zraszanie ogrodu

Chcąc posiadać piękny i zadbany trawnik, trzeba go regularnie nawadniać. Ręczne podlewanie nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza, gdy dysponuje się dużym ogrodem. W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem, które pomoże oszczędzić czas i energię, może być instalacja odpowiedniego zraszacza ogrodowego.

Jak wybrać zraszacz do ogrodu?

Chcąc posiadać piękny i zadbany trawnik, trzeba go regularnie nawadniać. Ręczne podlewanie nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza, gdy dysponuje się dużym ogrodem. W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem, które pomoże oszczędzić czas i energię, może być instalacja odpowiedniego zraszacza ogrodowego. Na co jednak powinno się zwrócić uwagę, aby wybrać właściwe urządzenie?

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Ogólnie dostępne na rynku zraszacze ogrodowe można podzielić na trzy podstawowe kategorie: ręczne, stacjonarne (przenośne) oraz do systemów nawadniających (montowane na stałe). Poniżej sprawdzisz, czym się charakteryzują i do jakich ogrodów są przeznaczone.

Zraszacze ręczne

Można powiedzieć, że jest to po prostu końcówka, którą zakłada się na wąż ogrodowy. Od rodzaju tej końcówki zależy, czy będzie emitować delikatną mgiełkę, deszcz, czy skoncentrowany strumień. Podlewanie trawnika urządzeniem tego rodzaju nie różni się wiele od tradycyjnego nawadniania konewką. Umożliwia jednak regulowanie mocy wody. Choć podlewanie zraszaczem ręcznym może zająć sporo czasu, jego niewątpliwą zaletą jest możliwość dokładnego nawadniania rabat o nieregularnych kształtach i donic z roślinami.

Zraszacze stacjonarne

Takich urządzeń nie trzyma się w rękach, a po prostu kładzie w wybranym miejscu i podłącza do źródła wody. W razie potrzeby można je oczywiście przenieść, aby nawodniły także inne części ogrodu. Zraszacze tego typu zwykle emitują równomierny strumień w kształcie koła, ale zdarzają się także urządzenia wyrzucające wodę wahadłowo, dzięki czemu można uzyskać mniej więcej prostokątną powierzchnię nawadniania.

Zraszacze do instalacji nawadniających

Umożliwiają automatyczne nawadnianie ogrodu po uprzednim zaprogramowaniu. Nie tylko pozwalają oszczędzać czas i energię, ale także wodę. Potrafią wykrywać zmiany temperatury i poziomu opadów deszczu, dzięki czemu inicjują proces podlewania tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Istnieje także możliwość dostosowania urządzeń tego typu do kształtu posiadanego terenu.

Zraszacze ogrodowe – porównanie

Dla lepszego zobrazowania różnic między poszczególnymi rodzajami zraszaczy zebraliśmy najważniejsze informacje w formie przejrzystej tabeli:

Zraszacz ręczny:

 • Przystosowanie do terenu – duże, dotrze w każdy zakamarek ogrodu.
 • Zużycie wody – duże.
 • Stopień automatyzacji – niewielki, nawadnianie wykonuje się ręcznie.

Zraszacz stacjonarny:

 • Przystosowanie do terenu – umiarkowane, w ogrodzie mogą znajdować się miejsca, do których nie sięgnie strumień wody.
 • Zużycie wody – duże.
 • Stopień automatyzacji – umiarkowany, należy go włączać i wyłączać ręcznie oraz przenosić z miejsca na miejsce.

Zraszacz do instalacji nawadniających:

 • Przystosowanie do terenu – duże, istnieje możliwość zbudowania takiego systemu, który w pełni dopasuje się do kształtu ogrodu.
 • Zużycie wody – umiarkowane.
 • Stopień automatyzacji – duży, proces nawadniania jest sterowany przez komputer.

Szacuje się, że optymalne nawadnianie trawnika wynosi 5 l wody na ok. 2,5 m2 trawy. Biorąc pod uwagę takie proporcje, zraszacze ręczne sprawdzą się w niewielkich ogrodach o nieregularnym kształcie, a stacjonarne i dedykowane automatycznym systemom – na większych powierzchniach.

Przy czym stacjonarne najlepiej działać będą na terenach zbliżonych kształtem do okręgu i kwadratu lub prostokąta. Należy też pamiętać, że w niektórych przypadkach urządzenia tego typu mogą pozostawać miejsca, do których woda nie dosięgnie.

Ile kosztuje dobry zraszacz?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia i materiałów użytych do jego produkcji. Zazwyczaj wyższa cena zraszacza idzie w parze z jego wyższą jakością. Niemniej, orientacyjnie można założyć, że:

 • koszt zraszacza ręcznego to ok. 50 zł,
 • koszt zraszacza stacjonarnego to ok. 50-100 zł
 • koszt jednego zraszacza do instalacji nawadniających to min. 20 zł. Warto jednak pamiętać, że zaprojektowanie i wykonanie takiego systemu może wynieść nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych (w zależności od wielkości posiadanego terenu)

Zbuduj system nawadniający

Choć wybór zraszacza w większości zależy od wielkości ogrodu i możliwości finansowych, nie trzeba ukrywać, że najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie indywidualnej instalacji nawadniającej. Nie dość, że nie wymaga ona naszego zaangażowania w pielęgnację roślin, to jest idealnie dopasowana do danego terenu, a dzięki oszczędności wody, jest również zdecydowanie najbardziej przyjazną środowisku opcją.

Rodzaje zraszaczy do instalacji nawadniającej

 • Wynurzalny – wynurza się wyłącznie na okres nawadniania ogrodu. Przez większość czasu przebywa pod ziemią i jest niewidoczny z poziomu trawnika.
 • Mikrozraszacz – emituje łagodną mgiełkę, dlatego szczególnie sprawdza się podczas podlewania delikatnych roślin.
 • Rotacyjny – obraca się wokół własnej osi, dzięki czemu efektywnie i równomiernie nawadnia określony obszar.
 • Statyczny – emituje okrągły lub zbliżony do prostokąta płaszcz wodny.
 • Linia kroplująca – dozuje wodę wprost do systemu korzeniowego roślin. Polecana szczególnie do podlewania drzew i krzewów.
 • Kroplownik – dozuje wodę do indywidualnie wybranej rośliny. Szczególnie nadaje się do nawadniania donic.

System nawadniający – zlecić firmie czy wykonywać samodzielnie?

Jako, że system nawadniający składa się z wielu rozprowadzonych pod ziemią rur i zaworów, wykonanie go najlepiej zlecić profesjonalistom. Oczywiście, samodzielny montaż także jest możliwy, nie gwarantuje jednak prawidłowej instalacji i poprawnego działania poszczególnych elementów.

Dodatkowo, pozostawienie zbudowania sieci fachowcom zapewnia nam darmowy serwis, a czasem także okresowe przeglądy wszystkich urządzeń. Ze względu na powyższe, jest to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja niż własnoręczna budowa systemu nawadniającego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj