Naturalne promienie słoneczne nie mają sobie równych – zapewniają komfort odpoczynku i mogą dodatkowo ogrzewać pomieszczenie. Dlatego warto postawić na taką ekspozycję okien w domu i mieszkaniu, by każde kluczowe pomieszczenie było w nim oświetlone według zasady komfortu przebywania. Przeczytaj, jak zrobić to dobrze!

Ustawienie domu względem stron świata – dlaczego ma znaczenie?

Planując umiejscowienie domu na działce lub pomieszczenia w mieszkaniu, bardzo ważna jest ekspozycja okien na właściwe strony. Zwłaszcza właściciele lokali mieszkalnych mają trudniejsze zadanie, bo nie mają wpływu na konkretne usytuowanie bryły budynku. Dlatego muszą dobierać zastosowanie pomieszczeń do oświetlenia naturalnego. Prawidłowe zaplanowanie ekspozycji mieszkania i domu wpływa na komfort użytkowania, oszczędność energii elektrycznej i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Przyjrzyjmy się zatem sposobom na najlepsze rozplanowanie okien względem stron świata.

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/porady/rozmieszczenie-okien-wzgledem-stron-swiata-porady-dla-budujacych-dom/

Okna na wschód – w których pomieszczeniach?

Strona wschodnia charakteryzuje się dobrym nasłonecznieniem w godzinach porannych, ale bez nadmiernego generowania ciepła. Okna na wschód świetnie sprawdzą się w sypialni i kuchni. Dla osób, które wcześnie wstają promienie słoneczne o poranku będą automatycznie poprawiały komfort rozbudzania się i zapewniały lepszy nastrój na samym początku dnia. W porach wieczornych, gdy trzeba będzie szykować się do spoczynku wieczornego, pomieszczenie to nie będzie nagrzane nawet w lecie.

Z podobnych względów jest to najlepsza ekspozycja okien kuchennych. W przestrzeni tej przygotowuje się posiłki i w zasadzie codziennie używa się kuchenki czy piekarnika. Sprzęty te generują ciepło, co wymaga obniżonej temperatury wnętrza. Dlatego zaleca się umiejscowienie kuchni od strony wschodniej i takie samo usytuowanie okien.

Pomieszczenie biurowe w domu – na którą stronę?

W jaki sposób zaplanować ustawienie domu względem stron świata w kontekście przestrzeni biurowej? Coraz częstszy home office wymaga ciszy i spokoju dla lepszej koncentracji. Również nasłonecznienie ma spory wpływ na jakość wykonywanej pracy. Dlatego projektanci sugerują wykonanie otworów okiennych w pomieszczeniach przygotowanych do pracy od strony północnej lub wschodniej. Dlaczego? Dzięki temu intensywne promienie słoneczne nie będą generowały dyskomfortu podczas pracy. Poza tym uda się zachować nieco niższą temperaturę, która sprzyja lepszej koncentracji.

Salon od północy – czy to dobry pomysł?

Salon jest miejscem niewymagającym od domowników utrzymywania wysokiego poziomu koncentracji. W tej przestrzeni odpoczywamy, relaksujemy się i nabieramy sił. A temu sprzyja dobre nasłonecznienie i przyjemne ciepło. Dlatego wielu projektantów przestrzeni domowej zaleca wykonanie okien w salonie od strony południowej. Takie usytuowanie domu względem stron świata zapewni dostęp promieni słonecznych do wnętrza niemal przez cały dzień. Dobrym pomysłem jest wykonanie sporych przeszkleń w salonie, co jeszcze bardziej otworzy wnętrze na zewnątrz.

Zwykle więc salon od północy nie jest dobrym rozwiązaniem. Nawet dla zwolenników niskich temperatur zaleca się raczej posadzenie drzew liściastych w pewnej odległości za oknem, by ograniczały w lecie generowanie wyższych temperatur, a zimą dopuszczały więcej światła.

Pomieszczenia z oknami na północ

W których jeszcze wnętrzach dobrą opcją będą okna od północy? Warto pamiętać, że przez tę stronę przedostaje się do wewnątrz najmniej światła słonecznego. Dlatego strona północna to świetne miejsce na łazienkę. W niej nie ma potrzeby posiadania bardzo intensywnego oświetlenia naturalnego. W sytuacjach wymagających uzyskania mocnego światła dobrze jest zastosować punktowe oświetlenie sztuczne.

Podobnie jest z pomieszczeniami użytkowanymi sporadycznie. Do takich należą np. garderoba, spiżarnia, kotłownia, czy garaż. Warto przeznaczyć na nie właśnie kierunek północy, a przynajmniej wykonać w nich otwory okienne skierowane na tę stronę.

Umiejscowienie kluczowych pomieszczeń w domu i mieszkaniu wpływa na stworzenie komfortowej atmosfery. Warto więc zastosować powyższe zasady podczas projektowania swojej przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here