Czy kogokolwiek trzeba przekonywać, że dobry dzień powinien zaczynać się i kończyć w komforcie ciepłego łóżka? Nie bez powodu pierwszym krokiem przy planowaniu wyposażenia domowej sypialni jest najczęściej właśnie wybór łóżka. Większość z nas prawdopodobnie nie bierze pod uwagę ciekawej opcji, jaką są łóżka wodne. Kojarzone z ekstrawagancją Ameryki lat osiemdziesiątych, nigdy nie zdobyły szerszej popularności (choć zapewne każdy o nich słyszał!). Ale czy słusznie?

Jak właściwie działa łóżko wodne?

Konstrukcja łóżka wodnego, na pierwszy rzut oka, może wcale nie odbiegać od tej, która cechuje tradycyjne łóżka. Jednak są to jedynie pozory. W środku zabudowy łóżka osadzony jest, zamiast klasycznego, miękkiego materaca, balon (z bardzo mocnej gumy) wypełniony wodą. To jej spokojne fale, ograniczane przez ramę z gąbki, są tym, co nadaje łóżku wodnemu szczególnych właściwości i sprawia, że jego materac dopasowuje się do każdego ułożenia naszego ciała, zapewniając tym samym maksymalny komfort.

Oprócz tego, znaczna większość nowoczesnych łóżek wodnych posiada wbudowany system ogrzewania – pozwalający na regulację temperatury wodnego materaca zgodnie z naszymi potrzebami.

Czy łóżko wodne nie zaleje mieszkania?

Takie pytanie szybko może przyjść na myśl każdemu, kto zda sobie sprawę, jak wiele wody może znajdować się w materacu. Największe łóżka wodne cechują się pojemnością osiągającą nawet 300 litrów cieczy. Dlatego tak istotna jest wytrzymała konstrukcja. Oprócz zewnętrznej ramy (takiej, jaką zastaniemy również i w tradycyjnych łóżkach), łóżka wodne wyposażone są w tak zwaną „wannę” – zabudowany pojemnik z mocnego tworzywa sztucznego, mający za zadanie uchronić wodny balon przed przebiciem (a mieszkanie – przed jego nieprzyjemnymi konsekwencjami).

Kto powinien rozważyć zakup łóżka wodnego?

Wodny materac i jego relaksujące właściwości mogą być, oczywiście, atrakcyjnym wyborem jako serce naszej sypialni dla każdego, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Są jednak grupy osób, dla których sen na takim łóżku może być szczególnie korzystny.

Zdolność materaca do dopasowywania swojego kształtu do ułożenia naszego ciała jest bardzo istotną zaletą dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem. Łóżko wodne gwarantuje takim osobom, że będą mogły odpoczywać w naturalnej dla siebie pozycji, nie narażając przy tym kręgosłupa na nadmierne obciążenia – co zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała na powierzchni materaca. Ponadto, falowanie wody pełni funkcję swoistego „masażera”, łagodnie rozluźniającego mięśnie; w szczególności mogą to docenić osoby starsze.

Również kobiety w ciąży, mając na uwagę postępujący rozwój nienarodzonego dziecka, mogą zdecydować się na materac wodny. Obciążenia wynikające z rosnącego brzucha stanowią często duży dyskomfort – dopasowujący się do ciała i pozycji, w której leży ciężarna kobieta, materac może być dla nich zbawienny.

A kiedy lepiej zastanowić się dwa razy?

Jednym z problemów, jakie związane są z zakupem łóżka wodnego, jest jego waga. Napełnione łóżko wodne jest niezwykle trudno przestawić; może także stanowić zbyt duże obciążenie w budynkach o mniej nośnej konstrukcji. Dlatego nie zawsze zaleca się zakup łóżka wodnego do mieszkań w budynkach wielopoziomowych, a zwłaszcza tych, które mają już swoje lata. Łóżko wodne nie powinno być za to problemem w domach jednorodzinnych.

To na co uwagę zwracamy natychmiastowo, to cena łóżka wodnego – niestety, nie należy ona do najniższych. Ceny na polskim rynku zaczynają się od ok. 2 tysięcy złotych; łóżka o wyższym standardzie i z dodatkowymi udogodnieniami stanowią jednak wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Warto też wspomnieć, że leżenie na falującej powierzchni nie dla każdego musi być przyjemne – wielu z nas może preferować bardziej „stabilny” materac. Dlatego przed zakupem koniecznie trzeba wypróbować łóżko, by dowiedzieć się, czy jest ono odpowiednie do naszych potrzeb.

Łóżko wodne – czy warto?

Odpowiedź na to pytanie dla każdego jest kwestią w 100% indywidualną. Wiele osób może przekonać się, że bycie „kołysanym” do snu przez wodny materac może być tym, co dzieliło ich przez całe życie od dobrego snu. Dla niektórych zaś, takie łóżko może przynieść znaczące korzyści zdrowotne, które zrekompensują wysoką cenę. I oczywiście, nie dla każdego jednak łóżko wodne jest idealnym wyborem – dlatego właśnie jego ewentualny zakup wymaga (co najmniej) kilku chwil zastanowienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj