W trakcie wykańczania domu często zastanawiamy się, jakie nowinki w postaci elementów aranżacji wnętrz wprowadzać, aby dobrze “wstrzelić się” w obecne trendy. Jest to dość trudna sztuka, jednak dla chcącego nic trudnego. W kontekście oświetlenia, jedną z takich nowinek mogą być szynoprzewody.

Swego czasu były one używane nawet w pomieszczeniach przemysłowych. Później zainteresowały się nimi sklepy w galeriach handlowych czy stosowano je w pomieszczeniach służących chociażby do organizacji wernisaży. Aktualnie, są bardzo ciekawą propozycją dla domów jednorodzinnych czy mieszkań. Składa się na to zarówno ich atrakcyjny wygląd, jak i doskonała funkcjonalność. Sprawdźmy więc, czym charakteryzuje się ten typ oświetlenia i dlaczego coraz więcej inwestorów decyduje się na jego wybór.

Czym są szynoprzewody?

Szynoprzewody pełnią funkcję głównie oświetlenia punktowego. Dzięki ich zastosowaniu możemy w pełni skupić się na uwydatnieniu rzeczy najważniejszych dla danego obszaru i ich dokładnemu oświetleniu.

Cała zasada działania tych form oświetlenia polega na podłączeniu pod sieć elektryczną kilku złączonych ze sobą szyn, w których następuje przekazanie napięcia i podział na trzy tzw. fazy. Nie powinniśmy mylić natomiast trzech faz na szynoprzewodach z prądem trójfazowym, ponieważ jest to całkowicie co innego. Chodzi tutaj głównie o podział jednej szyny na trzy różne obwody, poprzez które my jako domownicy będziemy decydować o poszczególnym zasileniu każdej z nich.

Sam szynoprzewód nie jest jednak w stanie nam zaświecić. Do tego wszystkiego potrzebne są oprawy, których ilość oraz położenie jest dowolne i zależy głównie od nas. To właśnie z tego względu oświetlenie to zyskało tak dużą popularność i jest używane przez coraz większą liczbę osób.

Wszystkie części do szynoprzewodów

Z początku zajmijmy się samą szyną. Już na samym początku musimy uwzględnić pełną długość sumując jej wszystkie rozgałęzienia. Odnośnie szyn, z reguły mamy do wyboru opcje jedno, dwu lub trzymetrowe. W przypadku wielu rozgałęzień wybiera się jednak najkrótsze opcje, a następnie stosuje łączniki.

W ten właśnie sposób możemy przejść do klasyfikacji wszystkich łączników. Podstawowym jest łącznik prosty pełniący również funkcję zasilania przelotowego obwodu. Polega na przekazaniu napięcia z jednej szyny na drugą.

Z założenia, szynoprzewody powstały do tworzenia długich i mocno rozgałęzionych instalacji oświetleniowych. Z tego względu powstały jeszcze łączniki typu L, typu T i X. O ile pierwszy przypadek pełni jedynie funkcję zakrętu o mierze kąta prostego, o tyle pozostałe dwa służą do wprowadzania rozgałęzień.

Jak zamontować szynę?

Istnieją dwa sposoby na montaż szynoprzewodu, których stosowanie jest uzależnione głównie od wysokości sufitu. Dla pomieszczeń domowych zaleca się montaż przysufitowy przy użyciu wkrętów.

W przypadku wyżej postawionych sufitów np. w kamienicy czy sklepach w galeriach handlowych, szynoprzewody umieszcza się na specjalnych zawiesiach z regulacją wysokości. Pozwala to na precyzyjne określenie wysokości świecenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj