Mimo trudnych czasów pandemii, rynek nieruchomości notuje kolejne wzrosty. Ogromny popyt na mieszkania związany z rekordowo niskimi stopami procentowymi sprawia, że nowe inwestycje wyrastają dosłownie jak grzyby po deszczu – zwłaszcza w największych polskich miastach. To czyni podjęcie decyzji o tym, jakie ma być nasze wymarzone M, jeszcze trudniejszym. W gąszczu ofert ciężko się odnaleźć. Czy postawić na mieszkanie w bloku? A może wybrać domy w zabudowie szeregowej? Sprawdzamy wady i zalety obu tych rozwiązań!

Osiedla szeregowców

Domy na sprzedaż w Pruszkowie powstają zarówno w zabudowie szeregowej, jak i wolnostojącej. Oferują większe metraże niż zwykłe mieszkania, a do dyspozycji mieszkańców pozostaje ogródek – zwykle większy od tych, jakie oferują deweloperzy dla parterowych lokali w budynkach wielorodzinnych. Niewysoka zabudowa okolicy (zwykle dwie lub trzy kondygnacje) sprawia, że do wnętrz dociera więcej światła słonecznego. Mieszkańcy domów w zabudowie szeregowej często mają do dyspozycji własny garaż. Bezpośrednio sąsiadują też z mniejszą ilością mieszkań, co może wpłynąć na mniejszy poziom hałasu w mieszkaniu.

Wśród wad takich domów należy wymienić zwykle mniej rozbudowaną infrastrukturę usługowo-handlową w pobliżu. Jak już wspomnieliśmy, osiedla te powstają zwykle na peryferiach miast, co może być oczywiście zaletą, jednakże dojazdy do pracy czy do szkoły mogą być utrudnione. Dobrze też zwrócić uwagę na to, czy w okolicy w godzinach szczytu tworzą się korki – o to szczególnie łatwo w lokalizacjach, w których nie ma rozbudowanej sieci połączeń komunikacji miejskiej.

Większy metraż domu to też wyższe koszty – mimo że cena metra kwadratowego domu szeregowego będzie w większości przypadków niższa niż cena mieszkania, to biorąc pod uwagę fakt, że kupujemy większy metraż w ogólnym rozrachunku prawdopodobnie zapłacimy więcej. Większa powierzchnia to też wyższy koszt wykończenia i utrzymania.

Mieszkania w bloku

W przypadku mieszkań w bloku oferta deweloperów jest bardzo różnorodna. Możemy znaleźć w niej zarówno niewielkie lokale przeznaczone pod wynajem dla studentów, jak i duże, luksusowe penthouse’y. Bloków buduje się też więcej niż osiedli domków – będziemy mieli szerszy wybór, jeśli chodzi o lokalizację, co może ułatwić dojazdy do pracy i na zakupy. W dużych miastach na pewno ciężej znaleźć osiedla bloków kiepsko skomunikowane z centrum. Poza granicą miasta trudniej o dobre połączenia komunikacji zbiorowej.

Gdy mowa o mieszkaniach zazwyczaj jednak mamy do czynienia z dużo mniejszym metrażem, niż w przypadku domów. Według danych GUS, średnia wielkość mieszkania w budynkach wielorodzinnych oddanych do użytkowania w I kw. 2021 wyniosła jedynie 52,9 mkw. To oznacza, że cena całkowita przeciętnego mieszkania w bloku, mimo wyższej ceny za mkw. będzie niższa niż w przypadku domów szeregowych. Niższe będą też koszty eksploatacji i napraw (ich część weźmie na siebie zarządca budynku).

Co wybrać?

Wybór nie jest prosty i wszystko zależeć będzie od preferowanej przez nas lokalizacji, metrażu oraz od zasobności naszego portfela. Oba rozwiązania mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Nie da się jednak ukryć, że pandemia zmieniła nieco reguły gry. Spędzaliśmy więcej czasu w domach i wielu z nas zatęskniło za większą przestrzenią i dostępem do ogródka. Popularność osiedli domów szeregowych (a co za tym idzie – także ich cena) znacząco wzrosła w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Nadal jednak część Polaków wybiera mieszkania w bloku, ceniąc sobie bliskość rozbudowanej infrastruktury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here