Filiżanka gorącej, mocnej i aromatycznej kawy o poranku zwiastuje naprawdę dobry dzień. Smak kawy to nie tylko kwestia ziaren, ale i sposobu przygotowania. Dlatego, aby móc serwować sobie codziennie taką ucztę, musimy wyposażyć się w dobrej klasy ekspres. Na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? 

Aby napić się pysznej, aromatycznej kawy wcale nie trzeba iść do kawiarni. Taki sam napój możemy przygotować także we własnym domu. W tym celu niezbędny nam będzie jednak dobrej jakości ekspres. Dostępność takich urządzeń jest dziś naprawdę duża, dlatego też zakres naszych możliwości jest ogromny. Sam wybór ekspresu do kawy może okazać się jednak sporym wyzwaniem. Jest wiele rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy jego kupnie. Musimy o tym pamiętać, ponieważ pomoże nam to dopasować idealne urządzenie do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli więc chcemy, by napoje cappuccino, latte macchiato czy mocne espresso gościły w naszej kuchni każdego ranka, sprawdźmy najlepsze ekspresy do kawy.

Ekspres do kawy — dlaczego warto go mieć?

Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę prosta. Aby móc codziennie cieszyć się wspaniałym smakiem świeżej kawy! Możliwość przygotowania sobie aromatycznego naparu we własnej kuchni to naprawdę wspaniała sprawa.

Poza tym, każdy miłośnik dobrej kawy szybko przekona się, że inwestycja we własny ekspres opłaca się także pod względem finansowym. Codzienne kupowanie kawy ”na mieście” to wydatek około 300 złotych miesięcznie — i to biorąc pod uwagę, że pijemy tylko jedną filiżankę.

Ekspresy do kawy dobrej jakości kosztują natomiast od około 500 do 4000 złotych. Oczywiście cena zależy od rodzaju urządzenia oraz producenta. Nie trzeba więc wykonywać skomplikowanych obliczeń, by przekonać się, że własny ekspres to naprawdę duża oszczędność.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Jeśli planujemy zakup ekspresu do kawy, musimy wiedzieć, że w sklepach ze sprzętem RTV dostępne są różne ich rodzaje. Każdy z nich umożliwia przygotowanie naparu w inny sposób. Różnią się też między sobą poziomem zaawansowania technologicznego, łatwością obsługi, a także smakiem samej kawy. Główny podział to ten na ekspresy ciśnieniowe i przelewowe. Dziś jednak dowiemy się nieco więcej na temat tych pierwszych. Ekspresy ciśnieniowe możemy podzielić na automatyczne oraz ekspresy kolbowe.

Automatyczny ekspres, jak sama jego nazwa wskazuje, pozwala na w pełni zautomatyzowane przygotowanie kawy. My właściwie nie musimy robić niemal nic. Do przygotowania aromatycznej kawy wystarczy jedynie wcisnąć odpowiedni przycisk i gotowe! Takie urządzenia wyposażone są też w automatyczny system spieniania mleka, dlatego z łatwością zrobimy z ich pomocą nieco bardziej skomplikowane napoje — caffe latte, cappuccino, czy espresso macchiato. Mają też wbudowany młynek, co dodatkowo ułatwia zadanie.

Jeśli chodzi o ekspresy ciśnieniowe, to te kolbowe nazwać można tradycyjnymi. To właśnie z nich korzystają kawiarnie, ponieważ proces parzenia kawy przebiega tu w sposób bardzo kontrolowany. Na finalny smak naparu największy wpływ ma osoba, która ją zaparza. Regulacja mocy kawy jest więc w naszych rękach. Wbrew pozorom nie jest to jednak wcale takie trudne. Do kolby umieścić należy zmieloną kawę w odpowiedniej ilości, a następnie umieścić ją w otworze urządzenia. Jednorazowo można przyrządzić w ten sposób 2 filiżanki napoju, a regulacja ilości zaparzanej kawy pozwala nam zadecydować, czy ma być to espresso, czy też klasyczna kawa czarna.

Ekspres do kawy — jaki producent zasługuje na uznanie?

Przy kupowaniu sprzętu RTV marka ma duże znaczenie. Nie od dziś wiadomo, że niektóre firmy gwarantują doskonałą jakość i niezawodne działanie. Którzy producenci to prawdziwi ”specjaliści”, jeśli chodzi o kawę? Numerem jeden są bez wątpienia ekspresy ciśnieniowe DeLonghi. Tę markę zna chyba każdy miłośnik kawy. Można powiedzieć, że to właśnie ona przyczynia się do stałego rozwoju technologii parzenia kawy. Jej urządzenia są nie tylko nowoczesne i niezawodne, ale i bardzo funkcjonalne. Doskonałym wyborem będą także ekspresy do kawy Philips. Tego producenta też nie trzeba nikomu przedstawiać. Tutaj z kolei warto zwrócić uwagę na design oraz duży wybór wśród modeli.

Funkcje, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem ekspresu do kawy

Ekspresy do kawy dostępne obecnie w sklepach są bogate w różnego rodzaju funkcje oraz wzbogacenia. Niektóre z nich mogą okazać się dla nas bardzo przydatne. Dlatego też wybierając ekspres, warto zwrócić uwagę na takie szczegóły. Ekspresy do kawy ze spieniaczem to na przykład idealny wybór, jeśli lubimy kawy w typowo mlecznym wydaniu. Automatyczny program czyszczenia zapewni nam natomiast ogromny komfort. Utrzymywanie odpowiedniej higieny urządzenia ma ogromny wpływ na jego sprawną pracę. Dzięki tej funkcji nie będziemy musieli się martwić codziennym czyszczeniem. Warto też sprawdzić, czy sprzęt wyposażony jest w młynek. Ekspresy do kawy z młynkiem są bowiem znacznie wygodniejsze w użytkowaniu.

Gdzie szukać ekspresu do kawy

Ekspresy do kawy cieszą się obecnie dużą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego urządzenia do domu. To sprawiło zaś, że wybór, dostępność i zróżnicowanie wśród ekspresów jest obecnie coraz większe. Dziś kupimy je właściwie w każdym sklepie RTV. Najbardziej opłaca się jednak zamówić taki sprzęt przez internet. Korzystając ze stron porównujących oferty sklepów online, możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here