Pierwsze gramofony powstały już w XIX wieku i pomimo upływu lat, choć dzisiejsze urządzenia korzystają z zasilania elektrycznego, główny sposób ich działania nie został zmieniony. Wyjątkowe brzmienie, jakie można uzyskać na gramofonie, doceniane jest przez melomanów z całego świata. W jaki sposób urządzenia te odtwarzają muzykę z płyt winylowych?

W jaki sposób gramofon odtwarza muzykę?

Żeby zrozumieć, jak działa gramofon, warto dokładnie przyjrzeć się przede wszystkim płycie winylowej. Warto jednak pamiętać, że zaleca się nie dotykać ich bez odpowiednich rękawiczek. Wszystko dlatego, że płyty te posiadają bardzo drobne i precyzyjne rowki pełne nierówności, po których ma przesuwać się gramofonowa igła. Każda z tych nierówności jest bardzo dokładnie i precyzyjnie tłoczona dla jak najlepszej jakości dźwięku. Nawet drobne ziarenko piasku przeniesione z dłoni na płytę może uszkodzić tak delikatny zapis.

Gramofony posiadają wkładkę z igłą umieszczoną na ruchomym ramieniu. Po włożeniu w odpowiednie miejsce płyty winylowej igłę ustawia się w jej żłobieniach. Nierówności w rowkach płyty wprawiają igłę w drgania, które następnie we wkładce gramofonowej zmieniane są w sygnał elektryczny. W ten sposób uzyskuje się dźwięk, który w nowoczesnych urządzeniach może być przesyłany bezpośrednio nawet na bezprzewodowe słuchawki Bluetooth.

Igła w gramofonie i jej rola

Igła to niezwykle ważny element każdego gramofonu, który ma stały kontakt z delikatnymi winylowymi płytami. Bardzo ważną kwestią podczas użytkowania gramofonu są właściwe ustawienia igły, w tym odnoszące się do wywieranego na płytę nacisku. Jeśli będzie on zbyt mały, igła może nie utrzymać się w stałej pozycji i przeskakiwać na płycie, dając efekt urywanego dźwięku. Jeżeli natomiast nacisk na płytę będzie zbyt duży, dociśnięta do płyty igła może nawet uszkodzić jej żłobienia.

Podczas pracy gramofonu igła, stale ocierając się o powierzchnię płyty, może ulegać uszkodzeniom. Widać, a przede wszystkim słychać je po upływie pewnego czasu. Kiedy jakość dźwięku spada, warto przyjrzeć się igle, najlepiej pod lupą. Nierówne fragmenty i wyszczerbiona końcówka to jasny sygnał, że przyszedł czas na wymianę tej części gramofonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj