Od jakiegoś czasu marzy ci się przepiękna kompozycja mozaikowa na ścianie w salonie? Przeglądasz skrupulatnie wszystkie artykuły poświęcone tamu tematowi, a niezwykłe ilustracje prezentujące fantastyczne piękno maleńkich kawałeczków płytek sprawia, że temat pochłania cię bez reszty i co raz bardziej zapalasz się do tego pomysłu? Mało tego, to chodzi ci po głowie myśl, żeby dekorowanie mieszkania zlecić samemu sobie?

Nic dziwnego, że temat cię zachwycił. Mozaika to piękno samo w sobie, a wykonana odpowiednio i z odpowiedniego materiału może prezentować się genialnie. Tego typu prace wykonują jednak najczęściej fachowcy i tak naprawdę, żeby mieć pewność co do tego, że małe dzieło sztuki rzeczywiście nim będzie, najlepiej zlecić to komuś, kto się na tym zna.
Czy samodzielne wykonanie mozaiki na ścianie, to dobry pomysł?

Wbrew pozorom ułożenie kompozycji z kawałków płytek, czy innego materiału nie jest prostą sprawą. To, co wygląda na łatwe wykonanie w rzeczywistości może przynieść wielkie problemy. Jeśli nie masz zielonego pojęcia o układaniu ceramiki, to przemyśl dobrze swój pomysł kilka razy, by nie spotkało cię niemiłe rozczarowanie w postaci uzyskanych efektów. Czasami jest tak, że chęć stworzenia czegoś pięknego własnymi rękoma jest tak wielka, że nie bierze się pod uwagę szeregu utrudnień, które można napotkać w czasie wykonywania takiego wyznaczonego sobie zadania. Mozaika wykonana z obojętnie jakiego materiału, czy to będzie szkło, kamień, czy ceramika nie jest łatwą sprawą, a już na pewno, jeśli mówimy o udekorowaniu takim sposobem ściany w salonie. To jest pokój, który ma być wizytówką twojego mieszkania i musi godnie się prezentować. Jeśli mozaika nie wyjdzie tak, jak byś tego oczekiwał, to nie będziesz zadowolony z efektów swojej pracy, a to co uzyskasz za pomocą własnej pracy może okazać się wręcz odstraszające, lub śmieszne. Czy wziąłeś pod uwagę to, że coś mogłoby się nie udać? Możliwość taka istnieje i co wtedy? Nie będziesz mógł patrzeć na taką ścianę a w konsekwencji zlikwidujesz dekorację i cały twój wysiłek, nie wspominając o materiale pójdzie na marne. Jeśli jednak nikt, ani nic nie odciągnie cię od wykonania założonego planu i jesteś gotów wykonać mozaikę sam, to najlepiej, jeśli się do tego odpowiednio przygotujesz.

Zobacz również:  W jaki sposób można zamienić piwnicę na pokój?

Jeśli nigdy w życiu nie wykonywałeś takiej pracy, to zamiast porywać się na dekorowanie ściany w salonie sprawdź swoje możliwości na czymś innym, by zobaczyć z czym tak naprawdę będziesz miał do czynienia. Ścianę zostaw sobie na później, gdy już upewnisz się, że jesteś w stanie wykonać to zadanie samodzielnie. Wcześniej możesz zacząć od mozaikowych niewielkich dekoracji. Jeśli podjąłeś decyzję co do tego, że mozaika ma zdobić ścianę salonu, to wykonaj niewielką kompozycję, która będzie nawiązywać do tej ściany i pięknie podkreślać jej późniejsze piękno. Za pomocą mozaiki udekoruj donice, kwietnik, czy ramkę do zdjęcia. Oklejanie takich małych przedmiotów nie powinno sprawić ci wielkich problemów, a jeśli tak się stanie, to oznaczać będzie, że pomysł samodzielnego wykonania mozaiki na ścianie powinieneś sobie odpuścić.

Zobacz również:  Kuchnia i odcień wenge – wspaniałe połączenie? Część 1

Natomiast, jeśli poradzisz sobie z tego typu ozdobami, to zrobisz pierwszy ważny krok w kierunku dekorowania mieszkania. Jeśli efekty będą dla ciebie zadowalające i stwierdzisz, że sam stworzyłeś małe dzieło sztuki, to jak najbardziej bierz się za dekorowanie salonu. Pamiętaj jednak, że ściana, to nie donica, czy ramka do zdjęcia. To poważne przedsięwzięcie. Mimo tego, że ozdabianie niewielkich przedmiotów może przynieść sukces, to na wszelki wypadek skonsultuj swój zamiar z fachowcem, który udzielić ci może ważnych wskazówek, lub poczytaj więcej na ten temat choćby w sieci. Znajdziesz na ten temat mnóstw materiałów, a nawet jak wykonać taką mozaikową ścianę krok po kroku. Kto wie, może ogromne chęci, zapał i być może drzemiące w tobie wielkie możliwości staną się pierwszym krokiem do zmiany zawodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here