Solar panel

Wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznych mają wpływ na ich poprawne funkcjonowanie. Wydajność i niezawodność zależą nie tylko od parametrów paneli czy falownika. Bardzo ważne są również łączące je kable solarne – specjalistyczne przewody przeznaczone do pracy w instalacjach PV. Sprawdź, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze okablowania do fotowoltaiki.

Przewód solarny – po pierwsze grubość

Kable do instalacji fotowoltaicznych występują w wielu wariantach. Nie ma jednego, uniwersalnego modelu, który sprawdzi się w każdej sytuacji – trzeba je dobierać indywidualnie w zależności przede wszystkim od wielkości instalacji, długości przewodów, oraz miejsca i sposobu ich prowadzenia. Jednym z ważniejszych parametrów jest grubość przewodu, czyli wielkość jego przekroju. Grubszy kabel solarny jest przystosowany do większego obciążenia, to znaczy większej ilości energii płynącej w obwodzie. Jego średnicę należy więc dobierać w zależności od napięcia i natężenia obwodu. Najczęściej jest to od kilku do kilkunastu milimetrów. Fachowcy zajmujący się projektem oraz montażem instalacji fotowoltaicznej powinni pomóc inwestorowi wybrać właściwy produkt.

Odporność na promieniowanie UV i wysokie temperatury

Kable solarne są używane na zewnątrz budynków, co wpływa na ich narażenie na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Każdy przewód ma odporną na wodę izolację, ale zabezpieczenie przed niskimi i wysokimi temperaturami jest równie istotne. Kabel fotowoltaiczny potrafi się nagrzewać do bardzo wysokich temperatur podczas intensywnej pracy. Przewody solarne, szczególnie te w kolorze czarnym, są również nierzadko dodatkowo ogrzewane przez promieniowanie UV. Dlatego muszą wytrzymywać temperatury przekraczające nawet 90°C. Kabel fotowoltaiczny użytkowany w Polsce koniecznie musi być również odporny na mróz nawet do -40°C. Warto sprawdzić te parametry przed dokonaniem zakupu. Cena dobrze zabezpieczonego przewodu może być nieco wyższa, ale z pewnością nie warto na tym oszczędzać!

Ponadto specjalistyczny przewód solarny musi być odporny na ogień – to parametr, który pomaga chronić przed pożarami wynikającymi najczęściej właśnie z niewłaściwego doboru komponentów lub nieumiejętnego montażu fotowoltaiki.

Kabel solarny – wytrzymałość mechaniczna i elastyczność

Należy również pamiętać, że przewody używane w instalacjach fotowoltaicznych są narażone na różne uszkodzenia mechaniczne. Warto zwracać uwagę między innymi na ich giętkość. Kabel solarny powinien dawać możliwość bezproblemowego prowadzenia zgodnie z projektem. Dlatego zwykle używa się produktów oznaczanych co najmniej 5 klasą giętkości. Ich budowa powinna również uwzględniać bardzo solidną izolację chroniącą przed wilgocią i uszkodzeniem mechanicznym – np. pogryzieniem przez dzikie zwierzęta. Najlepiej wybierać kable podwójnie izolowane – ich cena jest nieco wyższa, ale za to są znacznie bardziej wytrzymałe.

Przewód solarny – optymalna liczba żył

Przewód solarny może mieć różną liczbę żył. Decyduje ona między innymi o maksymalnych obciążeniach połączeń. Najpopularniejsze są kable jednożyłowe, które znajdują zastosowanie w większości przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Czasami może być jednak konieczne zastosowanie połączeń przewodami trzyżyłowymi. Są one używane przede wszystkim w instalacjach o większej mocy. Cena przewodów trzyżyłowych jest wyższa, dlatego nie warto w nie inwestować, jeśli nie ma takiej potrzeby.

Wykonanie i jakość przewodu fotowoltaicznego – jak dobrze wybrać?

Przewody fotowoltaiczne służące do wykonywania połączeń pomiędzy panelami i łączenia ich z inwerterem (falownikiem) nie powinny być mniej trwałe niż pozostałe elementy systemu. Przy wyborze należy więc zwracać uwagę nie tylko na dane techniczne, ale również wykorzystane materiały, gwarancję czy renomę producenta. Cena powinna być ostatnim kryterium wyboru – jakość jest najważniejsza. Zapewni to nie tylko wyższe bezpieczeństwo użytkowania instalacji, ale również wspomoże jej wydajność.

Jak wybierać właściwe kable solarne do instalacji fotowoltaicznych? Najlepiej postawić na sprawdzonych dystrybutorów i porady fachowców. Wszystko to uzyskasz, korzystając z oferty hurtowni fotowoltaicznej Muno. Firma udowadnia, że przystępna cena i wysoka jakość mogą iść ze sobą w parze. Realizuje również detaliczne zamówienia, dlatego jej oferta jest dostępna dla każdego. W Muno zaopatrzysz się w świetne przewody solarne oraz pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznych i skorzystasz z fachowej porady!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj