Obrazy oraz inne ozdoby ścienne skutecznie poprawiają wygląd pomieszczenia. Dzięki nim wnętrze staje się nieco bardziej eleganckie oraz szykowne. Kiedy już wybierzemy odpowiednie dekoracje, musimy dowiedzieć się, jak poprawnie dobrać wkręty i śruby, które pomogą utrzymać dekoracje na ścianie. Dziś opisujemy jak to zrobić i o czym warto przy tym pamiętać.

Wieszanie obrazków bez niszczenia ścian?

W ostatnich latach coraz częściej można spotkać się z radami, które mówią o zawieszaniu obrazków, bez niszczenia ścian. To alternatywa dla tradycyjnego wieszania ozdób na gwoździach. Obecnie rynek oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają cieszyć się dekoracją – bez wcześniejszego ingerowania w konstrukcję ściany. Dostępne są specjalne przylepne masy, paski, taśmy, rzepy, a nawet magnesy, które mają za zadanie utrzymać obrazek. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą zniszczyć ściany. Opcje te sprawdzą się również w sytuacji, kiedy mamy pewność, że dekoracja zostanie umieszczona na ścianie, tylko na chwilę.

To rozwiązanie nie jest jednak idealne. Przed montażem powinniśmy zapoznać się z dokładnymi parametrami – również samego obrazu. O ile w przypadku lżejszych dekoracji te metody sprawdzą się zadowalająco, tak w przypadku cięższych ozdób, powinniśmy zainteresować się innymi rozwiązaniami. Najbardziej wytrzymałe są taśmy oraz plastry montażowe, które potrafią utrzymać ciężar nawet do 6 kilogramów.

Montaż ozdób z użyciem śrub i wkrętów

O ile w przypadku lżejszych dekoracji sprawdzą się rozwiązania, które nie niszczą ścian, tak w przypadku nieco cięższych ozdób oraz obrazków musimy zaopatrzyć się w odpowiednie wkręty oraz śruby. Są one również przeznaczone dla osób, które planują umieścić dekorację m.in na ścianie ceglanej lub betonowej. W takiej sytuacji należy użyć kołków rozporowych o średnicy 6 mm. Wiertło powinno mieć taką samą średnicę. Warto przy tym pamiętać, by podczas wiercenia w cegle lub betonie, używać wiertła do muru.

 

Warto wiedzieć, że każdy materiał budowlany będzie wymagał użycia odpowiedniego dla niego rodzaju śrub, wkrętów oraz kołków rozporowych. Zawsze należy zwracać uwagę na informacje, które przekazywane są od producenta. Dotyczą one maksymalnego obciążenia. Pomocna okaże się strona internetowa – normydin.pl, na której można znaleźć wszystkie niezbędne dane.

Montaż ozdób i wieszanie obrazków

Jeśli więc, na ścianie ma znaleźć się ciężkie, wielkoformatowe działo, pomocne okażą się samozaciskowe haki H100. Utrzymają one dekoracje, które ważą nawet 20 kilogramów. Posiadają specjalny zacisk kulkowy, który uniemożliwia uszkodzenie się linek.

Przydatne będą również kołki, które przeznaczone są do ścian z materiałów zawierających puste przestrzenie. Sprawdzą się one również w przypadku ścian z płyt gipsowych. Najczęściej są one wykonane z plastiku i wyposażone są w skrzydełka, które w trakcie wkręcania śruby odchylają się. Dzięki temu kołek zapiera się o tył płyty gipsowej lub pustaka z cegły szczelinowej. Kołki te są mocne i bez problemu utrzymają lustra, wieszaki, obrazy, a nawet małe szafki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj