Gruntowanie jest istotną częścią procesu malowania ścian. Służy ono przede wszystkim względom technicznym, lecz także ma duży wpływ na późniejszy walor estetyczny. Bez właściwego gruntu nawet najlepsza farba malarska z czasem straci na kolorze oraz wyrazistości. Specjalistyczne preparaty gruntujące spełniają szereg przydatnych funkcji, lecz przede wszystkim mają odpowiednio zabezpieczyć docelową powierzchnię przed szkodliwymi warunkami otoczenia zewnętrznego.

Jak gruntować ściany?

Zadając sobie pytanie, jak gruntować ściany krok po kroku, musimy mieć świadomość tego, dlaczego tak ważne jest tutaj kilka elementarnych faz. Nakładają się one w całości na ostateczny efekt urządzania gruntu, a później także i remontu pomieszczenia czy nawet całego mieszkania. Powinniśmy zastanowić się, czym gruntować ściany, aby pozyskać pożądany przez nas skutek, jakie chcemy zastosować powłoki malarskie, dokonać wcześniejszej oceny stanu podłoża i przemyśleć, jaki zastosować preparat w przypadku już istniejących starych powłok malarskich.

Od czego zacząć gruntowanie ścian?

Gruntowanie ściany stosuje się najczęściej do pierwszego malowania płyt gipsowo-kartonowych, których faktura zwykle jest chropowata i niejednorodna, a także zapraw cementowych i cementowo-wapiennych w surowym stanie. Każdą nową ścianę należy bezwzględnie pokryć dobrej jakości środkiem gruntującym, z kolei w przypadku ścian uprzednio malowanych warto upewnić się, czy w przeszłości zostały one właściwie zagruntowane. Możemy przetestować to, pocierając ręką po powierzchni. Jeżeli na dłoni pozostaje suchy nalot, wówczas ściana wymaga dokładnego gruntowania.

Gruntowanie gładzi gipsowych w stanie deweloperskim zapobiega szkodliwemu działaniu otoczenia zewnętrznego. Dobrej jakości preparat gruntujący, pochodzących od zaufanego producenta, wyrównuje chłonność ściany, wzmacnia jej powierzchnię, ujednolicając fakturę, jak również znacząco poprawia przyczepność farby malarskiej. W efekcie zapobiega późniejszemu odpadaniu czy przebarwianiu się warstwy malarskiej.

Czego się wystrzegać w trakcie gruntowania ścian?

Malowanie ścian, szczególnie tych nowych, w wielu sytuacjach nie może obejść się bez dobrze przeprowadzonego gruntowania. W przypadku słabej przyczepności farby należy nałożyć warstwę podkładową gruntu, która znakomicie zespoli ją z elewacją. Preparatu w żadnym razie nie można mieszać lub próbować rozcieńczać z innymi środkami, zwłaszcza wodą. Może to bowiem zaburzyć jego działanie, zniszczyć warstwę malarską i wpłynąć negatywnie na właściwości ściany.

Podczas kładzenia gruntu należy roztropnie nakładać warstwę preparatu. Zbyt gruba może „zeszklić” powierzchnię ściany. To natomiast prowadzi do niemal zupełnego jej zniszczenia i uniemożliwia dalsze malowanie. Farba bowiem straciłaby możliwość zaczepienia i zespolenia z fakturą. Mało lub średnio chłonne podłoże nie jest w stanie wchłonąć nadmiaru farby podkładowej, w konsekwencji czego ta zasycha na powierzchni. Wytworzona w ten sposób gruba, szklana powłoka uniemożliwia chemiczną integrację farby malarskiej z nawierzchnią.

Co decyduje o chłonności podłoża?

Każda ściana w surowym stanie ma określony stopień chłonności. Chłonność podłoża polega na zdolności danej powierzchni do pochłaniania wilgoci, zapachów i przebarwień, co z kolei ma wpływ na stan elewacji. By zapobiec nadmiernej chłonności zaleca się stosowanie specjalistycznych środków gruntujących. Tworzą one dodatkową wodoodporną barierę, która chroni ściany szczególnie w pomieszczeniach, gdzie poziom wilgotności jest duży i stały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj