Nowoczesne dzwonki bezprzewodowe kosztują niewiele, można je bezinwazyjnie zamontować w kilka minut i nie wymagają skomplikowanej konfiguracji. Podpowiadamy, jaki dzwonek bezprzewodowy wybrać, by cieszyć się nim przez wiele lat.

Co to jest dzwonek bezprzewodowy i jak działa?

Jak sama nazwa wskazuje, dzwonek bezprzewodowy nie wymaga żadnego okablowania, dzięki czemu jego montaż jest bardzo prosty (nie jest potrzebne skuwanie ścian lub prowadzenie innych czasochłonnych i skomplikowanych prac). Pozwala to zamontować nadajnik i odbiornik w dowolnym miejscu, również relatywnie daleko od siebie. W zestawie z dzwonkiem bezprzewodowym znajdziesz najczęściej taśmę dwustronną, a jeśli chcesz zamontować urządzenie w sposób solidniejszy – kołki i śruby montażowe.

Schemat działania dzwonka jest bardzo prosty: nadajnik (czyli umieszczany na zewnątrz przycisk dzwonka) wysyła sygnał do odbiornika umieszczonego wewnątrz budynku. Jeśli dom jest duży, można zastosować kilka nadajników oraz kilka odbiorników w obrębie jednego systemu. Komunikacja między tymi urządzeniami odbywa się poprzez wysyłanie sygnałów transmisji radiowej.

Dostępne technologie i najważniejsze parametry

Produkowane wcześniej dzwonki charakteryzowały się kodowaniem 8-bitowym. Oznacza to, że niektóre dostępne na rynku urządzenia mogły mieć taki sam kod, co stwarzało ryzyko zdublowania się sygnałów (w swoim domu można było usłyszeć także dzwonek sąsiada). Współcześnie standardem stają się rozwiązania o kilkukrotnie wyższym sposobie kodowania, dzięki czemu takie ryzyko zostało wyeliminowane praktycznie do zera.

Nowoczesne dzwonki bezprzewodowe działają na baterie lub wykorzystują technologię zmiany energii mechanicznej na elektryczną. W tym drugim przypadku mówimy o dzwonkach kinetycznych, które są bezprzewodowe i bezbateryjne – specjalna technologia pozwala uzyskać potrzebną do działania energię z samej czynności naciśnięcia na nadajnik. Warto zaznaczyć, że żywotność takiego dzwonka przy standardowej eksploatacji (ok. 25 użyć dziennie) to nawet 25-30 lat.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając dzwonek bezprzewodowy?

Najważniejsze funkcjonalności urządzenia, na które warto zwrócić uwagę, to:

  • Zasięg pracy – dla domu jednorodzinnego optymalnym rozwiązaniem będzie zasięg 100 m na zewnątrz oraz 30 m wewnątrz budynku (dla niewielkiego mieszkania wystarczające będą niższe parametry).
  • Dostępny poziom głośności – wystarczającym rozwiązaniem będzie 85 dB, dla większych mieszkań zaleca się wybór urządzenia o głośności 100 dB i więcej – w tym przypadku mamy pewność, że sygnał będzie słyszalny nawet kilka pomieszczeń dalej. Warto zwrócić także uwagę, czy wybrany dzwonek ma regulację głośności, możliwość wyboru kilku melodii dzwonienia, oraz opcję całkowitego wyciszenia.
  • Jakość wykonania, wykorzystane materiały – czyli odpowiedniej grubości plastik, dobre spasowanie elementów i estetyczny wygląd. Warto sprawdzić, czy dzwonek jest przystosowany do pracy w niskich i wysokich temperaturach. Nadajnik (przycisk dzwonienia) powinien być także wodoodporny.
  • Możliwość rozbudowy – dzwonki bezprzewodowe o budowie modułowej można w razie potrzeby rozbudowywać. Tak zbudowane odbiorniki mogą odbierać sygnał i przekazywać go dalej, do kolejnego odbiornika, tworząc szerszą strukturę, funkcjonalną nawet na dużych przestrzeniach.

Profesjonalne dzwonki bezprzewodowe dopasowane do Twoich potrzeb znajdziesz w sklepie Eltrox: https://eltrox.pl/automatyka-domowa/akcesoria-elektryczne/dzwonki-bezprzewodowe.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here