Rosnące ceny energii i zmieniający się klimat biją na alarm i wywierają presję zarówno na nasze portfele, jak i komfort naszego życia. Każdy musi wnieść swój wkład, jeśli chcemy te zmiany zatrzymać. W dzisiejszym artykule doradzimy jak żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i oszczędnie.

Zastanów się, czy musisz mieć wszystko

Dosłownie jak grzyby po deszczu wokół dużych miast wyrastają podmiejskie osiedla z domami rodzinnymi. Nie może w nich zabraknąć podgrzewanego basenu z zadaszeniem, dużego ogrodu, garażu na dwa samochody, altanki ogrodowej z miejscem do grillowania i wielu innych rzeczy.

W żadnym wypadku nie twierdzimy, że powinieneś zostać w nieruchomości, która jest dla ciebie niewystarczająca, lub że obniżyć swój komfort znacznie poniżej swoich standardów. Jednak z biegiem czasu większość rodzin odkryje, że tak naprawdę nie korzysta z tego całego drogiego wyposażenia. Na przykład domowe sauny, jacuzzi lub pokoje przeznaczone na siłownie lub oglądanie filmów stoją przez większość roku puste. Większość rodzin nie potrzebuje nawet oddzielnej sypialni dla gości i dwóch lub trzech łazienek.

Krótko mówiąc, warto zastanowić się, czy nie można żyć skromniej, ale żeby taki styl życia nie musiał być poważnym kompromisem. Zamiast trzech samochodów może wystarczyć jeden, stary telewizor może przez kilka lat służyć równie dobrze jak potencjalny nowy i tak dalej.

Naucz się korzystać z wody deszczowej

Wiele zaoszczędzić można dzięki dobrej gospodarce wodnej. W większości gospodarstw domowych można zwiększyć udział zużycia wody deszczowej kosztem wody wodociągowej lub studziennej.

Więc jeśli jeszcze jej nie masz, zaopatrz się w system zbierania wody deszczowej z dachu lub tarasu. W niektórych przypadkach wystarczy po prostu umieścić beczkę na deszczówkę pod rynnę zamiast kanalizacji. Taką wodę można następnie wykorzystać do podlewania ogrodu.

Bardziej zaawansowane rozwiązania można zastosować w domu – np. do spłukiwania toalety. Nie unikniesz jednak zmian konstrukcyjnych w nieruchomości. Jednak w przypadku nowego budynku właściwym krokiem jest uwzględnienie takiego systemu już na etapie projektu.

Energia słoneczna ma coraz większy sens

Energię słoneczną można wykorzystać do dwóch celów – do podgrzewania ciepłej wody i wytwarzania energii elektrycznej. W związku ze wzrostem cen energii domowe elektrownie fotowoltaiczne stają się coraz opłacalne.

Dodatkowo często można otrzymać dotację na podobne rozwiązania środowiskowe, dzięki czemu cała inwestycja będzie jeszcze bardziej korzystna.

Starszy budynek należy ocieplić

Stare nieruchomości należy pokryć nową powłoką w postaci izolacji ścian obwodowych i dachu. Dobra izolacja może zmniejszyć zużycie energii nawet o kilkadziesiąt procent. Również w tym przypadku często może to być inwestycja, która pokryje nawet połowę twoich wydatków. Jeśli twój budynek nie jest jeszcze ocieplony, najwyższy czas zacząć bardzo poważnie myśleć o tym kroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj