Prawidłowy obieg powietrza ma ogromne znaczenie dla każdego typu nieruchomości. Wpływa on nie tylko na stan techniczny budynku, ale także na zdrowie i samopoczucie domowników. Brak aktywnej wymiany powietrza sprzyja wilgoci, która może doprowadzić do powstania niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia grzybów i pleśni. Może ona też wywoływać nieprzyjemny zapach, a także sprzyjać pęcznieniu mebli.

Nim zdecydujemy się jednak na realizację wentylacji, warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Pozwoli to wybrać rozwiązanie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. Będziemy mieli także szansę uniknąć zbędnych problemów już na etapie planowania. Co warto wiedzieć o systemach wentylacyjnych? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wentylacja powinna być zapewniona we wszystkich pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi. Może mieć ona charakter grawitacyjny lub mechaniczny.

Wentylacja grawitacyjna

Z grawitacyjnymi systemami wentylacji spotykamy się przede wszystkim w starym budownictwie. Tego typu instalacje działają w oparciu o podstawowe prawa fizyki – funkcjonują one w związku z różnicą ciśnień występującą między powietrzem znajdującym się w naszym mieszkaniu a powietrzem zewnętrznym. Gęste, zimne powietrze za pomocą wywiewników lub otwartego okna dostaje się do naszego domu, wypychając do góry ciepłe powietrze, które unosi się i ulatuje przez kratki wentylacyjne. Tego typu wentylacja stosowana jest m.in. w blokach i wieżowcach z wielkie płyty. Oczywiście, aby taki system mógł zadziałać, konieczna jest odpowiednio duża różnica temperatur między powietrzem atmosferycznym a tym znajdującym się wewnątrz naszego mieszkania.

Największą wadą wentylacji grawitacyjnej jest fakt, że wraz z zimnym powietrzem z zewnątrz nie tylko wychładzamy nasze mieszkanie, marnując energię grzewczą grzejników, ale także wpuszczamy do domu pył, kurz i smog. Może być to szczególnie uciążliwe dla alergików i astmatyków. Zalety to natomiast niski koszt projektu oraz brak konieczności montażu dodatkowych urządzeń.

Wentylacja mechaniczna – rekuperacja

Inaczej sprawa wygląda w przypadku systemów rekuperacji powietrza. Wówczas za pomocą instalacji jednocześnie wchłaniane jest brudne, zużyte powietrze z wewnątrz oraz świeże powietrze z zewnątrz. W rekuperatorze zachodzi nie tylko filtracja powietrza wchłoniętego spoza budynku, ale także ogrzanie go energią zużytego powietrza, które wydalane jest na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy szansę stale cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem w naszym domu, a także sprawnie możemy odprowadzić uciążliwą wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Co ważne, dzięki odzyskiwaniu ciepła w rekuperatorze można zaoszczędzić nawet 90 % energii cieplnej w porównaniu z systemem grawitacyjnym.

Rekuperacja stosowana jest przede wszystkim w nowym budownictwie – głównie przy budowie domów pasywnych i energooszczędnych. Najlepiej montować ją już na etapie budowy. Rekuperacja ma w zasadzie tylko jedną wadę. W porównaniu z wentylacją grawitacyjną jest to rozwiązanie droższe w montażu, a także wiąże się z kosztami eksploatacyjnymi. Elektryczny rekuperator musi działać przez całą dobę.

Niezależnie od tego, na który system wentylacji finalnie zdecydujemy się w naszym domu, przy wyborze urządzeń i akcesoriów warto postawić na sprzęt od sprawdzonych producentów i sprzedawców. Wiele osób przygotowujących plan budowy domu zaopatruje się w sklepach internetowych. Wybierając takich sprzedawców, jak mateomarket.pl, możemy być pewni, że zakupione przez nas produkty będą spełniały wszelkie unijne normy, a profesjonalni doradcy pomogą nam dobrać sprzęt idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że wybierając zakupy online, możemy zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale także pieniądze, które są bardzo ważne przy budowie domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj