Prowadząc działalność, której nieodłącznym elementem jest łańcuch dostaw, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważną rolę pełni magazyn. A uściślając, właściwie nie sam magazyn, a jego odpowiednie wyposażenie. To ono wpływa na efektywność działalności całego przedsiębiorstwa, może usprawnić bądź utrudnić optymalne wykonywanie podstawowych czynności. Służy on do przechowywania posiadanych w firmie towarów, a także kontrolowania ich przepływu. Jednak, żeby był funkcjonalny musi spełniać pewne kryteria. Niezależnie od tego czy nasza działalność jest wielkim przedsiębiorstwem, czy małą, lokalną firmą, wyposażenie magazynu to niebywale istotna kwestia. Z uwagi na to, nie możemy podchodzić do niego jako do miejsca, gdzie mają być jedynie składowane towary, ale żeby były przechowywane w optymalny sposób. Należy rozważyć, czy zapewnią nam to zwykłe regały czy może jednak regały wysokiego składowania. Przepływ towarów również powinien być ustrukturyzowany, tak aby osiągnąć maksymalną efektywność. Ponadto, nie możemy w tym wszystkim zapomnieć o pracownikach, którzy na co dzień tam funkcjonują, a także o sprawnym obiegu informacji czy usytuowaniu wszelkich urządzeń technicznych.

Po pierwsze, stwórz projekt magazynu

Rozpoczynając jakąkolwiek działalność, na samym początku niezbędny jest plan, który wskaże nam jakie rozwiązania należy zastosować. To samo odnosi się do wyposażenia magazynu. Jeżeli chcemy, aby w jak największym stopniu zaspokajał nasze wymagania, zanim przystąpimy do jakichkolwiek zakupów, potrzebny jest projekt. W celu prawidłowego zagospodarowania magazynu należy wziąć pod uwagę typ konstrukcji całego budynku. Może on mieć charakter otwarty, czyli być jedną, obszerną powierzchnią. Wyróżniamy także przestrzeń półotwartą, gdzie poza rozległym placem znajdują się proste konstrukcje. Trzecią możliwością jest przestrzeń zamknięta, w której usytuowane są hale. Drugim aspektem, który należy przemyśleć jest sposób przechowywania artykułów. Możemy wyróżnić tu regały niskiego i średniego składowania, a także regały wysokiego składowania. Wybór będzie determinował także urządzenia, które będziemy musieli zakupić, np. wózki widłowe.

Po drugie, jakie regały wybrać?

Po stworzeniu planu oraz zidentyfikowaniu naszych możliwości i potrzeb, przychodzi czas na wybór odpowiednio dopasowanych regałów. Są one wielopoziomowymi konstrukcjami i należy wybrać je z rozważnie, ponieważ każdy rodzaj cechuje się inną funkcjonalnością. Po przeanalizowaniu wymiarów magazynu, możemy przewidzieć jaka wysokość konstrukcji wchodzi w grę, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Czy wybierzemy regały wysokiego składowania czy też niskiego. Następnie warto określić ile i w jakich odległościach umieścić półki, tak aby towar mógł być bez jakichkolwiek problemów przechowywany. Musimy wziąć pod uwagę również maksymalne obciążenie, które będzie decydujące przy dokonywaniu wyboru. Na udźwig konstrukcji wpływa tworzywo z jakiego jest wykonane, dlatego ten aspekt jest równie ważny.

Po trzecie, inne elementy techniczne

Wyposażenie magazynu nie obejmuje jedynie samych regałów, które zapewniają miejsce do przechowywania towarów. Należy zadbać także o inne elementy techniczne, które usprawnią ich przepływ. Z uwagi na to, musimy zdecydować się na urządzenia takie jak wózki magazynowe, paletowe bądź platformowe. W zależności od specyfiki działalności i posiadanych artykułów, niezbędne mogą okazać się urządzenia do ich pakowania czy też rampa. Co więcej, jeśli posiadasz produkty, które szybko się psują, m. in. warzywa, owoce czy nabiał, musisz pomyśleć o chłodni, której temperatura powinna być nieustannie kontrolowana. Wszystko to wymaga konkretnych rozwiązań pod względem sprzętu, a także wyposażenia personelu, który wykonuje tam swoje obowiązki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here