dokonywać zakupów potrzebnych materiałów. Ślepy kosztorys pozwoli również na przygotowanie przez wykonawców robót budowlanych spójnych kosztorysów ofertowych, tak by inwestor mógł wybrać najlepszą ofertę.

Rodzaje kosztorysów

  • Kosztorys ofertowy sporządza potencjalny wykonawca robót budowlanych, określając, za jaką kwotę jest w stanie wykonać dane prace. Może być wykonany na całą inwestycję lub na jej poszczególne etapy.
  • Kosztorys powykonawczy sporządza wykonawca robót budowlanych, podsumowując przepracowane godziny, zużyte materiały oraz czas pracy sprzętów. Pozwala na obliczenie kosztów budowy w razie zmian w zakresie prac wyszczególnionych w kosztorysie ofertowym.
  • Kosztorys dla banku stanowi uproszczoną formę kosztorysu, uwzględnia zestawienie kosztów, bez informacji o ilości prac do wykonania oraz ilości materiałów budowlanych. Może być sporządzony przez firmę zewnętrzną lub przy pomocy generalnego wykonawcy.
  • Kosztorys inwestorski zawiera zestawienie prac budowlanych wraz z rynkowymi cenami ich wykonania. Można go zamówić, gdy wybieramy projekty domów. Dzięki niemu inwestor może ocenić, jaki powinien być ostateczny koszt budowy, ale również kontrolować bieżące koszty. Pozwala on na wybór materiałów budowlanych mieszczących się cenowo w kosztorysie.

Ślepy kosztorys, co zawiera?

Ślepy kosztorys jest swoistym zestawieniem robót budowlanych oraz prac wykończeniowych, jakie mają zostać przeprowadzone w ramach inwestycji. Prace opisane są zgodnie z kolejnością, z jaką mają być przeprowadzane. Dokument uwzględnia normy zużycia czynników produkcji oraz obliczenia nakładów ilościowych robót (robocizny, pracy sprzętu, materiałów). Robocizna podana jest w formie roboczogodzin. Zużycie materiałów uwzględnione jest względem średniego zużycia przy zastosowaniu określonych metod, podaje się je w m², m³, l, kg itp. Praca sprzętu opisywana jest w maszynogodzinach. Kosztorys ślepy nie wpisuje się w ogólną ideę kosztorysów, ponieważ nie zawiera żadnych kwot. Uzupełnienie go o konkretne ceny sprawia, że staje się kosztorysem inwestorskim lub ofertowym.

Chociaż określenia kosztorys ślepy używa się zamiennie z przedmiarem, to pojęcia te nie są tożsame. Przedmiar jest o wiele mniej szczegółowy, uwzględnia jedynie większe czynności, które należy wykonać podczas przeprowadzania prac budowlanych. W kosztorysie ślepym znajdziemy informacje mówiące o tym, że należy wykonać dwukrotne malowanie ścian o powierzchni 100 m², co zajmie określoną ilość roboczogodzin i potrzebne do tego celu będzie zużycie określonej ilości farby.

Projekt domu ze ślepym kosztorysem to duże ułatwienie dla inwestora, zwłaszcza gdy nie zna się on na procesie budowlanym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj