Nie bez powodu w kontekście miast polskich często używane jest słowo betonoza. Niestety w miastach jest coraz więcej betonu i coraz mniej natury, co jest katastrofalne w skutkach nie tylko dla środowiska naturalnego, które jest niszczone, lecz także dla nas.

Niemal każdy z nas ceni sobie kontakt z naturą. Jest ona kojąca, relaksująca, poza tym rośliny działają dobrze na jakość powietrza. Dlatego też cenimy sobie odpoczynek na łonie natury, którego naprawdę nie da się niczym zastąpić.

Parki

W związku z powyższym wielu z nas szuka wytchnienia w parkach, miejskich lasach, na podmiejskich spacerach itd. Spędzamy w tym miejscu często wiele czasu, bo może być to nasz jedyny kontakt z zielenią i naturą. W parku spotykamy się ze znajomymi, odpoczywamy, czytamy, bawimy się godzinami z dziećmi. Nic więc dziwnego, że od czasu do czasu chcemy odpocząć i po prostu usiąść wśród drzew, a do tego niezbędne są ławki.

Ławki w przestrzeni miejskiej

Przestrzeń miejska nie powinna być dziełem przypadku. Podczas jej projektowania warto ją ujednolicać, czynić jak najbardziej estetyczną. Dlatego takie elementy jak donice czy ławki miejskie są naprawdę istotne, a ich funkcja nie kończy się tylko na tym, aby na nich usiąść.

Warto więc dokładnie zastanowić się, jaki rodzaj będzie dla nas najlepszy. Jeśli więc potrzebujemy ławek, które będą wygodne, wytrzymałe i będą świetnie wyglądać, należy wziąć pod uwagę ławki ze stali nierdzewnej

Ławki ze stali nierdzewnej

Najczęściej ławki ze stali nierdzewnej mają drewniane siedzisko (choć oczywiście nie zawsze) oraz stalowy stelaż. Deski sprawiają, że siedzenie na takiej łatce jest przyjemniejsze, a stal nierdzewna sprawia, że jest także wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Oczywiście należy pamiętać o tym, że drewno trzeba impregnować.

Dlatego warto?

Dlatego warto postawić na ławki ze stali nierdzewnej w przestrzeni miejskiej? Zacznijmy od aspektu wizualnego – mogą być naprawdę dziełem sztuki! Stelaże wcale nie muszą być proste, elementy stalowe mogą być ciekawymi konstrukcjami dopasowanymi do stylu całej przestrzeni miejskiej. Mogą przyciągać wzrok i nadawać charakteru danej przestrzeni.

Oczywiście istotne jest również to, że stalowa konstrukcja jest wytrzymała – nierdzewna stal nie zostanie zniszczona przez deszcz, inne opady, mróz czy mocne słońce. W parkach to bardzo istotne, aby nie była podatna na zniszczenia. Jest w końcu bardzo intensywnie używana.

Poza tym takie ławki są przytwierdzane do podłoża, dzięki czemu nie da się ich przenieść w inne miejsce. A jeśli już uda się je oderwać od podłoża, zazwyczaj są zbyt ciężkie, by sobie z tym poradzić. Niestety, wandalizm nie jest rzadkością, więc warto się zabezpieczyć także pod tym kątem.

Pamiętajmy o tym, by przy projektowaniu zadbać nie tylko o wygodę, lecz także o estetykę. Spędzanie czasu w pięknych przestrzeniach miejskich jest jeszcze bardziej relaksujące. Nie zapominajmy jednak przy tym, by ławki były wytrzymałe i nie trzeba ich było często wymieniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj