Nie znosisz ciepła w mieszkaniu? Temperatura w domu nie pozwala ci się wyspać? A może regularnie, co roku, w okresie letnim, wraca jak bumerang myśl o zainwestowaniu w klimatyzator? Jeśli na choć jedno z tych pytań twoja odpowiedź jest twierdząca, ten tekst jest dla ciebie. Postaramy się zawrzeć w nim wiedzę naszych ekspertów. Odpowiemy na nurtujące pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości, niczym wspomniany klimatyzator ciepłe powietrze. Zobacz, jak wiele możesz zyskać.

Jak wybrać klimatyzator do domu – pokochasz te praktyczne sugestie

Gdy przychodzi lato, w wielu głowach pojawia się pomysł zamontowania klimatyzacji. Pomaga ona utrzymać chłodniejszą temperaturę w gorące dni, a tym samym sprawia, że śpi się lepiej i funkcjonuje bardziej efektywnie. Jest to aktualnie bardzo ważne, zwłaszcza gdy pracujesz z domu. Po pierwsze, rozważyć należy rodzaj klimatyzatora. Na rynku, wśród wielu wariantów, prym wiodą dwa – przenośne i stacjonarne. Jeśli mieszkanie, które zajmujesz, jest tylko wynajęte, zdecydowanie rekomendujemy zakup klimatyzatora przenośnego. Jest on wygodny, gdy chcesz wychłodzić kolejne pokoje, ale także łatwo zabierzesz go ze sobą w przypadku przeprowadzki. Inaczej wygląda sytuacja w domu lub mieszkaniu, które jest twoją własnością. Wtedy stanowczo polecamy zakup i montaż stacjonarnego klimatyzatora. Jest to oczywiście opcja kosztowniejsza, ale traktuj to jak inwestycję na lata. Po drugie, przelicz metraż pomieszczenia lub pomieszczeń, które chcesz objąć działaniem sprzętu. Na większe obszary potrzebny będzie sprzęt o większej mocy. Przelicznik, którego w praktyce się używa, to moc 0,1 kW na 1m2. Matematyka w tym przypadku jest trywialna i łatwo wysnuć wniosek, że na pokój o wielkości 20 m2 potrzebować będziemy klimatyzatora o mocy 2 kW.

Klimatyzator jako towarzysz życia, nie przeszkoda. Sedno w odpowiedniej instalacji i podejściu do tematu

Kolejny parametr, jaki należy rozważyć, podejmując decyzję o zakupie konkretnego klimatyzatora, to głośność działania. Jeśli jesteś osobą wrażliwą na dźwięki i nawet najmniejszy szum wytrąca cię ze skupienia, zdecydowanie zainwestuj w ciche urządzenie. Latem działać ono przecież będzie praktycznie non stop, więc nie może mieć wpływu na jakość twojego funkcjonowania. Zastanów się także, czy istotna jest dla ciebie możliwość regulacji nawiewu. Okazać się bowiem może, że nie ma to znaczenia i cały czas twoja maszyna używa maksimum mocy. W takiej sytuacji nie ma sensu dopłacać do tej funkcji. Na koniec sprawa być może najważniejsza w obliczu zbliżających się podwyżek – klasa energetyczna. Zastanów się nad swoim domowym budżetem i podejmij właściwą decyzję.

Funkcje klimatyzatora, których na pewno użyjesz. Sami je sprawdziliśmy!

Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w szereg ułatwień, które sprawią, że używanie ich stanie się miłą czynnością. Zwróć uwagę więc, czy klimatyzator posiada wbudowany timer. Z jego pomocą zaprogramujesz działanie tak, aby – przykładowo – włączał się tylko w dzień w godzinach, w których zwykle pracujesz. Pomoże to wprowadzić regularność w twoim organizmie, tak bardzo wrażliwym na zmiany ciśnienia i temperatury. Sprawi również, że zaoszczędzisz pieniądze. Jest to więc bardzo przydatna funkcja. Kolejny dodatek, który powinien znaleźć się w twoim klimatyzatorze, to termostat. Wtedy nie musisz się martwić praktycznie o nic, twoje urządzenie zajmie się zarządzaniem za ciebie. Zastanów się, jaka temperatura w mieszkaniu jest dla ciebie satysfakcjonująca, i taką ustaw. Od teraz klimatyzator będzie się uruchamiać zawsze, gdy ustawienia zostaną przekroczone. Dzięki temu zawsze będziesz przebywać w idealnej dla siebie temperaturze powietrza.

Czy nowoczesność to przesada? Co z nowoczesnymi klimatyzatorami?

Jedną z cech nowoczesnych rozwiązań technologicznych jest dążenie do zmniejszenia ilości osobnych urządzeń, czyli próba zmieszczenia jak największej ilości funkcji w jednym sprzęcie. Nie inaczej jest w przypadku klimatyzatorów. Mamy teraz na rynku sprzęty wyposażone w osuszacz powietrza czy nawilżacz. To niezwykle przydatne, jeśli masz w domu kolekcję roślin doniczkowych. Większość z nich wrażliwa jest bowiem na zbyt suche powietrze. Można także zaopatrzyć się w klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza. Skutecznie zastąpi on osobny oczyszczacz, co jest wygodne, bo oczyszczacz to dodatkowe koszty utrzymania sprzętu. Dzięki takiemu połączeniu serwisujesz tylko jedno urządzenie.

Dlaczego warto zainwestować w klimatyzator, zamiast tylko kupić wentylator?

Zdajemy sobie sprawę, że wentylator jest tańszy. Zwykły wiatrak umieszczony na nóżce można często kupić w cenie poniżej 100 złotych. Niestety, te dwa urządzenia różni podstawowa zasada. Klimatyzator chłodzi powietrze. Wentylator nie chłodzi go, a jedynie wprawia w ruch. To drugie urządzenie przedmuchuje cząsteczki ciepłego powietrza, co daje nam poczucie chłodu. Owszem, ten proces przynosi ulgę, jednak jest tylko prostą czynnością i przy wyższych temperaturach czy powierzchniach nie będzie już tak efektywny. Wentylator jest także o wiele głośniejszy niż klimatyzator, co sprawia, że przebywanie w jego pobliżu nie jest zbyt komfortowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj