Kamień naturalny i wykonane z niego materiały wykończeniowe cieszą się coraz większą popularnością, stanowiąc ciekawy zamiennik dla tradycyjnych płytek ceramicznych, paneli i drewna. Do montażu tego typu materiałów wykorzystuje się specjalne rodzaje zapraw. Klej do kamienia musi nie tylko poradzić sobie z większym obciążeniem niż w przypadku innych materiałów wykończeniowych, ale także charakteryzować się odpornością na określone warunki, zależne od miejsca montażu.

Kleje do płytek szybkowiążące

Najpopularniejszymi rodzajami klejów do kamieni są ich szybkowiążące wersje bazujące na zaprawie cementowej. Takie kleje wykorzystuje się do montażu płytek ceramicznych i kamienia naturalnego na wielu rodzajach podłoży, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, na przykład na balkonach i tarasach. W sprzedaży bez najmniejszego problemu można znaleźć szybkowiążący klej do kamienia wodoodporny i mrozoodporny, o dużej wydajności i elastyczności.

Wysokoelastyczne zaprawy klejowe

Specyficznym rodzajem klejów szybkowiążących są zaprawy wysokoelastyczne, jedno- i dwuskładnikowe, przeznaczone do układania płyt z gresu, betonu i kamienia naturalnego. Dzięki dużej elastyczności minimalizują ryzyko pękania płyt pod wpływem naprężeń i pracy murów, fundamentów lub posadzek. W związku z tym, że wysokoelastyczne kleje do kamienia są zwykle wodoodporne i mrozoodporne, z powodzeniem można stosować je we wnętrzach i na zewnątrz.

Kleje o podwyższonych parametrach i dłuższym czasie schnięcia

W miejscach o dużym natężeniu ruchu i wszędzie tam, gdzie okładziny kamienne narażone są na większe obciążenia, warto stosować specjalistyczne zaprawy klejące o polepszonych parametrach, najczęściej charakteryzujące się wydłużonym czasem schnięcia. Doskonałym przykładem takiego produktu jest cementowy klej do kamienia wzmocniony włóknami, który gwarantuje doskonałą stabilność. Takie kleje w szczególności polecane są do stosowania na podłożach podlegających dużym obciążeniom mechanicznym i termicznym. Oczywiście kleje o podwyższonych parametrach mogą być stosowane również do klejenia kamienia na ścianach. Niestety ze względu na długi czas schnięcia jest to rozwiązanie niewygodne.

Wybierając klej do kamienia, gresu lub płyt betonowych, do określonych zastosowań, należy sprawdzić jego szczegółowe parametry. W przypadku zastosowań zewnętrznych taki klej musi być mrozoodporny, a najlepiej również wodoodporny. Gdy kleimy kamień w garażu lub na podjeździe, warto wybrać zaprawę klejową o podwyższonych parametrach, a gdy podłoże jest nierówne lub spękane, również o dużej elastyczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj