Oprawa okien to zarówno kwestia estetyczna, jak i możliwość uzyskania odrobiny prywatności. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze zasłon lub rolet? Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

Dekoracje okienne – na co zwrócić uwagę?

Przesłonienie okien jest niezbędne w mieszkaniu i domu z wielu powodów: nie zawsze chcemy wpuścić do środka aż tyle światła, pragniemy zakryć wnętrze przed nachalnymi sąsiadami lub też po prostu nagrzaniem. Zasłony i rolety są również integralną częścią wystroju pomieszczenia, która jak najbardziej powinna wpasowywać się w pozostałe elementy aranżacji. Dlatego przed dokonaniem wyboru dobrze jest zmierzyć okno i odległość od karnisza do podłogi, lub od karnisza do parapetu – w zależności od tego, co i jakiej długości chcemy zamontować w ramach przesłony. Dopiero posiadając te podstawowe wymiary warto zacząć rozglądać się za idealnym rozwiązaniem, czy to już gotowym, czy przygotowywanym na zamówienie.

Największe zalety i wady zasłon

Zasłonki to najpopularniejsza forma zakrycia okien. W parze z firankami stanowią dobry sposób na ukrycie wnętrza mieszkania lub domu przed niepożądanymi spojrzeniami, a także umożliwiają całkiem dobre zaciemnienie. Jeżeli szukamy zasłon tylko na rząd okien, możemy zdecydować się na wersję aż do samej ziemi lub krótszą, sięgającą nieco poniżej parapetu. Z drugiej strony jednak, w przypadku gdy okna są połączone w jednym rzędzie z wyjściem na taras lub balkon, powinniśmy zdecydować się na dłuższą wersję.

O ile zasłony są bardzo różnorodne i potrafią wyglądać naprawdę elegancko, o tyle nie zawsze są w stanie w pełni zakryć całe okno, szczególnie gdy mamy przeciąg. Z drugiej strony trzeba również pamiętać o ich odpowiednim udrapowaniu, co może być czasem dość trudne.

Największe zalety i wady rolet

Rolety świetnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, a także w pomieszczeniach funkcyjnych jak kuchnia czy łazienka. Przylegają dużo ściślej do okna, dzięki czemu zasłaniają je całkowicie i raczej ciężko jest sprawić, aby światło przedostało się do wewnątrz. Z drugiej strony jednak taki wybór nie sprawdzi się w bardziej „przaśnych” aranżacjach mieszkania, jak na przykład styl prowansalski. Wiele rolet z czasem również ulega wysłużeniu, przez co trzeba dokonać ich wymiany. Niezależnie jednak od tego, czy skłaniasz się bardziej w stronę zasłon, czy rolet, wiele ciekawych propozycji znajdziesz na stronie: https://dekorujonline.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here