fot. Valerii Honcharuk

Urządzasz salon lub sypialnię? W takim razie na pewno szukasz odpowiedniego głównego oświetlenia: takiego, które równomiernie rozjaśni całą powierzchnię wnętrza. Być może będzie to żyrandol 5-punktowy? Jeśli tak, poznaj sposoby na jego podłączenie – to prostsze niż myślisz!

Jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek (3 kable z sufitu)

Jeśli kupiłeś nowy dom, zapewne w salonie i sypialni z sufitu wystają po 3 kable. To właśnie do nich podłączysz żyrandol na 5 żarówek. Te kable to odpowiednio: przewód fazowy (brązowy lub czarny kolor osłonki), przewód neutralny (kolor niebieski) oraz przewód bazowy (kolor żółto-zielony). Podłączenie do nich żyrandola nie będzie trudne, choć wiąże się z pewnym ograniczeniem: jeden przewód fazowy oznacza, że możesz zastosować jedynie pojedynczy wyłącznik. Żyrandol 5-ramienny będzie rozjaśniał pokój wszystkimi żarówkami jednocześnie. Jeśli w tej sytuacji chcesz mieć możliwość zmiany natężenia światła, przemyśl zamontowanie ściemniacza.

Podłączenie żyrandola 5 żarówek 3 kable

Jak powinieneś podłączyć żyrandol do salonu na 5 żarówek? Schemat działania wygląda następująco:

  • l Za pomocą miernika prądu sprawdź, czy kable zostały poprawnie oznaczone (pamiętaj, aby nie dotykać przewodów dłonią!). Wskazówka urządzenia odchyli się, jeśli przyłożysz ją do przewodu fazowego.
  • l Wyłącz prąd. Przyłóż żyrandol do sufitu i wybierz odpowiednie miejsce. Zaznacz ołówkiem, gdzie trzeba wywiercić otwory na kołki rozporowe lub haki.
  • l Upewnij się, że w wybranych miejscach nie przebiegają przewody i wywierć otwory.
  • l Powieś żyrandol i podłącz przewody za pomocą kostki elektrycznej. Żyrandole na 5 żarówek mają ją zwykle w zestawie. Jeśli jednak nie znajdziesz kostki przy lampie, dokupisz ją w dowolnym sklepie budowlanym.
  • l Dokręć żyrandol do sufitu i włóż żarówki. Włącz prąd. Właśnie udało Ci się przeprowadzić podłączenie żyrandola na 5 żarówek!

Schemat żyrandola na 5 żarówek – 3 kable i 2 fazy

Jeśli Twoje mieszkanie znajduje się w starszym budownictwie, może zdarzyć się, że w suficie znajdują się 2 przewody fazowe i 1 neutralny (dawniej nie stosowano przewodów neutralnych). Co to oznacza? Będziesz mógł użyć włącznika podwójnego! Schemat podłączenia żyrandola na 5 żarówek w takiej sytuacji przebiega podobnie jak poprzednio – żyrandol montujesz przy użyciu kostki elektrycznej.

Podłączenie żyrandola 5 żarówek (2 kable)

Zastanawiasz się jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek? 2 kable z sufitu (czyli fazowy i neutralny) oznaczają, że użyć będziesz mógł jedynie włącznika pojedynczego. Być może zechcesz więc zamienić 5-punktowy żyrandol na inne oświetlenie sufitowe LED? Wówczas pomieszczenie doświetlisz np. przy pomocy lamp podłogowych lub kinkietów.

A jak wygląda podłączenie żyrandola z 5 żarówkami do dwóch przewodów? Tak samo, jak wyglądałoby, gdyby przewody były 3. Jedyna różnica polega na tym, że pomijasz podłączenie przewodu bazowego!

Podłączanie żyrandola 5 żarówek – 4 kable

Jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek, kiedy masz do dyspozycji 4 kable? Schemat nie różni się znacząco od omówionego wcześniej. 4 przewody to kolejno: przewód neutralny, bazowy oraz 2 przewody fazowe. Dzięki temu będziesz mógł bez problemu skorzystać z włącznika podwójnego i dowolnie zmieniać natężenie światła!

Żyrandol na 5 żarówek podłączenie do pojedynczego włącznika

Podwójny włącznik nie jest Ci potrzebny, bo wiesz, że i tak zawsze będziesz korzystał ze wszystkich żarówek jednocześnie? Nie ma problemu! Podłącz do żyrandola tylko jeden kabel fazowy. Drugi zabezpiecz taśmą izolacyjną i ukryj pod obudową lampy. Aby zapewnić sobie jak największe oszczędności przy takim rozwiązaniu, zdecyduj się też na żarówki ledowe.

Zastanawiałeś się jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek? Youtube, branżowe artykuły i Instagram pełne są wskazówek! Wystarczy, że zapoznasz się z wiadomościami w jednym z tych źródeł i bez najmniejszego problemu samodzielnie poradzisz sobie z podłączeniem wybranego żyrandola. Schemat działanie jest bardzo prosty! Jedyne, o czym tak naprawdę musisz pamiętać to zachowanie bezpieczeństwa: praca z prądem nigdy nie jest zabawą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here